piątek, 27 lutego 2015

Akcept Finance

Na prośbę czytelnika - dziś Akcept Finance.

Jest to spółka oferująca faktoring pełny i niepełny oraz udzielanie pożyczek małym i średnim przedsiębiorstwom.

Czytelnik napisał: " P/E = 4, P/BV = 0,2. W końcu poprawiają przychody i obrót faktoringowy, co jest już widoczne w raporcie miesięcznym za styczeń. Warto porównać sobie wskaźniki z Pragmą Faktoring."


Zaczniemy najpierw od wykresu kursu akcji:
ZAPAMIĘTAJCIE! - Długotrwały zjazd kursu to sygnał ostrzegawczy. Często wskaźniki C/Z i  C/WK są atrakcyjne, bo kurs zleciał i tym samym wskaźniki się poprawiają, ale taki wykres świadczy zwykle o tym, że rynek widzi jakieś ryzyka, których jeszcze nie widać w wynikach.

Przedsiębiorstwa mają różne sposoby pozyskiwania środków zewnętrznych na działalność - najbardziej znaną jest kredyt bankowy, ale też są inne formy (często prostsze do uzyskania) np. faktoring, w którym instytucja finansowa płaci za wierzytelność (wystawioną fakturę), a jej zyskiem jest prowizja. Czym szybsza spłata faktury tym większa rentowność z obrotu środkami.

Są dwa główne rodzaje usług faktoringowych:
- pełny oznacza przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta
- niepełny to de facto rodzaj kredytu udzielonego pod zastaw wierzytelności; ryzyko spłaty pozostaje na faktorancie

Z raportów Akcept Finance wynika, że spółka głównie oferowała faktoring pełny, ale od 2014 r. podjęła się zwiększenia udziału faktoringu niepełnego tym samym unikając ryzyka kolejnych kontrahentów. Z czego wynika taka zmiana strategii? Można wywnioskować, że z problemów z płatnościami.
 Z raportu: "Zmniejszenie obrotu faktoringowego wiąże się z ograniczeniem przez Spółkę współpracy z Faktorantami, których Kontrahenci nie spełniali kryteriów zachowań płatniczych dających rękojmie odzyskania w przyszłości nabytych należności faktoringowych oraz uniknięcia powstania szkody ubezpieczeniowej. Taki sposób postępowania – zmiana jakości portfela należności faktoringowych – wiązała się ze zmniejszeniem obrotu faktoringowego potrzebnego na zbudowanie portfela bezpiecznych, zdywersyfikowanych transakcji faktoringowych.
W IV kwartale 2014 roku Spółka koncentrowała się również na dochodzeniu na drodze sądowej oraz egzekucji komorniczej nabytych należności faktoringowych, a także dalszej weryfikacji portfela Faktorantów oraz Kontrahentów, usuwając z portfela Kontrahentów, których dotychczasowe zachowania płatnicze nie dają pełnej rękojmi odzyskania należności na drodze polubownej."

Jak widać spółka musiała mocno odczuć problemy z terminową spłatą, które przełożyły się na rezygnację z kontrahentów, zmniejszenie obrotu (zamrożone środki) i konieczność zwiększenia działań sądowych.

W raporcie wymienione są dwa istotne przypadki braku odzyskania należności:
- 785 tys. zł - nakaz wydany w listopadzie 2013 r. ; do tej pory środki nieodzyskane
- 3,08 mln zł - nakaz wydany w czerwcu 2014 r.; do tej pory środki nieodzyskane
Spółka mówi o poprawie jakości nabytego portfela wierzytelności, ale jest to największe ryzyko tego biznesu, którego nie można zweryfikować. Należności są ubezpieczone, jednak zakres ubezpieczenia zapewne jest ograniczony lub mocno obwarowany, bo inaczej koszt składki byłby zbyt wysoki.

Z bilansu widać też, że 2014 r. to regres jeśli chodzi o obrót, przychód i co istotniejsze wartość posiadanych środków, które można włożyć w biznes. Spółka się skurczyła.
W tym roku czeka spółkę odnowienie linii kredytowych. Największy (limit 12,5 mln) w Banku Spółdzielczym Silesia ma termin spłaty 29.04.2015 r. W zeszłym roku został spłacony kredyt w Banku Pocztowym i spłacone zostały obligacje. Przedłużenie i warunki przedłużenia tego kredytu są sprawą strategiczną.

Kapitalizacja 2 mln zł przy kapitałach własnych 8 mln zł kusi. Spółka ciągle wykazuje zyski i zapewnia o poprawie, jednak trzeba pamiętać o ryzyku kredytowym i płynnościowym spółki, a zachowanie kursu zdecydowanie na chwilę obecną jest negatywnym sygnałem inwestycyjnym.

18 komentarzy :

 1. Witam :D Dziekuje za tą analize Btw naprawde jest Pan swietny !
  Czy mogłbym nie skromnie proscic aby w najblizszym czasie przyzal sie Pan społce Emmerson Wierzytelności Hipoteczne S.A. /teraz już -> Advanced Ocular Sciences S.A
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak tam z Wind mobile mają ciekawe pomysły i chcą przejść na GPW

  OdpowiedzUsuń
 3. Blog i analizy są na najwyższym poziomie można się czegoś nauczyć
  Można prosić o analizę spółki Polman z NC od 2 kwartałów widać poprawę w wynikach a spółka zapomniana i ciekawa branża

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo serdecznie proszę o analizę techniczna i fundamentalna spolki ABS Investment gdyż chce zainwestować bardzo duży pakiet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, nie traktuj tego blogu jako wyrocznie. Decyzję musisz podjąć sam.

   Usuń
 5. Niezła analiza. Szkoda tylko, że nikt się nie interesuje tą spółką.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy mógłbyś zapytać Zarząd o te należności na 4 mln zł, plany dywidendy i buy-back'u? Może Tobie coś odpowiedzą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tobie jako analitykowi rynku udzielą pewnie szerszych odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uzyskali odszkodowanie od ubezpieczyciela (2,7 mln zł) - http://www.newconnect.pl/?page=1045&ph_main_content_start=show&ncc_index=AFC&id=77873&id_tr=1

  Jak oceniasz wpływ tego zdarzenia na sytuację finansową spółki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo pozytywne info. Czyli jednak to ubezpieczenie na coś się przydaje.
   Kluczowe jest jednak odnowienie kredytu.

   Usuń
  2. A wiesz kiedy wygasa poprzedni i kiedy może być ew. info o odnowieniu?

   Usuń
  3. 29.04 - jest w tekście

   Usuń
 9. I spółeczka odpaliła!
  Cel na najbliższe sesje to 1 zł.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ponownie mamy wzrosty na AFC :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nic ciekawego w spółce. Trudno tu mówić o czymś, co zmieni jej obraz. Słabe wyniki, brak rozwoju. Raczej takie mocowanie się ze sobą.

   Usuń
  2. Jaki kierunek rozwoju powinni Twoim zdaniem obrać, żeby zacząć w końcu więcej zarabiać?

   Usuń