czwartek, 6 lutego 2014

KBJ

KBJ - firma informatyczna świadcząca usługi doradcze i tworzenie dedykowanego oprogramowania na platformie SAP dla dużych i średnich firm. Notowana na Newconnect.

Dzisiaj opublikowała swój raport kwartalny, a że jest to jeden z nielicznych dziś raportów, to postanowiłem jej się przyjrzeć.

Na pierwszy rzut oka nie ma się do czego przyczepić.
Przychody wyniosły 10,4 mln zł (wzrost o 61% r/r).
Zysk operacyjny 1,16 mln zł (wzrost o 98% r/r).
Zysk netto 904 tys. zł (wzrost o 113% r/r).

Przepływy operacyjne 1,15 mln zł.

Aktywa to przede wszystkim:
- zapasy 925 tys. zł
- należności 2288 tys. zł
- środki pieniężne 1026 tys. zł
Pasywa:
- kapitał 3,89 mln zł
- zobowiązania 0,8 mln zł.

Sprawozdanie wygląda ładnie (pomijam drobny błąd w sprawozdaniu ze zmian w kapitałach). Spółka rośnie - zwiększa przychody i zyski, które znajdują pokrycie w przepływach operacyjnych. Praktycznie brak zadłużenia, a aktywa nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Wygląda to naprawdę dobrze. Widać, że bycie partnerem SAP otwiera spółce drzwi do przedsiębiorstw i są w stanie konkurować z potentatami tego rynku.
Zgodnie z polityką dywidendową można oczekiwać wypłaty dywidendy w tym roku - może to być ok. połowy zysku (dałoby to stopę dywidendy ok.3%).

Pozostaje więc pytanie, czy warto kupić akcje tej spółki.
Spółka wyceniana jest na ok. 15 mln zł.
P/E = 17, P/BV=4. Nie wygląda to super atrakcyjnie.

Lecz tu pojawia się duży problem. Free float wynosi tylko 6,7%. Jeszcze gorzej wygląda obrót akcjami - w 2013 roku wyniósł on 7885 akcji (łącznie ok. 27 tys. zł)! W styczniu, gdy kurs atakował max. na 10 zł obrót w ciągu 2 dni 3,5 tys. akcji i to wystarczyło, aby przerwać kilkumiesięczny wzrost. Podejrzewam, że ktoś postanowił małymi środkami pobawić się w podbijanie kursu, który wzrósł od maja z poziomu 2,40 do 10 zł.
Patrząc na arkusz zleceń widać, że obecnie brak popytu i są szerokie widełki pomiędzy ofertą kupna, a sprzedaży.
A szykuje się podaż kolejnych akcji, bo zgodnie z programem motywacyjnym pracownicy spółki będą mogli kupić akcje po cenie nominalnej 1 zł. Już pierwszy pakiet 10000 akcji trafił do pracowników.

Podsumowując: dobra spółka fundamentalnie, ale brak płynności i potencjalna podaż zdecydowanie zniechęcają mnie do kupienia tych akcji.


1 komentarz :