wtorek, 27 maja 2014

e-Kiosk - wystrzał z katapulty

e-Kiosk - właściwie nazwa wyjaśnia to, czym się ta spółka zajmuje - dystrybucja gazet w wersji cyfrowej przez internet. Od lat prognozuje się spadek czytelnictwa gazet w wersji papierowej i zwiększenie roli informacji przekazywanych elektronicznie. Rozwój urządzeń umożliwiających korzystanie z internetu (tablety, smartfony) przyspiesza ten proces. 

Idea stworzenia internetowego kiosku ze znanymi gazetami wydawała się strzałem w dziesiątkę, jednak e-Kiosk przez długi czas nie umiał rozwinąć swojego biznesu w takim stopniu, aby zaczął on przynosić zyski. W roku 2012 r. spółka poniosła stratę netto -1,4 mln zł przy przychodach 7,2 mln zł. Jednak przełomem okazała się II połowa 2013 r., w którym spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży 12,9 mln zł oraz zysk netto 0,7 mln zł. W całym 2013 r. było to odpowiednio 18 mln zł przychodów i 0,77 mln zł zysku. 
Ta poprawa możliwa była dzięki rozszerzeniu współpracy z Gremi Media sp. z o.o. (dawniej Presspublica), która jest jednocześnie największym akcjonariuszem spółki (78%). Po podpisaniu tej umowy przychody eksplodowały i pojawiły się zyski.



Spółka w ostatnich 2 kwartałach zarobiła ponad 1 mln zł, a jeszcze 2 tygodnie temu wyceniana była na poniżej 4 mln zł (cena akcji ok.20 gr). Po publikacji raportu za 4 kwartał kurs wystrzelił jak z katapulty - na dzisiejszej sesji nawet 50 gr za akcję osiągając kapitalizację 9 mln zł.


Patrząc na zyski osiągane ostatnio można stwierdzić, że to może nie być jeszcze koniec wzrostów, bo powtórzenie wyników z poprzednich kwartałów pozwoliłoby osiągnąć ponad 2 mln zł zysku netto rocznie, a przy nim i przewidywalności tego biznesu C/Z=4-5 byłby niski. A spółka ciągle poszerza ofertę - w listopadzie doszła sprzedaż e-booków i audiobooków z biblioteki Grupy Empik.
Bardzo istotne jest też, że wykazywane zyski mają też potwierdzenie w przepływach operacyjnych, dzięki czemu na rachunkach bankowych jest już 1,7 mln zł.

Ale ...
Pewnym znakiem zapytania jest możliwość utrzymania tak wysokich przychodów - po 7 mln zł w IIIkw13, potem przychody co kwartał spadały. Trudno powiedzieć, z czego to wynika i co będzie się działo w kolejnych kwartałach. Co ciekawe zysk ze sprzedaży rósł pomimo zmniejszenia przychodów.
Dziwne jest też zachowanie należności i zobowiązań krótkoterminowych. Rosną one bardzo mocno i pomimo spadku przychodów nie zmniejszają się. Ale są ze sobą powiązane. Jest to niezrozumiałe w tego typu biznesie jaki prowadzi e-Kiosk. Sprzedaż gazet z wielomiesięcznym terminem płatności?
Sprawia to wrażenie, że e-Kiosk jest jakimś pośrednikiem w jakimś dealu, w którym nabywca w uzgodnieniu z dostawcą kupuje coś (?) z odroczoną płatnością. Czy wiąże się to z ryzykiem dla e-Kiosku? Trudno powiedzieć, bo w raportach nie ma ani słowa na ten temat, a niestety spółka zignorowała moje pytanie o tą pozycję. Może raport roczny, który będzie opublikowany 5 czerwca coś wyjaśni.


Podsumowanie
Kurs e-Kiosku wystrzelił po publikacji świetnego raportu za I kwartał. Zyski osiągnięte w ostatnich kwartałach działają na wyobraźnię i można oczekiwać również bardzo dobrych wyników w kolejnych kwartałach, a te oznaczałyby, że jest jeszcze sporo przestrzeni do wzrostów.
Natomiast pewnym znakiem zapytania są spadające przychody po rewelacyjnym sprzedażowo 3 kwartale oraz rosnące należności i zobowiązania.

7 komentarzy :

 1. Proszę o komentarz do firmy BOMEDIA

  OdpowiedzUsuń
 2. E-Kiosk dalej urosnie ale blizej sierpnia bo teraz na 50 groszach ma kilku letni opór

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę o komentarz wyników dla EO Networks

  OdpowiedzUsuń
 4. IMO, e-kiosk pod względem innowacyjności to na kolana nie powala...

  OdpowiedzUsuń
 5. czasem nie liczy sie innowacyjnosc a prostota

  OdpowiedzUsuń
 6. wszystko toczy się wokół internetu, a tradycyjna gazeta za chwilę trafi do lamusa...

  OdpowiedzUsuń
 7. Spółka po mocnej transformacji sprawozdań finansowych. Jak dla mnie to odbiła już od dna (16 gr) i może wybić w górę pod przyszłe dobre wyniki.

  OdpowiedzUsuń