wtorek, 24 lutego 2015

MODE - skrywana tajemnica

Dziś wpis z serii detektywistycznych. 
MODE to spółka produkująca urządzenia do automatycznej fotografii i tworzenia prezentacji 360°.
O spółce już pisałem:  link , ale trochę się pozmieniało, a języczkiem uwagi stało się tajemnicze urządzenie, nad którym spółka pracuje w ukryciu. Mode nie podaje jej nazwy, a tylko informację, że jest to "objęte klauzulą tajności ze względu na wysoce konkurencyjny charakter rozwiązań" (raport strona 13).
Nie wiem, kto wydał taką klauzulę tajności i kogo obowiązuje, ale ja postanowiłem Wam zdradzić, nad czym tajemniczym pracuje MODE.

Jest to: "Urządzenie do automatycznej analizy gemmologicznej i certyfikacji kamieni szlachetnych".
I powiem szczerze, że rozbawiła mnie ta tajemniczość w raporcie giełdowym nad sprawą, którą można odkryć w ciągu kilku minut. Zastanawiam się wręcz, czy Zarząd spółki ukrywając to, nie naruszył jakiegoś przepisu dotyczącego informacji istotnych dla kursu.

Dla wyjaśnienia - nie mam żadnych insiderskich wejść w MODE. Natomiast panowie z MODE powinni wiedzieć, że jak dostają pieniądze z programów unijnych, to jawne jest dla wszystkich, na co te środki idą. Wystarczy wejść na stronę Programu Innowacyjna Gospodarka i znaleźć listę beneficjentów (link). A tam poszukać firmy MODE i przeczytać tytuł projektu. Proste? To po co ta tajemnica?

Czy to urządzenie przyniesie duże pieniądze MODE? Nie wiem. W obrocie są dostępne przyrządy identyfikujące, natomiast nie ma w tej chwili żadnej informacji na temat tego urządzenia i jego ewentualnych przewag konkurencyjnych. Życzę jednak spółce sukcesu.

Wyniki finansowe
W 2014 r. spółka uzyskała przychody w wysokości 3,8 mln zł (+31% r/r), ale zysk netto spadł o 3% r/r i wyniósł 377 tys. zł.
 
Specjalnie dodałem wykres o przychodach ze sprzedaży produktów. Pomimo wzrostu przychodów o 31%, sama sprzedaż produktów wzrosła jedynie o 8%. Przychody podbite są "zmianą stanu produktów" (503 tys. zł) i "kosztem wytworzenia produktów na własne potrzeby" (293 tys. zł). O tych pozycjach pisałem już przy okazji analizy deweloperów gier, którzy lubują się w takich księgowych zapisach. Chodzi o to, że nie są to przychody z rzeczywistej sprzedaży, a jedynie zapis księgowy bazujący na zasadzie współmierności przychodów i kosztów. De facto nie jest to żaden przychód, a jedynie służy korekcie kosztów poniesionych na rozwój produktów, które mają dopiero w przyszłości przynieść przychód. Wystarczy popatrzeć na przepływy operacyjne (-753 tys. zł !).
Tak więc sama sprzedaż utraciła dynamikę z poprzednich lat.
W kosztach słabo. Koszty działalności operacyjnej wzrosły aż o 53%. Dotyczy to zwłaszcza usług obcych (+840 tys. zł r/r) i wynagrodzeń (+310 tys. zł). Dodatkowe papierowe przychody (800 tys. zł) i pozostałe przychody operacyjne (dotacje) (300 tys.) uratowały wynik, choć i tak jest nieznacznie niższy niż rok temu.
Krótko mówiąc - w nowym produkcie nadzieja, bo na razie spółka utraciła swój blask.

13 komentarzy :

 1. Hehe, dobre!
  Operacja: "Tajny produkt współfinansowany z jawnych środków unijnych" :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Przecież spółka sama pisała o nim - http://biznes.onet.pl/gielda/komunikaty-espi-ebi/umowa-o-dofinansowanie-projektu-w-ramach-programu-,238157,1,komunikaty-detal.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tym bardziej niezrozumiałe jest ukrywanie tego w raportach okresowych.

   Usuń
 3. OBS, może napiszesz do spółki co się dzieje, że kurs tak spada? Ty będziesz miał pewnie większy posłuch. W Zarządzie dokonali ostatnio zmian i wszedł ktoś z Setanty: http://www.newconnect.pl/?page=1045&ph_main_content_start=show&ncc_index=MOE&id=76927&id_tr=1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałem, jak odpiszą to dam znać.
   A dlaczego spada?
   Bo biznes podstawowy zahamował, koszty działalności wystrzeliły ostro w górę i jedynie księgowo wyszedł zysk.
   Dużo zależy od tego nowego urządzenia - czy powstanie i da się to sprzedawać.
   Przy słabej płynności niestety jak ktoś chce wyjść nawet z małej ilości to robi się nieciekawie.
   Kiedyś miałem Mode i niestety wyjście było bardzo trudne.

   Usuń
  2. Odpowiedź ze spółki:
   W ostatnich 12 miesiącach nie pojawiła się żadna znacząca sytuacja w spółce mogąca mieć negatywny wpływ na kurs. Obecną sytuację spółki Zarząd ocenia bardzo dobrze, pracujemy nad nowymi rozwiązaniami w obszarze hardware i software i publikujemy rezultaty w raportach okresowych. Dokonaliśmy zmian w Zarządzie i wierzymy w sukces Pana Rafała Stepiuka.

   Usuń
  3. To może warto, żeby Zarząd zastanowił się nad jakimś komunikatem w tej sprawie.
   Ja bym im doradzał wdrożenie programu skupu akcji, skoro tak bardzo dobrze się rozwijają, bo kurs ich akcji tego nie odzwierciedla. Albo wypłacenie dywidendy. Przynajmniej pokazaliby akcjonariuszom, że o nich myślą.

   Usuń
  4. Co z tym Mode? Popyt po 20-22 gr... Widać, że ta spółka słabo sobie radzi z rynkiem kapitałowym...

   Usuń
  5. Odpowiedź powyżej:
   Bo biznes podstawowy zahamował, koszty działalności wystrzeliły ostro w górę i jedynie księgowo wyszedł zysk.
   Przy słabej płynności niestety jak ktoś chce wyjść nawet z małej ilości to robi się nieciekawie.

   Usuń
 4. Słabo wygląda arkusz, ale co jakiś czas ktoś zbiera kilka kilo sztuk. Do raportu za 1Q pewnie boczniak będzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyniki w 2016 r. były bardzo złe, ale w akcjonariacie pojawił się ABS Investment + mamy WZA, na którym będzie głosowana zmiana siedziby. Czy najgorsze spółka ma już za sobą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tym, co mają to szału już nie będzie. Może zmienią profil działalności?

   Usuń
 6. 1q 2017 był całkiem udany. Gdyby powtórzyli wyniki w 2q to może tym razem kurs wybije?

  OdpowiedzUsuń