piątek, 11 listopada 2016

3 spółki z górnej półki - ONICO (+26%)

Kilka tygodni temu wytypowałem 3 spółki, u których oczekiwałem dobrych wyników za III kw. (3 spółki z górnej półki).
Pierwszą, która podała wyniki jest ONICO - grupa kapitałowa zajmująca się głównie hurtową sprzedażą paliw płynnych, LPG i gazu ziemnego. (raport kwartalny).ONICO + 26,3%
ONICO spełniło moje oczekiwania, które były podstawą wybrania jej do portfela TOP3. 
Od dnia wytypowania 3 spółek z górnej półki kurs ONICO wzrósł o +26,3%.
Zachowanie spółek z górnej półki można zobaczyć tu: (portfel).

O spółce już pisałem tu: (link).
Oczyszczenie branży paliwowej poprzez wprowadzenie tzw. pakietu paliwowego powoduje, że wartość legalnego obrotu paliwami zwiększa się. I korzysta też na tym ONICO, choć trzeba pamiętać, że obrót odbywa się nie tylko w Polsce.
III kw. był rekordowy w historii grupy. Przychody w III kw. wyniosły blisko 1 mld zł (!!! a to przecież spółka z NewConnect!). Dokładnie 976 mln zł (+163% r/r !). Natomiast zysk netto osiągnął 11,34 mln zł (+164% r/r!).


Biznes wydaje się prosty i zdumiewa mnie cały czas tak dynamiczny rozwój i próbuję cały rozgryźć dokładniej ten biznes. Jeśli ktoś zna więcej szczegółów to proszę o info.

Tu trochę danych z raportów kwartalnych:

Marża na sprzedaży brutto wzrosła do 23,4% (z 23,0% w II kw.). Tyle zarabiają bezpośrednio na obrocie.
Ale po dodaniu kosztów działalności (głównie podatki i opłaty oraz usługi obce) marża na sprzedaży netto jest znacznie niższa - wynosi 1,37% i jest niższa od tej jaka była w poprzednich miesiącach.
Główny wpływ na to mają podatki i opłaty. Wskaźnik podatki/przychody wzrósł do 17%. I to jest ciekawe pytanie - z czego to wynika i czego można oczekiwać w kolejnych kwartałach.
Większe obroty to konieczność utrzymywania wyższego poziomu zapasów obowiązkowych, a tym samym zamrożenie posiadanych środków.
Trzeba pamiętać, że jest to spółka, której rok temu kapitały własne wynosiły zaledwie 23 mln zł. Obecnie jest to 52 mln zł, jednak przy obrotach kwartalnych 1 mld zł wydaje się, że jest to niski poziom i dlatego potrzebuje zewnętrznego finansowania by zwiększać kapitał obrotowy. Spółka wyemitowała z sukcesem ostatnio 20 mln zł obligacji, a dalszy rozwój zapewne zależeć będzie od możliwości pozyskania finansowania.
Wydaje mi się, że dla ONICO bardzo korzystne byłoby przejście na rynek podstawowy, bo to zwiększa wiarygodność, zachęca inwestorów finansowych i łatwiej wyemitować obligacje.

ONICO jest na znacznie wyższym poziomie niż rok temu. Trudno będzie utrzymać tak wysoką dynamikę wzrostu, ale obecny poziom przychodów i zysków w pełni uzasadnia wysoką wycenę ONICO. Można oczekiwać przekroczenia 40 mln zł zysku netto w 2016 r.

22 komentarze :

 1. Dla Onico niskie stopy procentowe sa kluczowe. Jesli chodzi o wycene to czy mozemy sobie wyobrazic za 3 lata ONICO na poziomie 30 mld przychodow i 300 mln zysku ?

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niskie stopy procentowe? Dlaczego? Ja nie widzę istotnego wpływu.

   Usuń
  2. Jesli marza ze sprzedazy netto oscyluje 1,3% to biorac pod uwage ze spolka finansuje handel glownie kapitalem obcym, wzrost stop procentowych powinnien miec duzy wplyw na zyski. A obecna sytuacja niskich stop procentowych jest idealna dla spolki.
   Twoje pytanie zmusilo mnie do zerkniecia do raportow spolki za poprzednie lata i faktycznie nie ma tam duzych kosztow finansowych.

   L.

   Usuń
  3. Tu jest głównie dopasowanie zakupu ze sprzedażą paliwa, więc nie ma klasycznego finansowania długiem.
   Dług raczej zabezpiecza płynność, gdy jest przesunięcie kilkudniowe należności i zobowiązań oraz do finansowania obowiązkowych zapasów. Ale koszty finansowe nie są aż tak istotne.

   Usuń
 2. Brawo, twoje wpisy przywróciły mi zainteresowanie onico :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od pewnego czasu obserwuję tą spółkę, wciąż się waham czy kupić. Wahanie wynika z tego co napisałeś, wzrost podatku, nie wiadomo z jakiego powodu. Niska marża, czy i jak długo są w stanie utrzymać tak dynamiczny wzrost, chociaż w 3/4. Pozdrawiam i gratuluję b. ciekawych artykułów i analiz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podatki to zapewne akcyza. Jej poziom zależny jest zapewne od struktury sprzedaży, której niestety ONICO nie publikuje. Przydałaby się informacja o sprzedaży poszczególnych paliw i gazu.

   Usuń
 4. super blog ! :) od dłuższego czasu poczytuje... może analiza dziwnej spółki Present24, co Pan sądzi ? dziwna spółka... nie wiem co o niej sądzić... trudno bedzie przeprowadzić analizę

  OdpowiedzUsuń
 5. A dlaczego sprzedałeś ONICO?. Uważam to za błąd!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie piszę o swoich prywatnych transakcjach na blogu po to, żeby nie komentować dokonywanych zmian.
   Zamknięcie ONICO w portfelu wynika z idei wybranych spółek - wybór wykonywany jest ze względu na oczekiwane wyniki. Chcę co kwartał dokonywać wyboru, a nie zafiksowywać się na składzie portfela.
   Dlatego po opublikowaniu wyników pozycja w portfelu została zamknięta, gdyż spółka zrealizowała już skok kursu związany z tymi wynikami. To nie znaczy, że nie będzie dalej wzrostów (ja nie chcę tworzyć długoterminowego portfela, tylko wybierać co kwartał ciekawe spółki, które mogą coś fajnego pokazać)

   Usuń
 6. OBS czy masz jakies przemyslenia dotyczace PEPEES majac do dyspozycji pelny raport kwartalny a nie tylko wyniki wstepne ?

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozpocząłem II etap projektu i mam teraz znów gorzej z czasem. :(

   Usuń
 7. Wistil - 21,5 mln PLN gotowki :)

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetna sytuacja finansowa. Gdyby tylko chcieli podjąć działania, żeby nie być na 2 fixingach to wartość byłaby 2xwyższa.

   Usuń
 8. Gratuluję blogu. Jeden z fajniejszych moim zdaniem. Przy okazji dziękuje za perełkę Onico. Tom

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję blogu! Kawał dobrej roboty

  OdpowiedzUsuń
 10. Efekt - 8 mln chyba mialo byc na koniec roku a nie po 3 kwartale :)))
  Gratuluje i pozdrawiam.

  L.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, czy mógłbyś skomentowac wyniki onico za 4q 2016.szczególnie zysk netto?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem na feriach, więc tylko na szybko mogę powiedzieć, że zaskoczenie na minus. Pewnie dlatego kurs się ostatnio obniżał. Zrobili też duży odpis na 3 mln zł, co pogorszyło wynik.

   Usuń