wtorek, 3 marca 2015

Variant - pod kreską

VARIANT to grupa, która zajmuje się sprzedażą akcesoriów samochodowych (kosmetyki, chemia, kleje, szyby) m.in. pod marką Brumm.
W 2013 r. grupa zarobiła 6,8 mln zł, ale to był wynik związany ze sprzedażą działu mocowań, co pozwoliło również spłacić całe zadłużenie. Grupa restrukturyzuje się, zmienia, przenosi działalność do spółek zależnych, ale niestety dalej nie zarabia na podstawowej działalności, a jakiekolwiek plusy na zysku netto wynikają z jednorazowych zdarzeń.Aktualny poziom sprzedaży jest zbyt niski, aby pokryć koszty stałe. W aktywach można zwrócić uwagę na to, że zapasy i należności wzrosły, co obciąża kapitał obrotowy. Spółka jest w niewielkim stopniu zadłużona, natomiast 3 mln zł gotówki na koniec 2013 r. zniknęło (ujemne przepływy operacyjne - wzrost zapasów i należności). I nie udaje się uzyskać dodatniej rentowności.

Ciągle obowiązuje uchwała WZA w sprawie skupu akcji w widełkach 2-3 zł. Ale już raz data skupu została przełożona z końca 2014 na koniec 2015 r., a patrząc na obecny brak środków gotówkowych i poprawy w działalności można oczekiwać kolejnej zmiany tej uchwały.

Spółka ma w aktywach ponad 5 mln zł udzielonych pożyczek. Są to pożyczki dla spółek z grupy Murapol (powiązania właścicielskie) - 3 mln zł Murapol Czerwińska i 2 mln zł Murapol.
W raporcie za IV kw. pojawiła się informacja, że spółka planuje zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych pod wynajem. Koszt nie przekroczy 3 mln zł. Zapewne odbędzie się to w ramach rozliczenia udzielonej pożyczki.

Cóż. Pomimo niskiego C/WK=0,2 rynek nie wierzy w tą spółkę, a kurs od roku zalicza nowe minima.

1 komentarz :

 1. Cze

  Mogę Cię poprosić o analizę KonsorcjumStali?
  Wydaje mi się, że to może być dobry strzał w dłuższym terminie i zbieram opinie z rynku :)

  Dzięki
  KAMAR

  OdpowiedzUsuń