piątek, 20 marca 2015

NA SZYBKO: BRIJU, CDRL, MFO i PEPEES na plus, INSTAL KRAKÓW, PATENTUS, RADPOL na minus, ADMIRAL uplasował obligacje


Przed chwilą BRIJU i CDRL pokazały bardzo dobre wyniki. Widać, że branża modowa korzysta z dobrej koniunktury.

Analizy zapewne niedługo.

BRIJU to świecidełka dla pań.
CDRL to Cocodrillo - ubrania dla dzieci

BRIJU - przychody 393m (+41%), zysk skonsolidowany 12,57m (+67%), kapitalizacja 120m (przy kursie 20 zł). Dziś ustanowione maksimum roczne.

CDRL - przychody 158m (+6%), zysk skonsolidowany 11,39m (+276%), kapitalizacja 108m (przy kursie 18 zł)
 


PEPEES to producent skrobi. Przy nieznacznie niższych przychodach uzyskał kilka razy wyższy wynik. Zysk netto grupy 3,37m (+418%).

MFO to producent profili stalowych. Przychody w 2014 r. wyniosły 201m (+14%), zysk netto 8,38 m(+41%). Kapitalizacja 76 mln zł. Dziś zostało ustanowione maksimum roczne.


Niestety na drugim końcu INSTAL KRAKÓW, który zaskoczył stratą w IV kwartale i słabym wynikiem za cały rok 9,78m (-27%). Powód - odpis na kontrakt z EDF.  Instal uzależnił się od tego dużego kontraktu i widać, że nie wszystko poszło jak trzeba. Co gorsze w liście jest mowa, że w niewielkim stopniu pozyskiwał nowe kontraktu.
Dziś zaliczone minimum roczne.Również słabe wyniki pokazał PATENTUS - producent maszyn górniczych. Spadek ceny węgla robi swoje. W IV kwartale strata. Przychody grupy 83,1m (-15%), zysk netto 2,4m (-62%). Dziś zalicza roczne minimum.

RADPOL pokazał stratę w IV kwartale -1,4 mln zł. Wynik całego roku grupy 9,56 (-37%) prezes tłumaczy jednorazowymi zyskami w 2013 r. (4,1m) oraz stratą na sprzedaży nieruchomości w 2014 r. (1m). Kurs blisko minimum rocznego, które wydaje się jednak silnym oporem.


ADMIRAL BOAT poinformował, że uplasował obligacje za 6 mln zł. To pozytywne info spółki, która miała słaby poprzedni rok i walczy z restrukturyzacją przejętego portu. Czy to pozwoli wybić się z konsolidacji?

15 komentarzy :

 1. Rozczarowująca reakcja na wyniki PPS. Spółka na razie nie kusi żadnego fundu. Z drugiej strony brak funduszy może działać na plus w przypadku korekty na rynku, a mocniejsze zachowanie spółki w czasie spadków zachęci jakiś do wejścia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.eurexchange.com/exchange-en/products/com/agr/13938!quotesSingleViewFuture?hiddenSetMaturityDate=201504&timeSpan=9M

   Szukałem spółki która zyskałaby na krachu na rynku ziemniaków i proszę PEPEES na tym zyskał ;-) chyba się tam zapakuje

   Usuń
 2. Coś mi się wydaje, że obligacje Admirala częściowo wykupił Kleba.
  Na obligacje Kleba Investment nie było aż tak dużo chętnych a ze 2 dni temu pojawił się komunikat o sprzedaży akcji przez Klebę ... no to pewnie środki poszły do Admirala na 8,5%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje Kleby bardziej wiarygodne niż Admirała - a po co taki manewr o sprzedaży akcji przez Klebe - przeciesz te dwie spółki są bardzo powiązane nieruchomościami

   Usuń
 3. Pepees wygląda jak dla mnie najciekawiej technicznie i ma spory potencjał wzrostowy

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie jak traktować w aktywach
  pozycję odroczony podatek dochodowy.
  Czy mam to traktować jako aktywo gotówkowe i zaliczyć na plus do wyceny firmy, czy jest to przyszły koszt i należy to traktować na minus w wycenie firmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykład:
   - spółka ma należność 1000 EUR wartą 4000 zł
   - na dzień bilansowy kurs EUR spadł do 3,9; należność warta jest już 3900 zł
   - mamy więc takie zmiany w bilansie:
   aktywa -100 zmniejszyły się należności
   pasywa - 100 w wynik
   pasywa +19 - zmniejszenie podatku w związku ze stratą 100
   aktywa +19 powstaje aktywo z tytułu podatku dochodowego

   spółka dostaje tę należność - realizuje się strata z kursem 3,90 zł
   - w pasywach nic się nie zmienia
   - w aktywach zamiast płacić gotówką podatek z innego tytułu korygujemy go o aktywo podatkowe; tym samym to aktywo oszczędziło nam gotówkę

   Usuń
 5. A co powiecie o spółce SPC Group S.A. wczoraj podali info. o przedwstępnej umowie zakupu nieruchomości za cenę 4 000 000,00 zł netto.

  Raport Bieżący nr 6/2015
  Zarząd spółki CPS Group S.A. ( spółka, emitent ) z siedzibą w Warszawie informuje, iż w dniu 20 marca 2015 r. podpisał w formie Aktu Notarialnego przedwstępną umowę zakupu nieruchomości – działki o powierzchni 3170 m2 znajdującej się w Łódź – Śródmieście za cenę 4 000 000,00 zł netto. Przyrzeczona umowa sprzedaży powyższej nieruchomości zostanie zawarta do dnia 30 czerwca 2015 r., przy czym Emitent ma prawo przelać prawa i zobowiązania wynikające z powołanej umowy na rzecz BGK Nieruchomości S.A. z siedzibą w Warszawie.

  Zawarcie powyższej umowy jest kolejnym krokiem w celu rozpoczęcia współpracy ze spółką BGK Nieruchomości S.A. w wykonywaniu szeroko rozumianego zastępstwa inwestorskiego poprzez prowadzenie inwestycji budowlanych związanych z realizacją programu „Fundusz Mieszkań na Wynajem”, który przeprowadzany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Docelowo w ramach Funduszu w największych miastach Polski powstanie kilkanaście tysięcy mieszkań przeznaczonych pod wynajem.

  http://www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/index/news/info/682946,spc-group-sa-podpisanie-przedwstepnej-umowy-zakupu-nieruchomosci-

  OdpowiedzUsuń
 6. PPS - jak oceniasz (-22 mln) na przepływach operacyjnych i władowanie kasy w zapasy? Do tego zwiększenie zadłużenia. Lepszy wynik osiągnięty obniżką kosztów ogólnego zarządu ale w kasie firmy kasy mniej ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepływy operacyjne -16 mln zł.
   Trzeba popatrzeć co za tym stoi. W zeszłym roku było w ppo +11,7m i na koniec roku środki pieniężne wynosiły aż 14,5m.
   Tak więc zmiana w tym roku to trochę pokłosie tych dziwnych stanów w zeszłym roku.
   Aż 11 mln zł poszło w zaliczki - ogólnie ta transakcja dzierżawy ziemi mi się nie podoba. Jest to jednorazowy ruch i trzeba go niejako z przepływów odjąć. Normalnie były zakup gruntu w przepływach inwestycyjnych.
   Masz rację co do istotnego wzrostu zapasów produktów gotowych bez wzrostu sprzedaży. To jest negatywny sygnał, o ile nie uda się tej nadwyżki sprzedać w kolejnych okresach.
   Patrzę przy dziwnych ruchach jak wyglądają przepływy finansowe. Są one duże (+9,8m), ale wiąże się to głównie z emisją akcji (+8,3mln), więc jeszcze nie ma tu niepokoju.

   Tak więc ze względu na jednorazowe ruchy nie panikowałbym, chociaż wzrost zapasów jest negatywnym zdarzeniem. No chyba, że PPS chce wszystkich zaszokować dużą sprzedażą w I kw., ale ... daję temu mniejsze prawdopodobieństwo :)

   Usuń
  2. -16 mln to są całe przepływy; operacyjne - 22 mln w tym oni zwiększyli zapasy o 30 mln produktów gotowych (z 30 do 60 - nota 8.6.) i wysłali 11 mln tytułem czynszu dzierżawnego za gospodarstwo do podmiotu powiązanego - nie wiem jakiego ale słabo to wygląda. Wysłali kasę zamiast do akcjonariuszy to do podmiotu powiązanego ...

   - sfinansowali to większym zadłużeniem kredytowym i tylko 7 mln zobowiązaniami do dostawców ...

   BTW: Zerknąłem głębiej w tę spółkę szukając inwestycji i dedka "rozczarowanie" mnie "dokierowało" na PPS ale na razie podziękuję :)

   Usuń
  3. Masz rację. Patrzyłem na raport jednostkowy.
   Te zapasy faktycznie urosły kosmicznie i do tego ta dziwna transakcja dzierżawy.

   Usuń
  4. Się dokopałem - nawet 20/03 jest komunikat o zmianie tej umowy dzierżawy - ponad 11 mln za 412 ha to jest 27 tys. PLN za ha i to zapłacone z góry - za tyle to można kupić ha ziemi rolnej a nie dzierżawić ... spokojnie - jeszcze to jest dzierżawa od osoby fizycznej i jednocześnie od podmiotu powiązanego (prezes, jeden z właścicieli???) - dla mnie to są wystarczające powody by nie tykać tego papieru ...

   Arco

   Usuń
  5. Ale jednocześnie Skotnicki zwiększał zaangażowanie, wydaje się, że wiele jest już w cenie, widoczny jest brak podaży...linia trendu spadkowego prowadzona od szczytów z kwietnia 2011 została złamana...link poniżej. Zobaczymy czy technika weźmie górę czy fundamenty (będące w cenie moim zdaniem)

   http://i.imgur.com/FkJk4DH.png

   Usuń
 7. a poniżej dłuższa perspektywa na Pepees z rozpisaniem fal, powinniśmy wchodzić w falę 3, najbardziej dynamiczną najczęściej

  http://i.imgur.com/yGY5k5A.png

  OdpowiedzUsuń