wtorek, 3 marca 2015

Talex - w formie cd

O spółce TALEX pisałem na początku lutego (link). Teraz tylko komentarz do opublikowanych wyników za IV kw.


Cytat z poprzedniego wpisu:
"Zakładam, że w ostatnim najlepszym w roku kwartale został osiągnięty zysk netto ok. 3 mln zł, a narastająco w całym roku co najmniej 8,5 mln zł (ponad +40% r/r)."
Wynik IVkw. to 2,89m, a całego roku 8,68m. Moja prognoza zrealizowana.

"Jeżeli na dywidendę zostanie przeznaczone 2/3 zysku jak poprzednio, to dywidenda wyniesie 1,85 zł na akcję, co daje wysoką stopę 7,5%."
Jest propozycja dywidendy 1,80 zł, co po ostatnich wzrostach daje stopę 6,6%
"Talex szybko poprawia wyniki, co ma przełożenie na kurs. Trwający już 2 lata silny trend wzrostowy ma podstawy do dalszej kontynuacji.  Sprzyjać temu powinno również oczekiwanie na wysoką dywidendę za 2014 r. i ciągle niskie wskaźniki C/Z."
W ciągu niecałego miesiąca kurs wzrósł o kilkanaście procent ustanawiając nowy max na 29 zł.

Wyniki za IV kwartał
Okazało się, że jednak sprzedaż towarów nie skoczyła w IV kw. tak jak w poprzednich latach. W sumie 20,7m. Ale zysk na tym jest niewielki. Marża wynosi ok. 5,5%. W całym roku sprzedaż towarów wyniosła 55m, a zysk brutto na sprzedaży 3m.
Ale to, co jest najważniejsze to wzrost na sprzedaży usług. W IV kw. rekordowe 16,7m, a w całym roku blisko 55m. Czyli już połowa przychodów jest z usług. A na tym przede wszystkim Talex zarabia. Marża brutto na sprzedaży w 2014 r.wyniosła 35%, a zysk 19m.
Zysk mógłby być wyższy, lecz w kosztach sprzedaży pojawił się dodatkowy 1 mln zł (rezerwy na premie). Również koszty ogólnego zarządu były wyższe.Natomiast na plus zadziałało zaksięgowanie dotacji 0,5 mln zł.

Co dalej?
Zapewne najbliższe WZA uchwali dywidendę w proponowanej wersji. Wzrost sprzedaży usług jest bardzo dobrym prognostykiem. Zakładam, że w 2015 r. będzie ona dalej rosła i wyniesie co najmniej 65 mln zł, co przełoży się na wzrost zysku.

2 komentarze :

 1. Bardzo ciekawe spostrzeżenia.

  Na obecną chwilę stopa dywidendy jeszcze bardziej atrakcyjna (kurs 24 zł) podobnie jak wskaźniki.

  Mamy do czynienia tylko z korektą w trendzie wzrostowym czy to coś bardziej niepokojącego?

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem niestety. Jak zawsze okaże się po fakcie.
   Wiem, że ich pozycja w BZ WBK jest mocna, a pojawił się kolejny komunikat o zleceniu w CA.
   Odwrócenie trendu mogłoby nastąpić, gdyby stracili jakiś istotny kontrakt.
   Wykres nie wygląda dobrze. Kurs zbliża się do poziomu 21,5-22,5, gdzie była kiedyś konsolidacja i ten poziom powinien być wsparciem.

   Usuń