poniedziałek, 30 marca 2015

CCS - a to był VAT

W październiku 2014 r. napisałem o CCS (link) wskazując, że po załamaniu sprzedaży i wyników w IV kw. 2014 r. zarząd CCS nie podał konkretnych wyjaśnień, a dodatkowo sam wcześniej przed spadkiem sprzedawał akcje. Tym samym potwierdziła się przewaga informacyjna insiderów na rynku kosztem akcjonariuszy mniejszościowych. 
Nie sprawdziły się też prognozy wiceprezesa Roberta Frączka, który w wywiadzie (wywiad) podczas konferencji Wall Street w czerwcu 2014 r. zapowiadał uzyskanie porównywalnych lub nieco lepszych wyników niż rok wcześniej.
Wywiad ukazał się 24 września 2014 r. Okazało się, że wprowadził w błąd akcjonariuszy, którzy na tej podstawie kupili akcje. Po opublikowaniu wywiadu w ciągu kilku dni kurs podskoczył z 1,19 zł na max. 1,52 zł, a później w kilka miesięcy zleciał do min. 0,76 zł. A na przełomie września i października (czyli tuż po tym wywiadzie) członek RN p. Lesz ... sprzedawał akcje (link) korzystając z wyższej ceny.
Wyniki finansowe

Przychody skonsolidowane CCS w 2014 r. wyniosły 207m (-31% r/r), a zysk netto 1,5m (-85% r/r). (raport)
 
Trudno odgadnąć, na jakiej podstawie wiceprezes mówił o możliwości uzyskania porównywalnych wyników do roku poprzedniego. Widać na wykresach kwartalnych, że CCS w 2015 r. jest zupełnie na innym poziomie niż było to w w 2013 r. Po trzech kwartałach 2014 r. wydawało się, że CCS odbija się od dna, jednak w IV kw. znowu spółka zaskoczyła najsłabszym od wielu kwartałów wynikiem, co zniosło kurs na minima roczne. Od tego czasu akcje znowu próbują iść w górę w nadziei, że teraz będzie już lepiej. 

Problem VAT
Publikując analizy na blogu bardzo liczę na Wasze komentarze i uwagi, a przede wszystkim uzupełnienia, które rozjaśniają obraz. I pod tamtym wpisem o CCS pojawił się ciekawy komentarz wskazujący na występujący w Polsce na rynku elektroniki problem polegający na "wyłudzaniu" VAT przy reeksporcie (artykuł o zwrocie VAT).

I w raporcie za IV kw. można przeczytać:
"W roku 2014 Grupa Kapitałowa CCS konsekwentnie stosowała politykę ograniczania sprzedaży pozakrajowej. Ograniczenie to podyktowane było faktem masowych i niedefiniowalnych czasowo postępowań kontrolnych w stosunku do podmiotów z branży elektronicznej, prowadzonych przez Urząd Kontroli Skarbowej, często związanych z przedłużeniem terminu zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym."
"Należy wskazać, że w zakresie dotyczącym spółki Fresh Mobile Concepts sp. z o.o. prowadzone postępowania kontrolne prowadzone przez UKS dodatkowo związane są z przedłużeniem zwrotu podatku VAT w kwocie 3.552.345 zł. Jednocześnie, do chwili przekazania niniejszego raportu w postępowaniach tych nie zapadły jakiekolwiek wiążące dla spółki Fresh Mobile Concepts sp. z o.o. decyzje. Wstrzymanie zwrotu tak znacznej kwoty VAT w spółce zależnej spowodowało istotne ograniczenie jej działalności."

No i wyjaśnił się powód drastycznego spadku przychodów i zysków CCS od IV kw. 2013 r.

O kontroli UKS nie było mowy w informacjach kwartalnych, ale była o tym wzmianka w raporcie rocznym za 2013 r.:

Komentarz Zarządu do sprawy w raporcie za IV kw.:
"W ocenie zarządu wszelkie transakcje zawierane przez Spółkę oraz jej spółkę zależną Fresh Mobile Concepts sp. z o.o. w ramach sprzedaży pozakrajowej były realizowane zgodnie z prawem, przy dochowaniu należytej staranności".

5 komentarzy :

 1. Jak widać dla wielu insiderów działalnością operacyjną/core businessem spółki jest dezinformacja i nagonka ulicy by opchnąć własne akcje.

  OdpowiedzUsuń
 2. chcą wypłacić 9 gr dywidendy

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo rzetelny i mądry artykuł, dziękuję że dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem! Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się, jest konkretny i właściwy. Super!

  OdpowiedzUsuń
 5. I kurs zalicza kolejne minima. Odwróci się kiedyś ten trend?

  OdpowiedzUsuń