wtorek, 17 lutego 2015

Alumast - dodatkowy 1 mln zł

O Alumast już pisałem (link), ale pojawił się ciekawy komunikat (link) - została zawarta ugoda z DZ Bankiem, w wyniku której Alumast otrzyma 1 mln zł odszkodowania. 
Sprawa zaczęła się od strat na opcjach walutowych i towarowych (aluminium). 
Ciekawa była podstawa tego procesu - wadliwe doradztwo przy zabezpieczaniu Alumast w zakresie ryzyk walutowych i towarowych oraz wadliwe wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych. Działania DZ Banku z tytułu rozliczenia tych transakcji doprowadziły do ogłoszenia upadłości przez Alumast.
Oferowanie przez banki różnych korytarzy walutowych itp. rozwiązań opcyjnych było skandaliczne. Adresowane do ludzi nie posiadających wystarczającej wiedzy, a w ich wyniku spółki nie były zabezpieczone, ale obarczone potężnymi ryzykami.
Sam kiedyś zawierałem transakcje zabezpieczające i pamiętam dealera, który na moje stwierdzenie, że wolę zwykły forward powiedział z ironią, że teraz to się stosuje konstrukcje opcyjne. Ciekawe ile spółek ma na sumieniu.

3 komentarze :

 1. Serdeczne dzięki za zgodę na użycie twoich opini z bloga, sporo mi to pomogło w pracach nad raportem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. dlaczego ta spółka jest cały czas dołowana? dobry komunikat kurs spada?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnie NWZA uchwaliło możliwość emisji 3,6 mln akcji. Czytałem opinię, że środkami Alumastu prezes chce ratować Hefal. I to zapewne jest przyczyna zatrzymywania wszelkiego wzrostu.

   Usuń