wtorek, 17 lutego 2015

DeMolen - piętno PTI

DeMolen zajmował się dystrybucją akcesoriów motoryzacyjnych. Obecnie spółka poszerzyła asortyment i sprzedaje bardzo różne rzeczy m.in. sprzęt ogrodowy, zabawki, akcesoria dla zwierząt itp.
Wynik za 2014 r. jest przerażający - strata 4,26 mln zł robi wrażenie (raport za IVkw). Niestety jest to strata również na poziomie sprzedaży (-2,2 mln zł), co bardzo pesymistycznie wygląda na przyszłość.


Do niedawna DeMolen należał do grupy PTI. W połowie stycznia PTI sprzedał jednak wszystkie posiadane akcje po cenie ok. 25-30 gr. A przecież na początku 2014 r. kurs wynosił 1,93 zł.
Obecna kapitalizacja to niecały 1 mln zł.
Gdy patrzy się w bilans to wydaje się, że nie ma powodu do obaw (poza rzis) - kapitał własny wynosi 7 mln zł, zobowiązania krótkoterminowe pokryte są aktywami obrotowymi. W sumie ok. Z pozoru...
A jednak w raporcie czytamy:
"Obecnie głównym celem działania jest restrukturyzacja finansowania spółki. W grudniu 2014 roku walne zgromadzenie uchwaliło uchwalę o podwyższeniu kapitału poprzez emisję nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru. W nawiązaniu do tej uchwały zarząd podejmował działania w poszukiwaniu inwestora branżowego, jednak na dzień publikacji raportu nie doszło do podpisania umowy objęciu nowych akcji Brak możliwości sfinansowania zakładanej wartości zakupu towarów handlowych miał istotny wpływ na poziom sprzedaży w IV kwartale, co w konsekwencji miało odzwierciedlenie w wynikach finansowych spółki."

No to jak to jest. W aktywach obrotowych jest kilkanaście milionów, jest ponad 6 mln zł aktywów finansowych do zbycia, więc nie powinno być problemu z pozyskaniem środków obrotowych do działalności. Wystarczy sprzedać te aktywa.

I tu niestety pojawia się piętno PTI.
Wspominałem o tym pisząc o jakości aktywów (jakość aktywów (cz. IV)- krótkoterminowe aktywa finasnowe):
"Krótkoterminowe aktywa finansowe to teoretycznie najpłynniejsze aktywa służące do zabezpieczania płynności przedsiębiorstwa. Jednak i tu znajdziemy przypadki, w których okazuje się, że ta wysoka płynność jest tylko na papierze"
"DeMolen jako spółka z grupy PTI cierpi na przypadłość, którą mają również inne spółki zależne PTI - ma sporo aktywów finansowych, a słabe wyniki operacyjne poprawiane są dużymi przychodami finansowymi wynikającymi m.in. z przeszacowania tych aktywów. 
Ale jeszcze ciekawiej robi się, gdy wiadomo, co to za aktywa. Jest to 1 671 000 akcji Mostostalu Wrocław (też z grupy PTI). Dzięki wzrostom na tych akcjach (dlaczego rosną to osobny temat do omówienia jak działa grupa PTI) w 2012 r. DeMolen zaksięgował przychód finansowy 2,1 mln zł, a w 2013 r. jeszcze 1,7 mln zł. 
No i mamy zgryz - wartość rynkowa akcji MW na koniec 2013 r. to faktycznie 5,58 mln zł. Ale jaką wartość mają te akcje z punktu widzenia zabezpieczania płynności? Praktycznie przy obrotach jakie są na giełdzie są właściwie niesprzedawalne."
 
No i chyba wszystko jasne - na papierze DeMolen ma aktywa finansowe do zbycia o wartości 6,7 mln zł (już chyba nie tylko akcje Molmedica - dawniej Mostostal Wrocław), ale w praktyce nie da się tego zbyć bez potężnej straty. Przykłady zmian kursu akcji Colomedic i Demolen pokazują co może stać się z akcjami Molmedica, gdyby DeMolen zaczął je sprzedawać.
Krótko mówiąc na papierze jest ok, ale w rzeczywistości dziura w aktywach jest na tyle duża, że jak napisał Zarząd w raporcie - brak możliwości sfinansowania zakupów towarów i brak chętnych na objęcie akcji DeMolen. Źle to wygląda.

5 komentarzy :

 1. Super blog. Czy można byłoby prosić komentarz do wyników Aqua Poznań?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za kolejny świetny wpis. Moim zdaniem jest to obecnie najlepszy blog poświęcony NC, tak trzymaj! Przy okazji chciałbym prosić o kilka słów na temat spółki Boruta-Zachem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałbym dołączyć się do pozytywnych komentarzy oraz również "złożyć wniosek" o przebadanie Boruty-Zachem. Wypowiedzi kierownictwa bardzo optymistyczne, finansowanie unijne, interesujący produkt dla ważnych branż, ale kurs przeszedł załamanie. Jak Pan ocenia tę spółkę. Inny ciekawy podmiot z NC to LZMO - jestem ciekawy Pana opinii.

  OdpowiedzUsuń
 4. I jest 9 gr oraz wniosek o upadłość likwidacyjną...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musiało się tak skończyć. Pytanie, kto następny...

   Usuń