piątek, 6 czerwca 2014

Fluid

Ponieważ pojawiła się kolejna prośba czytelników bloga, więc nie wypada już jej przemilczeć. Dziś kilka słów o FLUID SA.

Spółka zajmuje się technologią produkcji i wykorzystania biowęgla, który powstaje z biomas roślinnych. Temat frapujący, innowacyjny i naukowy. Spółka już blisko 10 lat (od 2005 r.) prowadzi działalność badawczą w tym temacie i obecnie dzięki uzyskanym środkom unijnym buduje Zakład Odzysku Energii z wszelkiego rodzaju biomasy.


Bardzo podoba mi się zdanie audytora, pod którym chętnie bym się podpisał:
"Z uwagi na sytuację spółki, która jest w okresie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i nie uruchomiła jeszcze docelowej produkcji omawianie wyników finansowych jest niecelowe i z uwagi na to odstąpiono od tej czynności. "

Jasno trzeba powiedzieć, że spółka na chwilę obecną nic nie produkuje i nie sprzedaje - przynajmniej na dużą skalę. Księgowane przychody to praktycznie sama zmiana stanu produktów czyli stali czytelnicy tego bloga wiedzą "pic na wodę, fotomontaż", bo są to tylko memoriały odpowiadające poniesionym kosztom zgodnie z zasadą rachunkową współmierności przychodów i kosztów.
Patrząc na bilans - w aktywach główne pozycje to wartość firmy 11,1 mln zł, nakłady na budowany zakład 16,9 mln zł, należności (dotacja) 13,8 mln zł  i rozliczenia międzyokresowe czyli poniesione koszty, które będą rozliczane w czasie 7,7 mln zł. W pasywach - kapitały 33,4 mln zł, rozliczenia międzyokresowe (rozliczenie dotacji w przyszłości) 15,7 mln zł oraz konkretne zobowiązania do spłaty 3,5 mln zł, które rosną i spółka musiała już w celu dokończenia budowy zaciągnąć kredyt obrotowy. Dopiero otrzymanie całej dotacji poprawi znacząco płynność spółki.

Łatwiej dostać dotację unijną na projekt pod hasłem innowacyjny niż go potem skutecznie skomercjalizować. Bo wybudowanie zakładu to nie wszystko, trzeba jeszcze potem prowadzić zyskowną produkcję i sprzedaż na odpowiednią skalę albo sprzedawać posiadany know-how.
I to jest kluczowe pytanie, na które ja i zapewne większość osób nie umie odpowiedzieć - uda się czy nie. Nie jestem ekspertem od ekoenergii i nie będę zgadywał, bo się na tym nie znam.
Oczywiście oczami wyobraźni inwestorzy widzą sukces jak w przypadku np. Ekoexportu, który osiąga już realne zyski, ale są też możliwe inne scenariusze jak np. Ecotech, któremu nie udało się.

Co do zasady ja swoich środków w takie spółki nie inwestuję - nie rozumiem tego biznesu i nie umiem ocenić ich przyszłości. I nie chodzi mi o to, że mam coś przeciwko konkretnie Fluid SA, tylko dotyczy to wszystkich spółek z przymiotnikiem innowacyjne, które nie prowadzą realnej produkcji i sprzedaży.
 
Wycena 50 mln zł oznacza, że rynek wierzy w sukces i patrzy w przyszłość z optymizmem. I szczerze życzę jej sukcesu jak prawie wszystkim polskim spółkom.

PS.
Komentarze do tego tekstu pokazują, jakie emocje inwestorów towarzyszą tej spółce. Jest to obecnie najgorętsza spółka NC. Niestety widać, że część osób wyznaje zasadę "kto nie z nami ten przeciwko nam". Więc kto nie chwali Fluida to wróg.
A w moim przypadku tak nie jest. Nie życzę źle Fluidowi i Wam - szanownym akcjonariuszom tej spółki.

Niektórzy chyba nie zrozumieli intencji tego wpisu - to nie jest analiza przedsięwzięcia, które ma realizować Fluid, bo sądzę, że jest niewiele kompetentnych osób w Polsce, które mogłyby coś takiego uczciwie zrobić. Są to moje przemyślenia dotyczące spółki Fluid na obecnym etapie rozwoju. Jest to mimo wszystko na razie start-up, który pozyskał środki na początek działalności (budowa zakładu) i czy się zgadzacie, czy nie, prawda jest taka, że inwestycja w start-upy jest obarczona znacznie większym ryzykiem niż inwestycja w spółkę z historią.

I jeszcze jedna mądrość, którą zapewne część wyśmieje - "Nikt Wam nie da tyle, ile NewConnect naobiecuje". Odradzam opieranie swoich inwestycji na słowach Zarządów Spółek (szczególnie na NC) - oni zawsze  mówią o wspaniałej przyszłości. I nie chodzi mi o podważanie jakichkolwiek słów o Fluidzie, ale o ogólną zasadę ostrożności, którą warto zachowywać.

Więc ostatnia rada na koniec - jeżeli wierzysz w jakąś spółkę, to przynajmniej nie wkładaj w nią wszystkich środków. Dywersyfikacja to zbroja, która ratuje życie w walce, jaką jest gra na giełdzie.

12 komentarzy :

 1. Co to za analiza? albo się uda albo się nie uda ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To akurat nie jest analiza, tylko kilka myśli o Fluid.

   Ja zajmuję się analizą finansową, a taka w przypadku Fluid jest "niecelowa".
   Zwracam tylko uwagę na duże ryzyko inwestycji w spółkę, która nie ma historii, produkcji i sprzedaży, a w aktywach jest dużo aktywów niesprzedawalnych. To jest start-up, który wypali albo nie. I celem tego wpisu było tylko uświadomienie, że inwestycja w taką spółkę, to rodzaj spekulacji (wiary, zakładu) czy uda się jej zrealizować plany.

   Usuń
  2. Czy to jakiś żart z tą "analizą"

   Usuń
  3. Proszę pana w tych paru zdaniach , bo do analizy temu daleko pominą pan dosłownie wszystkie informacje istotne dla spółki . Proponuje włożyć trochę pracy i dowiedzieć się więcej o spółce ponieważ tym co Pan tu napisał wprowadza Pan w błąd inwestorów niedoświadczonych .

   Usuń
  4. Proszę wskazać, co z rzeczy napisanych przeze mnie jest błędne i fałszywe i wprowadza w błąd inwestorów.

   Usuń
  5. OBS odpowiedź nasuwa się sama - zacytuje Ciebie: "..."kto nie z nami ten przeciwko nam". Więc kto nie chwali Fluida to wróg...."
   Moim zdaniem lepiej nie poruszać tematów związanych ze Spółkami "grzankami" bo zaraz pojawia sie grono niezadowolonych z twojego wpisu ze wzgledu na brak wychwalania spółki :-)
   pozdrawiam GRAF78 z forum stockwatch

   Usuń
 2. Dla niezdecydowanych i nierozumiejących do końca bzinesu polecam odwiedziny Firmy osobiście i rozmowę na miejscu, zapewniam, że warto tutaj zostać na długo i porównanie do EEX nie jest nadużyciem :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. A to że będzie na dniach zaliczka za Indonzję i budowę elekrtowni o mocy od 15 mw do 75mw..
  Proszę zapoznać się ze spółkami powiązanymi jak Fri i Biomass oraz Fluid Środa Śląska.
  Ale to już co innego.
  W Ekoexsport też był na NC po 1 zł ..Też było sporo niedowiarków .
  Proszę prześledzić wykres tej spółki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prosiłbym o analizę Mineral Midrange SA, Grodno SA i Pylon SA

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  Poprosiłem autora o swoje przemyślenia na temat tejże spółki a nie jej analizę. Dziękuję za poświęcony czas i wykonana prace. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Ja widzę na wykresie tylko spadek kursu i w tym względzie obs ma całkowitą rację. Jest to star-up, bardzo ryzykowny, napędzany nadzieją, że pewnego dnia będzie lepiej. Akcjonariuszom życzę powodzenia ale narazie magii nie widać. Nawet jak jest pomysł to trzeba go przekuć na pieniądze.

   Pozdrawiam

   www.ieveryman.blogspot.com

   Usuń
 6. Hej Hej,

  Co sądzisz OBS o raporcie, który wyszedł 12 czerwca ?

  OdpowiedzUsuń