piątek, 28 października 2016

FAM - dobrze, ale ten cynk ...


Ze zdziwieniem stwierdziłem, że do tej pory nie napisałem nic o FAM, a od dawna się do tego przymierzałem, w szczególności dlatego, że grupa ma siedzibę w moim mieście. Ale publikacja raportu kwartalnego przed wysypem innych raportów jest ku temu dobrą okazją (raport).


Spółka prowadzi działalność w branży cynkowniczej, w czterech własnych zakładach: we Wrocławiu, Rawie Mazowieckiej, Obornikach i Wieluniu, świadcząc usługi zabezpieczenia antykorozyjnego elementów stalowych. Działalność FAM SA koncentruje się głównie na usługach zabezpieczenia antykorozyjnego stali metodą cynkowania ogniowego i wypornościowego oraz malowania ciekłego i proszkowego (segment cynkowania ogniowego). Wśród zabezpieczanych przed korozją wyrobów znajdują się przede wszystkim bariery drogowe, stalowe konstrukcje budowlane, kraty pomostowe, systemy ogrodzeniowe. 

Jak widać spółka zależna jest od inwestycji infrastrukturalnych.
Produkcja budowlano-montażowa spada, co jednak nie przeszkodziło FAM osiągnąć rekordowych rezultatów. Cały rynek ciągle czeka na realny rozwój perspektywy unijnej 2014-2020.
źródło: biznesradar.pl

FAM w 2014 roku przeprowadził restrukturyzację działalności sprzedając spółkę Stradom (tkaniny przemysłowe) i Metalplast Oborniki (konstrukcje stalowe).  Spowodowało to olbrzymią stratę z tytułu odpisów aktualizacyjnych w 2013 r. (ok. 40 mln zł). Również znaczny odpis zaksięgowany został w 2014 r. (19 mln zł - Zakład Cynkowniczy Oborniki).
Natomiast w 2015 roku przejęta została Cynkownia Wieluń.

Po dokonanej restrukturyzacji spółka zaczęła pokazywać coraz lepsze wyniki.
W lipcu 2016 r. FAM przyjął nową politykę dywidendową (link) zgodnie z którą chce wypłacać od 90% do 100% zysku w dywidendzie, co jest bardzo kuszące dla inwestorów. W bieżącym roku wypłacił już łącznie 0,58 gr na akcję, a kurs na początek roku wynosił 2 zł.

Ale należy też pamiętać o rzeczy, która może negatywnie wpływać na wyniki - kurs cynku.
Spowolnienie w Chinach spowodowało drastyczny spadek ceny cynku w 2015 roku, ale od początku 2016 r, kurs mocno wzrósł i wrócił na poziom sprzed spadku. Pytanie fundamentalne, jak to wpłynie na wyniki. Przesłałem to pytanie do spółki - niestety cisza. Czy dobre wyniki to zasługa niskich cen cynku czy restrukturyzacji?
Tu analiza rynku cynku : link. Warto obserwować, co się z cynkiem dzieje, bo to wpłynie na kurs FAM.


Akcje FAM pozwoliły już w tym roku sporo zarobić, dlatego w obliczu wzrostu cen cynku trudno liczyć na kontynuację tak mocnego trendu. Spółka musi pokazać jak sobie radzi przy wyższych kosztach cynku.

PS. Odpowiedź spółki niewiele niestety wnosi, a szkoda, bo gdyby podali coś konkretnego to można by oszacować wyniki w przyszłym okresie. Ale i tak dziękuję za to, że nie zostawili pytania bez odpowiedzi. To dobrze o nich świadczy.
Odpowiedź spółki:
"informacje o realizowanych przez FAM cenach cynku stanowią dla spółki informację wrażliwą i nie są publicznie udostępniane. Spółka dąży do minimalizacji wpływu zmian cen jej głównego surowca poprzez bieżące monitorowanie, regularną analizę narażenia na wskazane ryzyko oraz wdrożone procedury kontrolne. 

Obecnie spółka skupia się na poprawie rentowności poprzez usprawnianie procesów produkcyjnych przy jednoczesnej ścisłej kontroli kosztów. FAM dokłada wszelkich starań, aby jak najefektywniej wykorzystać potencjał posiadanych cynkowni. Dzięki wdrażanym inicjatywom zwiększa efektywność produkcji, rozszerza asortyment.

Sytuacja finansowa i płynnościowa spółki jest stabilna. Dzięki ciągłej optymalizacji FAM sukcesywnie zwiększa generowane wyniki finansowe i poprawia marżowość. "

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz