piątek, 14 października 2016

3 spółki z górnej półki

Postanowiłem od czasu do czasu napisać o spółkach, które wyróżniam z powodów fundamentalnych. Przede wszystkim zakładam niezłe wyniki finansowe w kolejnym raporcie kwartalnym (czyli za III kwartał), ale też dalszy rozwój i poprawę wyników później. 


Kandydatów mam kilkunastu (dywersyfikacja !!!), ale na dziś podam 3 spółki, które ja wrzuciłem na górną półkę (czyli miejsce co najmniej do obserwacji).

ONICO
Analiza tu : link
Spółka  uplasowała obligacje na 15 mln zł (link) i pozyskała kapitał obrotowy. Zakładam, że uda jej się kontynuować dynamiczny wzrost z poprzednich kwartałów.

AVIA AM Leasing
Analiza tu: link
Spółka zwiększyła liczbę leasingowanych samolotów, uczestniczyła też w transakcji sprzedaży.

EFEKT
Analiza tu: link
Branża hotelarska rozwija się bardzo dobrze. Kraków zyskał na ŚDM, ale przede wszystkim zakładam, że obecność hoteli w sieci Best Western spowodowała zwiększenie przychodów w tym segmencie. Dodatkowo w III kwartale powinien być zysk na różnicach kursowych (spadek CHFPLN wpływa na wycenę kredytu).

Oczywiście nie jest to rekomendacja inwestycyjna, a tylko prywatne moje opinie. I uwaga - nie są to spółki z dużą płynnością, co znacznie podnosi ryzyko. A również nie odkrywam księżyca i bazuję na wiedzy ogólnodostępnej, więc zapewne poprawa wyników jest uwzględniona w cenach akcji.

4 komentarze :

 1. Dzieki za podsumowanie typow inwestycyjnych, ale mysle, ze tak naprawde masz wysoka interocepcje :)

  http://weekend.pb.pl/4639825,20245,twoje-cialo-wie-jak-inwestowac-z-zyskiem

  "To, co zwykli ludzie określają jako „przeczucie”, psycholodzy tłumaczą tzw. interocepcją. Termin ten oznacza „poczucie rytmu pracy narządów wewnętrznych”, czyli pewnego rodzaju podświadome „wyczulenie” na sygnały płynące z własnego ciała, takie jak głód, ból czy bicie serca, a także umiejętność reagowania zgodnie z nimi odpowiednim zachowaniem. Okazuje się, że ci „znawcy parkietu”, którzy lepiej wypadli w teście na tzw. interocepcję, nie tylko zarabiają więcej, ale też dłużej „utrzymują się” w zawodzie, na rynkach finansowych. Ich ryzykowne decyzje są po prostu bardziej trafne niż kolegów, którzy nie mają „tego czegoś”."

  pozdrawiam
  L.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka jest Twoja opinia na temat inwestycji w spolki nazwalbym je polietylenowe ? Chodzi o Erg (tutaj bardzo pozytywny wpis na blogu), Ergis, Plastbox. Wymienione spolki poprawiaja wyniki w tym roku, charakteryzuja sie niskim wskaznikiem PE prognozowanym w 2016. Czy jest to wachniecie poprawy koniunktury, jak w sinusoidzie i dlatego rynek je wycenia tanio, czy mamy doczynienia z poprawa fundamentalna i okazja inwestycyjna ?
  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tej grupy dorzuciłbym jeszcze Gekoplast.
   Oceniam pozytywnie. O ERGu napisałem. O innych byłem blisko napisania, ale się nie złożyło. Może po wynikach III kwartału.

   Usuń
  2. Powiedziałbym nawet, że ERG i Ergis kandydowały do TOP3.
   ERG i Ergis miały fatalne II półrocze rok temu i teraz powinno być znacznie lepiej.
   Gekoplast miał mocny III kw. rok temu, więc trudno będzie mu go istotnie poprawić.

   Usuń