czwartek, 27 października 2016

Gekoplast po wynikach

Trudno było liczyć na efektowne przebicie zeszłorocznego wyniku za III kwartał, ale patrząc na wyniki I półrocza muszę stwierdzić, że to, co GEKOPLAST pokazał w III kwartale zaskoczyło mnie in minus.
(O tym, co robi Gekoplast było już tu: link)

Właściwie wystarczy spojrzenie na poniższe wykresy:Najpierw delikatnie zaskakują przychody, które są niższe niż w II kwartale i rok temu. Różnica nie jest istotna, ale w ostatnich latach III kwartał był najsilniejszy.
W raporcie jest też mało przyjemna informacja o nożycach - spadły przychody, ale ilościowo sprzedaż była wyższa o 4,4% k/k, czyli więcej się trzeba narobić, żeby mniej zarobić.
A kolejnym większym rozczarowaniem jest wynik netto. Zaledwie 1,37 mln zł to o 25% mniej niż rok wcześniej i o 33% mniej niż w poprzednim kwartale.
Na niższy wynik wpływ miało kilka czynników - mniejsze przychody, marża na sprzedaży produktów wyniosła 20,2% (rok wcześniej 22,2%) oraz brak istotnych pozostałych przychodów operacyjnych.
Cena polipropylenu była nieznacznie wyższa niż w II kw 2016, ale dużo niższa niż rok wcześniej. 
W poprzednich okresach spółka sporo księgowała w pozycji 'inne przychody operacyjne'. W 2014 i 2015 roku było to po ok. 1,5 mln zł. W I półroczu 837 tys. zł. Jest tam odpis ujemnej wartości firmy (500 tys. zł rocznie), rozwiązanie rezerw, otrzymane odszkodowania itp. Widać, że w poprzednich okresach były to spore kwoty, które podnosiły wynik, a w tym kwartale tego zabrakło.

Gekoplast podtrzymał prognozę wyników na 2016 rok, w której przychody mają wynieść 101,5 mln zł, a zysk netto 7,5 mln zł. Brakuje zatem 34 mln zł przychodów i osiągnięcie ich w IV kwartale jest nierealne. Natomiast zysk netto w IV kw. powinien wynieść ok.2,2 mln zł, żeby zrealizować prognozę. Biorąc pod uwagę wyniki III kw. oraz to, że IV kw. to słabszy okres (niższe przychody i konieczność dowiązania rezerw) trudno liczyć na tak dobry wynik. No chyba, że pojawią się jakieś jednorazowe zdarzenia.
Ja obstawiam, że wynik 2016 roku będzie w okolicach 7,0 mln zł, co i tak jest niezłym progresem w porównaniu do zeszłorocznego 5,5 mln zł. Natomiast ta poprawa jest w cenach, więc na razie chyba trudno liczyć na dalsze wzrosty kursu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz