czwartek, 11 sierpnia 2016

ERG - rekordowy kwartał

ERG pokazał dziś rewelacyjny raport za II kwartał (raport za II kw) i rynek nagrodził to wielkim skokiem kursu.
ERG to producent wyrobów z tworzyw sztucznych: folii polietylenowych i wyrobów wtryskowych (np. obudowy akumulatorów). Grupę ERG tworzy ERG SA i Folpak SA, ale jego wpływ na wyniki jest niewielki. 29 marca 2016 r. spółka zależna Bioerg została sprzedana.


Struktura sprzedażyStruktura sprzedaży wyrobów foliowych


Przychody Grypy ERG w I półroczu wyniosły 50 mln zł (+18% r/r). Największy wzrost  dotyczył sprzedaży folii opakowaniowej (+48% r/r). Można zatem powiedzieć, że ERG korzysta na rozwoju gospodarczym Polski - więcej się sprzedaje, więc potrzeba więcej folii do pakowania.
Wzrosły nie tylko przychody, ale też rentowność. Marża na najważniejszych produktach (foliach opakowaniowych) podniosła się z 12,6% do 14,2%..
W efekcie zysk netto wzrósł z 936 tys. zł do 3 312 tys. zł.

Wynik I półrocza br. powiększony został zyskiem ze sprzedaży spółki zależnej Bioerg o 1068 tys. zł. Jednak nawet po odjęciu zysk 2243 tys. zł jest o 140% większy niż rok wcześniej.

Spółce sprzyja na razie rynek surowcowy. Cena polietylenu po wyskoku w połowie 2015 r. lekko spadła i nie rośnie.
źródło: plastech.pl

Spółka podjęła już decyzję o dalszych inwestycjach i zwiększaniu mocy produkcyjnych (link), czyli pozytywnie ocenia przyszłość i widzi szansę na dalsze wzrosty sprzedaży i zysków. Uruchomienie nowej linii ma nastąpić w I kw. 2017 r. Rozwija się też sprzedaż eksportowa, która na razie stanowi kilkanaście procent.

Jeżeli w II kw. Grupa ERG zarobiła 1,5 mln zł to można liczyć na podobne osiągnięcia w kolejnych kwartałach. A to oznacza, że zysk netto może przekroczyć 6 mln zł. Przy aktualnej kapitalizacji 35 mln zł i dobrych perspektywach można uznać cenę akcji jako niską.

To może też być zapowiedź dobrych wyników innych producentów wyrobów z tworzyw sztucznych: ERGIS, GEKOPLAST, PLASTBOX

3 komentarze :

 1. Witam
  czy możesz zrobić analizę spółki Onico podała dziś wyniki.
  stary czytelnik :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwróciłem uwagę na Onico i planuję coś o niej napisać

   Usuń
 2. Folie te są wykorzystywane między innymi do druku etykiet w technologii fleksograficznej. Potwierdzam klęskę urodzaju w jednej ze spółek Etisoftu:)
  EmJ

  OdpowiedzUsuń