piątek, 6 maja 2016

SoftBlue z dronem w tle


SoftBlue SA debiutowało na NewConnect niedawno - 17 grudnia 2015 r. W 2015 roku wyemitowało 400.000 akcji po 2,50 zł/akcję, które objęły 2 podmioty - Viborera Limited oraz Tonbo Investments Limited . Dzięki temu do spółki trafiło 10 mln zł. Jeszcze przed debiutem nastąpiło kilka transakcji na tych akcjach po cenie w przedziale 2,50-2,80 zł. Debiut wypadł okazale - na otwarciu 3,70 zł, na zamknięciu 5,99 zł. Jak to się mówi na forach "wszystko pod kontrolą". Następnego dnia jeszcze podbicie do maxa 6,29 zł, a potem zaskakująca jazda w dół bez trzymanki na dużych obrotach do 50 gr za w połowie marca 2016 r. Jeżeli główni udziałowcy nie sprzedawali (a brak takiego raportu) to może zastanawiać, po co ktoś, kto kupił przed debiutem akcje po 2,50 i wyżej za realną gotówkę sprzedaje z taką stratą. Ale nie takie rzeczy się dzieją na NewConnect.
Od tego czasu kurs rośnie systematycznie w górę. To, co zastanawia to duże obroty dzienne. Średnia dzienna od debiutu to aż 15% free floatu. Od osiągnięcia minimum do dziś (niecałe 2 miesiące) obrót to 3-krotność free floatu. To może sugerować przerzucanie akcjami z kieszeni do kieszeni i kontrolę kursu.

A teraz zajmijmy się samą spółką...
To, co rozpala emocje inwestorów (nr 2 na liście najgorętszych akcji NC wg rankingu popularności bankier.pl) to innowacje. Chociaż sama spółka dzieli swoją działalność na trzy obszary:
Spółka większość przychodów realizuje z tych dwóch "klasycznych" - software i consulting. SoftBlue wygrywa przetargi publiczne na realizację projektów z tych dziedzin i jak podaje raport kwartalny współpracuje z 53 osobami w ich realizacji.
Jednak obecnie mocno podkreśla trzeci obszar - badania i rozwój. W tym obszarze wymienianych jest wiele pomysłów, które brzmią intrygująco i są w modzie:
-AirDron - badanie zanieczyszczeń powietrza
- ForestDron - monitorowanie lasów
- SoftHeart - badanie serca w widmach niesłyszalnych
- SoftGen - badanie, czy produkty roślinne nie były modyfikowane genetycznie
- SenSoft - badanie warunków transportu wrażliwych produktów
itp.

Różnica pomiędzy SoftBlue, a innymi spółkami innowacyjnymi z NewConnect jest taka, że podstawą jej działalności są realne przychody z projektów IT i doradczych. Ze względu na to, że wygrywane są na przetargach publicznych nie mogą przynosić wysokich marż i zapewne dlatego zysk w 2015 r. wyniósł zaledwie 112 tys. zł. Zwróciłem też uwagę na to, że jest blisko 4 mln zł należności (to ponad 50% przychodów rocznych!) i ponad 4 mln zł zobowiązań. Wyniki samego IV kwartału mogą niepokoić i są ostrzeżeniem, że teraz spółka może skupić się na obszarze innowacyjnym i stracą na tym obszary generujące realne przychody. A jak się ma na koncie 11 mln zł i dodatkowo dofinansowanie unijne to bardzo łatwo rozdmuchać koszty, a potem znacznie trudniej uzyskać produkt, który da się sensownie skomercjalizować i zarobić.
Ale trzeba przyznać, że jest to idealna spółka dla NewConnect - taka, która ma pomysł i szansę na stworzenie czegoś innowacyjnego i życzę jej sukcesu.

A inwestorzy muszą się nastawić na wahania nastrojów - będą tu mocne wzrosty po ogłoszeniu kolejnych etapów rozwoju produktów czy uzyskania dofinansowania. Bo to nie jest spółka, którą można obecnie oceniać po wynikach finansowych. Na razie w dużej mierze rządzą emocje. Ale też będą ostre niespodziewane spadki, bo kapitał spekulacyjny takich okazji nie odpuści. A dopiero po długim czasie okaże się, czy spółka wykorzystała swoje 5 minut i zrealizowała przedstawiane pomysły.

PS. Apel do Zarządu SoftBlue - przestańcie pisać w raportach kwartalnych teksty wielkimi literami. Są one męczące w czytaniu. Poza tym wartość informacyjna rachunku w wersji kalkulacyjnej przy takich uproszczeniach jakie zrobiliście (brak wydzielenia kosztów wytworzenia produktów i sprzedaży !!!) jest niewielka. Dobrze byłoby rozbudować wariant porównawczy i podać wyniki na segmentach.

6 komentarzy :

 1. Zainwestowałbyś w nią?

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej unikam start-upów.
  Na razie to zabawa dla spekulantów i spekulacyjnie można zarobić, ale też trzeba pilnować wyjścia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy analizy będą częstsze?

  OdpowiedzUsuń
 4. Siemka, Czy moglbys napisac kilka slow o dzialalnosci comeco?

  OdpowiedzUsuń
 5. fajnie ze znowu piszesz. Tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ...moze dodasz komentarz ,, bo akurat byla emisja.. i to przerzucanie bylo w celu unrania gawiedzi w akcje .. aby dali prawdziwy kapital..:-).. wiesz po ile brali inwestorzy rok temu?

  OdpowiedzUsuń