wtorek, 24 marca 2015

Colian - chyba nie tak źle

Colian to producent słodyczy, napojów i przypraw. Posiada wiele popularnych marek, które można spotkać praktycznie w każdym sklepie.
Wczoraj opublikował raport roczny, którego analiza sprawia sporo trudności (raport).

Wpływ zdarzeń jednorazowych
W grupie Colian następują cały czas zmiany organizacyjne, które wpływają na prezentację wyników - ostatnio przede wszystkim przejęcie spółki Solidarność. Dodatkowo wysoka wartość znaków towarowych i różne "optymalizacje podatkowe" przy pomocy tych znaków zaburzają obraz spółki. Gdyby była ona bardziej przejrzysta, to pewnie wycena byłaby też wyższa. A tak trzeba sobie coś odjąć, coś dodać, aby zrozumieć co się tam dzieje.

Wyniki na sprzedaży
O tych pozaoperacyjnych wpływach później, a na razie najlepiej spojrzeć na sprzedaż i wynik na sprzedaży brutto.
 
Przychody ze sprzedaży grupy wyniosły w 2014 r. 884m (+9%), a zysk na sprzedaży brutto 287m (+9%).  Są to rekordowe przychody w historii.

Wyniki segmentów
Podstawowym segmentem działalności są słodycze. Stanowią one 71% przychodów.

Sprzedaż słodyczy wzrosła o 6%, jednak wynik pozostał bez zmian. To, co jest dużym sukcesem grupy to wyprowadzenie na prostą segmentu napojów produkowanych pod markę Hellena. Przynosił on straty i spółka zapowiadała, że w tym roku będzie w końcu rentowny. I stało się i to aż z 10,8 mln zł zysku.

Wpływ odpisów na zysk z działalności operacyjnej
W 2013 r. w pozostałych kosztach operacyjnych zaksięgowane zostało 18 mln zł odpisu na znak towarowy Grześki, natomiast w 2014 r. było to 14,6 mln zł. W nocie 53 pokazany został rzis skorygowany o to jednorazowe zdarzenie. Skorygowany wynik na działalności operacyjnej wyniósł 45,1 mln zł w porównaniu do 40,1 mln zł rok wcześniej (+13%). I to raczej ten skorygowany wynik jest realnym obrazem działalności grupy Colian.

Wynik netto ze względu na kombinacje podatkowe praktycznie trzeba pominąć. Można sobie szacować, że przy skorygowanym zysku brutto 45m i normalnej stawce podatku 19% hipotetyczny zysk netto wynosi 36,5m.
Grupa uzyskała 80 mln zł z przepływów operacyjnych i jej sytuacja płynnościowa jest dobra. Nakłady inwestycyjne wyniosły 48 mln zł.

Wartość księgowa
Na forach pojawiają się zachęty kupna Coliana ze względu na niski wskaźnik C/WK (ok.0,6). Abstrahując od tego, że nie darzę sympatią metody kupowania C/WK należy zwrócić uwagę, że jest on zafałszowany. Ze względu na kupno akcji spółki Solidarność od IPOPEMA 21 FIZ zostały wyemitowane warranty na 49 mln akcji. Warranty mają być zrealizowane w połowie tego roku, tak więc liczba akcji wzrośnie do 184 mln. A tym samym wk/akcję spadnie do 4,27 zł z 5,48 zł. A jeżeli skorygujemy jeszcze kapitału o wartość znaków towarowych w aktywach (taka operacja jest dyskusyjna, ale wysoka wartość znaków w księgach Coliana do tego zachęca) to tak skorygowana wk/akcję wyniesie 2,73 zł.
Jeżeli chcesz inwestować w Colian to patrz raczej na biznes, a nie wartość księgową.

Przyszłość
W Colianie sporo się wydarzyło w sferze organizacyjnej - zamknięte zostały dwa zakłady produkcyjne, uruchomiony został nowy w Bydgoszczy, zmodernizowany w Lublinie. Nastąpiło wchłonięcie FC Solidarność. Prezes w liście do akcjonariuszy wskazuje, że te procesy przyczyniły się do wysokich jednorazowych kosztów obciążających wynik 2014 r. W tym roku ma nastąpić rozwój produktowy, rewitalizacja marek i zwiększenie sprzedaży zagranicznej. Cel to zapewne 1 mld zł przychodów ze sprzedaży.
Branży słodyczy sprzyjają aktualnie zmiany cen surowców. Cukier jest na wieloletnich minimach, a kakao jest w pobliżu rocznych minimów.

Rynek jednak dziś negatywnie odebrał wyniki grupy Colian i zaczął od mocnych spadków z luką. Może dopiero zaczyna przedzierać się przez mocno pokręcone sprawozdanie grupy.
źródło: stooq.pl

PS1. W ramach śmiesznych wpadek - polecam otwarcie listu prezesa i obejrzenie małej kompromitacji działu wysyłającego to do ESPI.

6 komentarzy :

 1. Hehe:)
  "- Panie Prezesie, a do ESPI mam wysłać te literki na czarno czy te kreślone na czerwono?
  - Pani Kasiu, Pani wyśle te, które się Pani bardziej podobają.
  - Dobrze Panie Prezesie - powiedziała Pani Kasia, po czym nie mogąc się zdecydować na konkretną wersję, wysłała obie"

  OdpowiedzUsuń
 2. Głównym problemem Coliana jest cebulactwo Janka. Dla ludzi zrobił emisję za ponad 5zł, dla siebie po 2.15 (przy giełdowym kursie 3zł). Z Jankiem nie zarobisz, bo jak spółka nabiera wartości, to on kombinuje jak wydrukować nowe akcje pod przejęcie. A jak kurs dołuje, to robi dodruk tanich akcji dla siebie, żeby utrzymać wpływy. Mimo wszystko życzę mu zbudowania polskiego imperium spożywczego i przekazania go sukcesorom, którzy już się ucywilizują i będą pielęgnować markę firmy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że gracze doskonale zdają sobie sprawę z tego co stoi za obniżeniem zysku za 2014. Spadki wynikają raczej z braku zaufania do głównego akcjonariusza. Możemy jedynie czekać na jego ruch. Być może przełomem bedzie wejscie warrantów, po którym udział Janka będzie jeszcze większy (144 mln) i wtedy zacznie się on dzielić z akcjonariuszami zyskiem i zacznie budować wartość spółki? oby tylko wcześniej nie zachciało mu się wycofać COL z GPW.

  OdpowiedzUsuń
 4. W porównaniu do WWL, wskaźnikowo Colian wydaje się atrakcyjniejszy. Załóżmy, że Colian wypracuje 48-50 mln zysku netto w 2015 r. Przy obecnej kapitalizacji i skorygowanej liczbie akcji da prognozowany C/Z: 12 i stopę zwrotu 8%.

  Z kolei jeśli Wawelowi uda się zwiększyć zysk o 13% do 100 mln zł, to przy aktualnej wycenie rynkowej prognozowany C/Z wyniesie 19 i stopę zwrotu nieco ponad 5%.

  P/E wskazuje na pewien upside dla Coliana, ale Wawel to nie tylko mega silne fundamenty, ale i dywidenda. I zero kredytów i naciąganych wartości niematerialnych.

  Wszystko zależy od managementu Coliana, jeśli wykorzystają potencjał po przejęciu, to jest potencjał, ale sporo też ryzyka związanego z prezesem.

  OdpowiedzUsuń
 5. A propo Wawel. Czy Autor mógłby wyjaśnić, jak to jest, że przepływy z działalności operacyjnej są większe od zysku netto? 100 mln vs 88 mln? Czy to przez dodanie amortyzacji i wydłużenie cyklu spłaty zobowiązań. Będę wdzięczny za wyjaśnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głownie amortyzacja +15 m. Amortyzacja to nie jest wypływ gotówkowy, tylko zapis księgowy, dlatego dodaje się ją w przepływach operacyjnych. Spłata zobowiązań -7m. Tu nie ma wydłużenia cyklu spłaty zobowiązań, tylko skrócenie - gotówka wypływa z kasy, dlatego odejmuje się w przepływach operacyjnych.

   Usuń