wtorek, 16 sierpnia 2016

PYLON AUDIO


PYLON to polski producent zestawów głośnikowych i obudów do głośników. Produkty  można kupić m.in. w RTV EURO AGD. Niedawno spółka poinformowała o poszerzeniu współpracy i wprowadzeniu swoich produktów również do salonów stacjonarnych tej sieci (link), co ma zwiększyć rozpoznawalność marki. Oprócz sprzedaży krajowej PYLON ma ambicje rozwoju eksportu i korzystając z programu Go_Global.pl wziął udział w targach w Monachium, a następnie zawarł umowę z niemiecką firmą dystrybucyjną (link).

Dziś opublikowany został raport za II kwartał (raport).


Przychody ze sprzedaży w I półroczu wyniosły 1,77 mln zł (+ 76% r/r), a zysk netto 72 tys. zł (+320% r/r). Wzrost przychodów wynika ze znacznego wzrostu wolumenowego sprzedaży zestawów głośnikowych.
źródło: spółka

Rentowność spółki jest niska. W 2015 roku zysk netto wyniósł zaledwie 34 tys. zł przy przychodach 2,59 mln zł. Tak więc zysk netto 65 tys. zł w II kw. 2016 r. przy rosnących przychodach jest nadzieją na poprawę..
PYLON SA posiada 42% udziału w Pylon sp. z o.o. produkującej przetworniki elektroakustyczne, która ma w przeciągu ok. 2 lat zostać wprowadzona na NewConnect. Innym akcjonariuszem jest EBC Solicitors.

Istotnym wydarzeniem w I półroczu 2016 r. był zakup nieruchomości w Jarocinie za 2,5 mln zł, do której przenoszony jest zakład produkcyjny (dotychczas były wynajmowane pomieszczenia w Jarocinie). Spółka zaciągnęła kredyt na 1,65 mln zł oraz otrzymała pożyczkę 0,85 mln zł od głównego akcjonariusza. Zakup nieruchomości pozwolić zmniejszyć koszty - znikną koszty najmu.
Spółka ogłosiła również plan nowej emisji akcji. W tym roku mają być wyemitowane akcje z prawem poboru pozwalające m.in. spłacić wspomnianą pożyczkę. Spółka ogłosiła, że cena emisyjna ma wynieść co najmniej 22 gr.

I tu niespodzianka, bo dziś kurs osiągnął minimum roczne 14 gr (kapitalizacja 2,1 mln zł) i to po publikacji całkiem dobrego raportu. Ostatnie 3 dni to bardzo duże obroty. Widać, że ktoś większy wychodzi, ale z drugiej strony pojawił się popyt, który te akcje odbiera. Obrót sugeruje, że może to być punkt zwrotny albo za jakiś czas wyskoczy coś jak królik z kapelusza.

PS. Takie jeszcze przemyślenia:
- wzrosły inwestycje długoterminowe; pytanie, co tam jeszcze siedzi oprócz akcji Pylon sp. z o.o.
- część kosztów prac rozwojowych jest w rozliczeniach międzyokresowych, a nie w kosztach okresu
- w raporcie jest mowa, że pożyczka od PHU Maks 0,85 mln zł ma być skompensowana z objęciem akcji nowej emisji bez wypłaty środków dla Maks; w raporcie rocznym mowa jest, że inny akcjonariusz Formatpol ma swoją wierzytelność 0,25 mln zł przekonwertować na instrumenty finansowe wyemitowane przez PYLON w przyszłości; zatem nowa emisja może zmierzać głównie do przekonwertowania obu wierzytelności na akcje, co w sumie nie jest złe, choć nastąpi rozwodnienie akcji

15 komentarzy :

 1. Czesc, czy mozna Cie prosic abys napisal kilka zdan o spolce comeco?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry kwartał. Przychody niższe, ale to wynika z rezygnacji z plastików. Ciekawe, co im da udział w spółce łotewskiej. Próbowałem ją zidentyfikować, ale nie znalazłem. Plusem jest udzielenie kredytu przez Alior (zweryfikowana wiarygodność kredytowa). Ale zastanawia mnie wysoki poziom należności - czy oferują takie długie terminy płatności?

   Usuń
 2. - dotacje "podbily" w gore zyski
  - spolka pisze o planowanym rozpoczeciu produkcji dla znannego brandu
  - ciekawe jaka jest opinia jakiegos audiofila na temat samych produktow spolki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dotacje pokryły koszty targów w Monachium. Zapewne bez dotacji nie byłoby targów i tych kosztów. Więc nie można oddzielnie patrzeć na dotację jako dodatkowy dochód.

   Wrzuć w google 'pylon opinie'. Opinie z ceneo są bardzo dobre (przeglądając je zastanawiałem się, czy Pylon sam w większości ich nie napisał :) )

   Usuń
  2. Ważniejsze niż opinie z Ceneo są opinie z prasy fachowej a te w większości są bdb.
   Stosunek cena/jakość zawsze bardzo wysoko. Osobiście nie słyszałem żadnego ich produktu więc muszę wierzyc w słowo pisane ale prasa i portale branżowe bardzo wychwalają. Jeśli nie odwalą jakiegoś numeru to powinno to w dłuższej perspektywie wejść na wyższe pułapy. I oby bo troszkę się napchałem tego po 20gr :)

   Usuń
  3. Poczytałem ich opinie na ceneo i mam 99% pewności, że są na zamówienie. Jest całe mnóstwo opinii na 5/5, gdzie fachowy opis łączy się z jakimiś frazesami. Z kolei pod każdą opinią poniżej 4/5 są odpowiedzi "innych użytkowników", którzy zarzucają autorowi niewiedzę. Komu by się chciało takie odpowiedzi pisać?

   Usuń
 3. Witam, cenię twoje rzeczowe analizy, można prosić o bliższe przyjrzenie się spółkom Verbicom i MakoLab.

  OdpowiedzUsuń
 4. co myslisz o spolce - spolce SFD:
  - dobre wyniki za I polrocze
  - regularny wzrost biznesu od 10 mln kw do 30 mln kw w okolo 3 lata
  - niestety mala plynnosc i trend spadkowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To plusy. A jakie widzisz minusy? Czy może ten trend spadkowy jest w 100% irracjonalny? ;)

   Usuń
 5. Ja słuchałem sporo kolumn Pylona. Sam mam dwa komplety: Sapphire 30 i 31. Naprawdę bardzo dobre kolumny. W swojej kategorii cenowej biją wszystkie zachodnie marki jakie słyszałem. Rzecz w tym, żeby o tym przekonały się szersze grupy klientów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Produktowo to mi się Pylon podoba. Widać, że zdobywa rynki zagraniczne. Tylko liczba emisji mnie przeraża. Nadrukowali już sporo. Oby emisja akcji serii H była ostatnią, bo inaczej to czarno widzę budowanie wartości w tej spółce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak oceniacie wejście Rymaszewskiego do akcjonariatu Spółki?

  OdpowiedzUsuń
 8. OBS, co sądzisz o tej sprawie z akcjami serii H?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie myślę, że to jest tylko spór prawny, który uda się rozwiązać.

   Usuń