środa, 31 sierpnia 2016

Wistil - piekno porcelany

Wistil opublikował raport za I półrocze potwierdzając znakommitą passę swoich porcelanowych marek - Ćmielowa, Chodzieży i Lubiany (raport).

Po I półroczu przychody wyniosły do 136,7 mln zł (+10% r/r), natomiast zysk netto wzrósł aż o 65% (!) do 7,3 mln zł. A żniwa w tej branży to zawsze IV kwartał i już można oczekiwać rekordowego zysku za cały 2016 rok.

C/Z = 3,5Wistil to grupa skupiające znane marki mające długie tradycje produkujące porcelanę stołową. Ćmielów, Chodzież czy Lubiana są bardzo dobrze znane w Polsce. Do dziś przy okazji rodzinnych spotkań na naszym domowym stole pojawia się piękny zestaw z Chodzieży - nasz prezent ślubny. Może stąd mój sentyment do tej grupy :)

II kwartał 2016 roku był skokiem opartym na rosnącej sprzedaży i rentowności segmentu porcelany. Zarobił on blisko 6 mln zł. Niestety w dalszym ciągu słabo radzi sobie segment tkanin (Haft), który w tym okresie stracił niecałe 0,5 mln zł. Tutaj restrukturyzacja w dalszym ciągu nie pozwoliła osiągnąć zysku netto. Jednak w obliczu wyników z porcelany nie ma zagrożenia płynnościowego w Grupie, bo generowane są przepływy operacyjne istotnie przekraczające zysk.


Grupa planuje zagospodarować wolne tereny w Kaliszu (link) i może to spowoduje, że zacznie lepiej komunikować się z rynkiem i troszczyć o swój wizerunek na giełdzie. Bo na razie jest z tym kiepsko. Słaba płynność i notowanie na dwóch fixingach zniechęcają i powodują, że kurs pomimo osiągnięcia niedawno maximum rocznego jest znacznie poniżej potencjalnych poziomów.

10 komentarzy :

 1. A jaki jest wspolczynnik EV\EBITDA dla WISTILu ?

  OdpowiedzUsuń
 2. FF 2% eliminuje tę spółkę z jakichkolwiek inwestycji bez względu na wycenę ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. FF 8%. Płynność jest problemem. Jak ktoś ma słabą dywersyfikację i potrzebuje szybkiego stop-lossa to nie dla niego. To inwestycja pod wyniki.

   Usuń
 3. Nie jest problemem sam brak płynności akcji - on po prostu ogranicza wielkość inwestycji w tę spółkę, ale taki FF powoduje dodatkowe ryzyka np.:

  - przymusowego wykupu akcji po średniej z 6 mcy
  - przetransferowania zysków do innego podmiotu
  - transferu najlepszych aktywów do innego podmiotu po zaniżonej cenie

  Wycena po prostu musi zawierać dyskonto w takim przypadku - i zawiera ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Choć akurat te 2 ostatnie mają mały sens jak ma się tak znaczącą kontrolę nad spółką.
   Bez zmiany ze strony akcjonariatu/spółki w zakresie prac nad poprawą postrzegania spółki na giełdzie i poprawą płynności (wyjście z fixingów, polityka pokazująca, że spółce zalezy na byciu na giełdzie, sprzedania części akcji itp.) nie ma szans na notowania C/Z nawet na poziomie 10.

   Ale jeżeli można oczekiwać w tym roku 15 mln zł zysku netto (IV kw w tej branży jest najlepszy), mają produkty z dobrą marką i rozwijają się, to przy prognozowanej C/Z poniżej 4 wspomniane przez Ciebie ryzyka są już w cenie - moim zdaniem z naddatkiem.

   Usuń
 4. Tak bym sobie wyobrazal jak spolka moglaby sie zaczac znowu komunikowac z rynkiem:)

  W czwartek juz po sesji odbywa sie koferencja prasowa spolki.
  W piatek w porannych gazetach naglowki "Polski Berkshire Hathaway", "Spolka podobnie jak pierwowzor z Omaha zaczela od firmy tekstylnej by stac sie konglomerateam firm: liderow ceramiki, inwestycji w nieruchomosci, zaczyna inwestowac w tech...", "Jesli ta historia ma sie powtorzyc to C/Z 30 dla takiej firmy to prawdziwa okazja ..."
  Pierwszy fixing to temat dnia, na drugi skladam zlecenie, sprzedam tanio mysle C/Z 35.

  Zamknalem ekaran notebooka. Piekna jesienna pogoda pomyslalem jadac samochodem na Hel :)

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy tylko dobra wola, a jej nie ma.
   Może jak będą potrzebować kasy na deweloperkę (co właśnie się dzieje) to nastąpi poprawa.

   Usuń
 5. Może warto zrobić mały follow up po wynikach Q3, jak widać po kursie nie zostały źle przyjęte :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki super, ale nie chcę co chwilę pisać o tych samych spółkach

   Usuń