czwartek, 1 września 2016

AlejaSamochodowa.pl

Na prośbę czytelników kilka słów o jednej z gorętszych spółek ostatnich tygodni na NewConnect.AlejaSamochodowa.pl zajmuje się sprzedażą części do aut. Wystarczy wejść na ich stronę (alejasamochodowa.pl), żeby poznać zakres działalności. Część sprzedaży dotychczas realizowała przez allegro, ale teraz ma tego już nie robić. Przychody wynosiły średnio 2 mln zł rocznie i zysk na niewielkim plusie. W 2015 roku było to aż 690 tys. zł, dzięki podbiciu przez pozostałe przychody operacyjne (raport roczny) i zyskowi ze sprzedaży spółki zależnej jednostce powiązanej (na razie na papierze, bo należność dalej czeka na zapłatę od roku). Spółka w latach 2013-2014 wdrożyła nowy system informatyczny do obsługi B2B przy wsparciu środków unijnych.

W sumie nic szczególnie interesującego. Kurs poruszał się przez długi czas w okolicach 20 gr.
Aż nagle w lipcu eksplodował skacząc ponad 100% przy sporych obrotach. Można by powiedzieć, że kapitał spekulacyjny tak rozpowszechniony na NC postanowił tym razem zabawić się Aleją, ale tu pojawiło się paliwo do wzrostów - nagły wysyp umów na dostawę części na Ukrainę, Białoruś i Rosję.

I oczywiście przy tej okazji można zadać sobie pytanie, jak nagle w ciągu niecałych 2 miesięcy spółka zawarła umowy na 14,6 mln zł z szacowanym zyskiem z nich na 1,8 mln zł, podczas gdy do tej pory przychody roczne wynosiły ok. 2 mln zł.

Wariant I optymistyczny
Spółka wykorzystując kontakty na wschodzie (Prezes Inna Ignatowa i jej syn Viktor Arderikhin) rozpoczęła nowy etap w swojej działalności. Może firmy wschodnie miały do tej pory utrudniony kontakt z dostawcami zachodnimi i AlejaSamochodowa wykorzystuję tę niszę? Albo oferta jest na tyle atrakcyjna, że są lepsi od konkurencji?
W takim wariancie kurs ma jeszcze przed sobą maksimum i to daleko.

Wariant/Pytanie II
Nasuwa się pytanie jak spółka chce zabezpieczyć się przed brakiem płatności. Może inni nie chcą sprzedawać na wschód, bo tego się boją. Czy odbiorcy zaakceptują przedpłaty na wszystko? Ryzyko - sprzedadzą, a na pieniądze będą czekać miesiącami.

Wariant/Pytanie III
Blisko 15 mln zł (na razie) przy dotychczasowej sprzedaży 2 mln zł rocznie to delikatnie mówiąc skok do głębokiej wody. Jak chcą sfinansować zakupy? Czy będą w stanie obsłużyć to operacyjnie? Ryzyko - nie będą w stanie zrealizować tych umów.

Wariant/Pytanie IV
A może te umowy to tylko intencyjne umowy o współpracy bez twardych zobowiązań ze strony odbiorców. A co wyjdzie to się zobaczy. Ładnie to wygląda. Kurs ostro w górę. Może pod to można zrobić nową emisję z wysoką ceną albo sprzedać swoje akcje? Ryzyko - umowy są tylko na papierze, a rzeczywistej sprzedaży nie będzie.

Warianty/Pytania inne
Inne nasuwające się warianty i pytania pominę.

Niestety to czas pokaże co będzie dalej, a na razie inwestorzy głowią się, czy to okazja czy podpucha.
Nie jestem wróżką i nie będę zgadywał. Jak napisałem - czas pokaże.
Moja rada - ZAWSZE przy takich ryzykownych inwestycjach (a ryzyk jest tu trochę) nie wchodzi się dużym kapitałem.

Spółka w raporcie napisała, że przestaje sprzedawać na allegro i skupi się na reklamie posiadanych sklepów internetowych. Strategia czy konieczność?
No to jeszcze spójrzmy na opinie na allegro:
- alejasamochodowa (link)- konto zostało zawieszone w 2010
- alejaoutlet (link) - konto zostało zawieszone w 2015
- _FURA_ (link) konto zostało zawieszone w 2016
i na opineo:
- megafura.pl (link)
- alejasamochodowa.pl (link)
Dużo negatywnych opinii. A to nie buduje zaufania do spółki.

PS.Wysłałem pytanie do 3 firm, z którymi są zawarte umowy. Czekam na odpowiedź.

6 komentarzy :

 1. newconnectowiec2 września 2016 01:32

  A czy któraś z spółek z NC jest dla Ciebie ciekawa do analizy - Akcept Finance, Biomass, Comeco, MBF, Sferanet, Verte?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popatrzę na nie w następnym tygodniu.

   Usuń
  2. A ja bym zapytał o opinię o JR Holdingu; Kupcu; Mode oraz o S4E.

   Usuń
  3. JR Holding - miszmasz w tych nieruchomościach; nigdy nie ufam zyskom z aktualizacji wyceny, Totalnie mnie nie przekonuje
   Mode - słabo wygląda; słaba sprzedaż, podbijanie przychodów zmianą stanu produktów
   S4E - tak, kupno przez ABC Data po 14 zł jest dobrą rekomendacją

   Usuń
 2. Dołączam do zapytania

  OdpowiedzUsuń
 3. ja się martwię, ponieważ nie odzyskałam pieniędzy za zwrócony towar w ramach odstąpienia od umowy, ponad tysiąc złotych(właśnie minął ustawowy termin na dokonanie przez sprzedawcę zwrotu), zamawiałam w aleja samochodowa.pl na ul. buńczuk 7b w warszawie

  OdpowiedzUsuń