poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Easycall.pl

Easycall.pl to operator telefoniczny oferujący usługi VoIP (telefonia internetowa). Pomimo, że na pierwszy rzut oka wydaje się to niezwykle interesującym i przyszłościowym rozwiązaniem, to okazuje się, że wcale nie jest tak łatwo zarabiać na rozmowach telefonicznych przez internet.

Trudna konkurencja
"Tanie rozmowy telefoniczne" oferuje już sporo firm specjalizujących się w przesyłaniu głosu przez internet. Konkurencja jest spora, a popyt wcale nie rośnie lawinowo. Dlaczego? Bo niezwykle popularne są bezpłatne rozmowy telefoniczne przy użyciu np. Skype'a. I takie połączenie zazwyczaj nie jest problemem dla osób mieszkających na wyspach z rodziną z Polski. 

Dodatkowo wzrosła konkurencja ze strony dużych operatorów mobilnych, którzy w ramach stałego abonamentu oferują nielimitowane rozmowy komórkowe, a trend polegający na zwiększaniu stałych przewidywalnych przychodów abonamentowych przez telekomy uderza w małych operatorów takich jak easycall.
Tak więc rynek klienta detalicznego nie jest łatwy. 

Easycall próbuje więc rozszerzać swoją działalność w segmencie biznesowym. Jedną z oferowanych usług jest wirtualna centrala telefoniczna, która obsługuje jeden numer i pozwala przełączać rozmowy do konkretnego pracownika firmy. Ale easycall nie jest jedyny na rynku z taką ofertą i również tu trwa ostra walka konkurencyjna. 
Nowym pomysłem jest IPTV - możliwość przesyłania sygnału telewizyjnego przez internet. Usługa ma być oferowana w tym roku.

Wyniki finansowe
Przychody spółki w 2014 r. wyniosły 14,7 mln zł (+16% r/r), co pokazuje, że spółce udało się zwiększyć sprzedaż. Jednak spadek zysku na sprzedaży o 79% r/r, a zysku netto o 48% r/r potwierdza, że silna konkurencja powoduje spadek marż. Zysk netto w 2014 r. wyniósł 715 tys. zł.

Patrząc na RZiS można domniemywać, że wzrósł ruch na liniach - wzrost usług obcych o 29% (opłaty do operatorów), czego nie udało się przełożyć na analogicznie wyższe przychody ze sprzedaży. Zakończenie projektów unijnych spowodowało natomiast istotny wzrost amortyzacji i dotacji, bo spółka w dużym stopniu korzysta z dofinansowania środkami unijnymi prac rozwojowych.

Sytuacja płynnościowa jest dobra. Spółka ma ponad 2 mln zł gotówki na koncie i brak zadłużenia kredytowego. Należy też zwrócić uwagę na dwukrotny wzrost w ciągu roku należności, który zapewne wynika ze zwiększenia usług skierowanych do biznesu. Rodzi to zawsze w dłuższym terminie wyższe ryzyko kredytowe. Jednak o ile w 2013 r. odpisy były znaczne, to w 2014 r. ich nie było.

Wycena
Rynek obecnie wycenia easycall na ok.5 mln zł. Daje to C/Z=6,9, a C/WK=1,5. Kurs w obliczu pogarszających się wyników w ciągu roku spadł o 35%. Od połowy marca po osiągnięciu minimum 2,40 zł kurs skoczył do 4 zł. Sporo, jednak odbyło się to na niskim obrocie.

Podsumowanie
Na rynku VoIP jest silna konkurencja, a dodatkowo trzeba działać w otoczeniu darmowych rozmów telefonicznych przez internet i ofert nielimitowanych rozmów w ramach abonamentu operatorów komórkowych. Easycall walczy o możliwość rozwoju w tym środowisku poszerzając ofertę kierowaną w stronę biznesu. Jednak trudno będzie o dynamiczny wzrost przychodów (chyba, że zmieni to IPTV), a marża ciągle jest pod presją. Zarząd za to zapowiada, że widać będzie pozytywne wyniki podjętych działań już w 2015 r.

11 komentarzy :

 1. Już dość długo jestem na rynku, a nadal nie poznałem wszystkich spółek i co jakiś czas słyszę o jakiejś, której nazwę widzę po raz pierwszy. Dzięki za analizę. Dopóki nie będzie potwierdzenia, że oferta biznesowa wypaliła to raczej nie ma powodu, by wchodzić. Jak sam stwierdziłeś - niemal wszystko zgarnia Skype.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za analizę. Jak patrzę na wynik ebitda spółki to nie widać tak pesymistycznej oceny sytuacji jaką ty przedstawiłeś. Czy na pewno w wyniku brutto na sprzedaży nie ma kosztów prac rozwojowych na które spółka ma dotacje unijne, a same dotacje rozlicza przez pozostałe przychody operacyjne ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na EBITDA też masz spadek. Ale EBITDA trochę fałszuje obraz - bo uwzględniane są memoriałowo księgowane dotacje, a pomijana amortyzacja projektów, na które te dotacje były udzielane.
   Zakończone projekty są we wnip i potem wchodzą w koszty poprzez amortyzację. Dotacje są w pasywach w rmk, a potem analogicznie wchodzą do ppo.

   Usuń
 3. czy dasz rade z analizą Euro-Tax
  kasy pełno spółka dywidendowa a wyceniana na tyle co ma środków na koncie

  OdpowiedzUsuń
 4. świetne te analizy. Można prosić o zaprezentowanie analizy Makolabu? pokazali bardzo dobre wyniki w 2014. Mają też gotówkę i będą wypłacać dywidendę. Może warto się przyjrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 5. witam może Pan napisać parę słów o EBC Solicitors SA wydaje się być zyskowna ale czy aby na pewno ? jakie Pan widzi tam haczyki

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszyscy chwalą a mi się ta analiza troche nie podoba. I tak wzrost sprzedaż 15 procent r/r glowy nie urywa ale jest to zawsze wzrost, po drugie ani słowa w analizie ze na dzis spółka jest tania. Taka klasyczna wycena ebidta razy 5 daje mi wycenę na poziomie 5 -6 zl. A do tego wolna gotowka 2 zl na akcje. Zobaczymy co z nią zrobią ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie robię analiz, żeby się podobały :)
   Ja nie mówię, że spółka jest zła, a tylko, że ma silną konkurencję.
   EBITDA pomija amortyzację, a więc koszt zrealizowanych projektów, a dodaje dotację, a więc współfinansowanie tych projektów. Dlatego byłbym ostrożny przy jej używaniu.
   A poza tym, to są już dane historyczne, a ważniejsze jest to, co będzie.

   Usuń
 7. Easy call jest dobrą firmą już kilka ładnych parę lat na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobra firma, warto inwestować.

  OdpowiedzUsuń
 9. No rzeczywiście warto

  OdpowiedzUsuń