czwartek, 16 kwietnia 2015

ZM Mysław - pudrowane sprawozdania

Zakłady Mięsne Mysław stoją na krawędzi. Jeszcze pod koniec stycznia niewiele na to wskazywało. A w lutym okazało się, że spółka o rocznej sprzedaży skonsolidowanej 100 mln zł, zysku 4 mln zł i kapitałach 50 mln zł nie ma 84 tys. zł na zapłatę odsetek od obligacji.
Po raz kolejny powtórzę - "Spółki upadają nie z powodu braku zysków, ale z powodu braku środków".

W lutym prezes Teresa Jochemczyk złożyła rezygnację i dopiero przygotowany pod nowym kierownictwem opóźniony raport za IV kw. objawił tragiczny obraz finansowy spółki (raport).
W IV kw. strata netto wyniosła 10 mln zł! A jeszcze po III kw. był zysk 3,5 mln zł.

Porównajmy komentarze do sytuacji spółki w raporcie za III kw. i za IV kw.
W liście do akcjonariuszy p. prezes napisała w III kw. 2014 r.:
"Podjęte w trzecim kwartale działania spowodowały, że Grupa kapitałowa Mysław wygenerowała znakomite wyniki finansowe. Wypracowany wynik wskazuje, że przyjęty kierunek działalności Spółki jest słuszny. Dziękujemy za słowa uznania i dowody zaufania."
Pięknie - pod uchwaloną emisję akcji i przejście na rynek główny.

A w raporcie za IV kw. przeczytamy:
"Osiągnięty wyniki wskazują na wystąpienie trudnej sytuacji w Grupie Mysław i wymagają natychmiastowych działań restrukturyzacyjnych i naprawczych. 
...Wystąpiło zagrożenie odzyskania należności.
...Zostały wszczęte egzekucje do majątku spółek Emitenta.
Emitent zwraca uwagę, że w przypadku nie objęcia nowych akcji przez inwestora finansowego w ramach planowanej emisji prywatnej do 30 kwietnia 2015 r. może wystąpić problem z dalszym kontynuowaniem działalności przez spółki zależne Emitenta z uwagi na zaistnienie wielu negatywnych zdarzeń. "
Zupełnie inny obraz.

ZM Mysław to kolejny emitent obligacji z Catalyst, który niszczy obraz tego rynku. Niestety...


Obrót akcjami na NewConnect zawieszony został 18 lutego, natomiast 15 kwietnia został wznowiony. Ale obrót na tym instrumencie jest i był tak znikomy, że nawet sprzedanie akcji za 1 tys. zł jest trudno wykonalne. Dlatego pamiętajcie - płynność akcji ma swoją cenę i lepiej nie wchodzić z dużym udziałem w mało płynne spółki. I inaczej patrzy się na C/Z spółek płynnych i niepłynnych.

Grupa ze względu na problem ze spłatą należności zakończyła współpracę ze znaczną siecią handlową. Ciekawe którą, bo taki problem jak w ZM Mysław mają zapewne inni dostawcy tej sieci. W raporcie za III kw. jest informacja, że znaczącymi klientami spółki były Tesco, Polomarket, Aldi, Leclerc, Eko, Delikatesy Centrum. O kogo chodzi?To, co mnie jeszcze zaciekawiło, to również próba znalezienia sygnałów we wcześniejszych raportach, że sytuacja finansowa się pogarsza.
Mocnym sygnałem były ujemne przepływy operacyjne grupy. Po I półroczu 2014 r. wyniosły -1,9m, a po III kwartałach aż -8,4m.
Mógł też niepokoić wzrost należności przy  stojącej sprzedaży.
Jednak tak szybka i dramatyczna zmiana mimo wszytko zaskakuje. 
I myślę, że ten przypadek przekona Was do tego, żeby nie ładować wszystkiego w jedną spółkę. Dywersyfikacja to konieczna obrona na giełdzie.

4 komentarze :

 1. Najlepsze jest to że pani prezes sute pensje brała a jak zaczeło się palić to uciekła - i nie poniesie żadnych konsekwencji za takie numery
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
 2. Dodajmy, że spółka debiutowała na NC w lipcu ubiegłego roku. Wprowadził ją DM Capital Partners.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo proszę o analizę spółki E-Muzyka. Jest świeża informacja o zakupie przez EMPIK połowy pakietu należącego do prezesa firmy. Kurs giełdowy to 1,39 zł a cena zakupu 3,72 zł.
  Z tego co pamiętam zakup akcji był opcją dla EMPIK-u a cena miała być zależna od wyników firmy przez ostatnie lata. Ciekawi mnie co to oznacza dla dzisiejszych akcjonariuszy ? Prezes ma mniejszy udział a teoretyczna wartość firmy dla głównego akcjonariusza jest znacznie wyższa od ceny rynkowej ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest szansa na słowo o EMUZYKA ?

  OdpowiedzUsuń