piątek, 19 sierpnia 2016

VoiceTel - rozmowa z robotem


VoiceTel to spółka nowych technologii, która idealnie pasuje do pierwotnej misji rynku NewConnect. Opracowała ona interfejs dialogowy Brilliance, czyli automatyczną głosową obsługę klienta. I nie chodzi tu o wkurzające 'jeśli chcesz zgłosić uszkodzenie naciśnij 5' tylko o automat, który stara się prowadzić inteligentną rozmowę. Najlepiej przekonać się samemu i posłuchać testowej rozmowy (warto): link

Pomimo rzucającej się od razu w uszy sztuczności rozmowa ta zrobiła na mnie wrażenie i moim zdaniem produkt ma duży potencjał.

To, że świat skazany jest na robotyzację to wiemy. Usługi wykonywane przez ludzi będą wykonywane przez automaty to widać i takie są prognozy dla świata. VoiceTel wkracza w rejony budzące wyobraźnię - sztucznej inteligencji, która jest w stanie prowadzić normalny dialog. Oczywiście to górnolotne słowa, bo chodzi o umiejętne rozpoznanie mowy i odnalezienie w zasobie zdań odpowiedniej odpowiedzi.
W sytuacji spadającego bezrobocia i trudności ze znalezieniem ludzi do prostych prac automat realizujący raczej powtarzalną obsługę klienta wydaje się dobrym pomysłem.
Ale VoiceTel nie jest pierwszy i nie ma żadnej pewności, że to im uda się zostać liderem w Polsce.
Na pewno dużym wyzwaniem jest to, żeby ludzie chcieli z takim automatem rozmawiać (to może być duży problem mentalny, a negatywny odbiór ludzi może zniechęcić do wdrożeń systemu).

Pierwszym milowym krokiem był siri Apple. Brilliance VoiceTela korzysta z tej samej technologii rozpoznawania mowy firmy Nuance Communication, ale kluczowy jest algorytm klasyfikacji wypowiedzi, który jest autorskim produktem.

Obecnie firma jest na etapie pierwszych wdrożeń i uzyskała pierwsze przychody (65 tys. zł w II kwartale 2016 r.).

Innym produktem, ale wycofywanym jest Esense - poprzednik Brilliance. Generuje on istotne przychody (w II kw. 849 tys. zł). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że przychód pochodzi w głównej mierze od jednego klienta, który jest powiązany z prezesem Wójcickim. A patrząc na należności (ponad 2 mln zł) to można stwierdzić, że nie są one zapłacone w terminie. Dlatego na obecne wyniki trzeba patrzeć z lekkim dystansem. Spółka od kilku lat rozwija swoje programy, ale nie księguje kosztów w wynik, tylko ciągle jako środki trwałe w budowie. A tym samym nie jest naliczana amortyzacja, która obecnie byłaby całkiem spora (ponad 200 tys. zł kwartalnie).

Spółkę stworzyli i prowadzą ludzie, którzy mają doświadczenie w biznesie i można oceniać, że mają umiejętności pozwalające na realizację tego projektu. Życiorysy w dokumencie informacyjnym: (link).

Dużym problemem jest płynności akcji i już wysoka wycena (ponad 60 mln zł). Akcje oferowane były po 16 zł, obecnie są już w niecały rok powyżej 50 zł. Free float to zaledwie niecałe 11%.
Warto się spółce przyglądać i czekać na raporty o kolejnych wdrożeniach.

8 komentarzy :

 1. Dzięki za wpis.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeglądając raporty wygrzebałem ciekawostkę. Provecta IT. Wreszcie uzyskali jakieś przychody i dość pokaźny zysk 1,6 mln. Uwzględniając tylko ten wynik C/Z akcji wynosi 37. Wystarczy, że to powtórzą, a C/Z spadnie do dość przyjemnych 18. W raporcie za 2q jednakże nie napisali zbyt wiele... tylko tyle, że handlowali elektroniką i pozyskali nokie i lenovo jako dostawców... dosłownie jeden akapit. Co o nich sądzisz? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kapitalizacja 60 mln zł to dla mnie kosmos jak na jednego z setek integratorów w Polsce. Zysk podbity 1 mln zł z aktualizacji aktywów (to są zazwyczaj jednorazowe na granicy kreatywnej księgowości zapisy). 28 mln zł należności (WOW! niech to najpierw spłynie). Niech pokażą coś dalej, bo to zaledwie 1 kwartał. Na razie wg moich kryteriów daleko, daleko od decyzji inwestycyjnej.

   Usuń
  2. Od inwestycji oczywiście daleko. Co najwyżej mała spekulacja. :)
   Z inwestycji zaksięgowali milion straty, który obniżył EBIT/ZO z 3 mln do 2 mln. Po podatku zostało to 1,6 mln.
   28 mln należności, ale zobowiązań narosło 22 mln. 2,5 mln gotówki już spłynęło.

   AC (ale z innego komputera)

   Usuń
 3. Czesc, czy moglbym Cie prosic o przeswietlenie spolki comeco?;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak pan ocenia wyniki Vantage Development?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vantage miał jeden główny problem - bardzo wysoko wyceniony teren we Wrocławiu, gdzie buduje Promenady. Wynikało to zapewne z potrzeb odpowiedniej wyceny przy wydzielaniu z Impela. W efekcie rynek nie wierzył w rynkową wycenę (C/WK mocno poniżej 1), a także trudno z takiego terenu wygenerować zysk, bo już jest wysoka wartość gruntu. Tak więc każde sprzedane mieszkanie w Promenadach "uwalnia" środki zamrożone w tym gruncie.
   Kolejny problem to stabilność dochodów. Deweloperzy uzyskują dochody w momencie wydania mieszkań. Tak więc przez długi czas inwestycji nie ma przychodów. Kiedy jest sporo inwestycji to można to rozłożyć w czasie. Obecnie Vantage prowadzi/uruchamia coraz więcej projektów, więc powinno się to przełożyć na stabilniejsze wyniki.
   Raport oceniam bardzo pozytywnie.

   Usuń
 5. Voicetel ładnie się rozwija. Jak oceniasz dalszy potencjał wzrostu biznesu i kursu akcji? Od sierpnia 2016 wycena urosła do 185 mln.

  OdpowiedzUsuń