piątek, 25 kwietnia 2014

Bipromet - po trzęsieniu ziemi


Ostatnie miesiące w Bipromecie to trzęsienie ziemi. W grudniu 2013 r. po 10 latach rządzenia spółką zawieszony został z ważnych powodów w czynnościach Prezes Tadeusz Baj. A miesiąc wcześniej zrezygnował drugi Członek Zarządu Marek Kacprowicz. Tym samym od grudnia jest całkowicie nowy zarząd. Odsunięcie prezesa, która przez tyle lat władał spółką zawsze jest jakimś przełomem i taki zapowiada się w Bipromecie.
Na początek nastąpiło czyszczenie bilansu, co doprowadziło do wygenerowania w 2013 r. skonsolidowanej straty -1,9 mln zł (raport roczny).  Kurs od listopada 2013 r. zjechał o 37%.  Były Prezes T. Baj posiadał blisko 200 tys. akcji (ok. 3% w akcjonariacie). Czy to sprzedaż jego akcji wpłynęła na taki spadek?
 

Bipromet powstał w 1950 r. jako Biuro Projektów Przemysłu Metali Niezależnych w Katowicach. Jest to przedsiębiorstwo inżynieryjno-budowlane specjalizujące się w projektach dla przemysłu metali nieżelaznych i ochrony środowiska. W 2007 roku Bipromet debiutował na giełdzie, a w 2010 r. większościowym akcjonariuszem (66% akcji) został KGHM SA, co było kluczowym wydarzeniem w historii spółki. Podobno jednym z motywów zakupu była posiadana przez Bipromet dokumentacja budowy kopalń KGHM. Od tego czasu Bipromet realizuje głównie zadania dla KGHM, a udział KGHM w aktualnych zamówieniach to aż 94%.
Prezes Baj w poprzednich latach prezentował politykę sukcesu podkreślając wysoki portfel zamówień i posiadanie unikalnych kompetencji (wywiad1, , wywiad2, artykuł). Niestety słowa te nie korespondowały z wynikami - można powiedzieć, że pracownicy mieli dobrze, bo było sporo roboty, ale gorzej akcjonariusze - przychody spadały, a zyski nie rosły. Bipromet podjął się gigantycznego dla nich kontraktu - Program Modernizacji Pirometalurgii w Hucie Miedzi "Głogów", który pochłonął praktycznie wszystkie zasoby spółki. Krótko mówiąc Bipromet w pewnym momencie przestał pozyskiwać nowe kontrakty, a Arcelor Mittal, US Steel i projekty zagraniczne to już tylko miłe wspomnienia.
Nowy prezes zapowiada powrót do zarzuconych przez poprzednika akwizycji nowych projektów.W przychodach spółki aż 21,4 mln zł to wycena kontraktów długoterminowych, które nie zostały jeszcze zafakturowane, a powiększają rozliczenia międzyokresowe. Oznacza to, że dopiero po wystawieniu faktur pojawi się zysk z tych kontraktów, a tym samym w 2014 r. można oczekiwać poprawy rentowności w sprawozdaniach.
Jednocześnie w poprzednim roku została ogłoszona likwidacja spółki zależnej PBK SA, która obciążała istotnie wyniki skonsolidowane. W tym roku można raczej oczekiwać, że w efekcie likwidacji majątek spółki zależnej będzie większy od jej wartości w księgach, co powinno poprawić zysk Biprometu.
Ostra przecena akcji Biprometu zmniejszyła kapitalizację do 28 mln zł, co daje obecnie C/WK=0,52. 
Trzeba jednak pamiętać, że ok. 50 mln zł w aktywach to nieruchomości w Katowicach i Chorzowie, z czego aż 36 mln zł klasyfikowane jest jako nieruchomości inwestycyjne nie wykorzystywane do podstawowej działalności spółki.
W akcjonariacie w kwietniu ponad 5%  osiągnął Capital Partners.

Podsumowanie
Wszystko wskazuje na to, że po trzęsieniu ziemi jaką była końcówka 2013 r. Bipromet ma szansę na odbudowę.

3 komentarze :

 1. Jak wyniki pierwszego kwartału wpisują się w Twoją ocenę? Kapitalizacja 28 mln, czyli jak spółka zarabiałaby rocznie 3 mln pln to można mówić o ciekawym C/Z (plus ew. kasa z nieruchomości inwestycyjnych). Widzisz na to szansę?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko zależy od rozliczeń z KGHM - to praktycznie jedyny kontrakt, który teraz realizują. W raporcie brakuje mi jakiegoś większego opisu obecnego stanu tego kontraktu. Zakładam, że wykazane w bilansie kwoty należne za wykonane prace nie zawierają zysku, a są tylko wyceną na podstawie poniesionych kosztów. Jeżeli tak jest to zysk pojawi się na zakończenie, a jeżeli jednak nie, to oznacza, że kontrakt został podpisany na zbyt niską kwotę.

  OdpowiedzUsuń
 3. To dla mnie najwspanialsza wiadomość, ze go wywalili

  OdpowiedzUsuń