poniedziałek, 7 listopada 2016

Aleja Samochodowa - widoczny wpływ eksportu


Aleja Samochodowa opublikował pierwszy raport okresowy (raport) uwzględniający rozpoczęcie sprzedaży eksportowej na wschód. Pisałem już o tym wcześniej: link

Ciekawe było jak wysyp umów przełożył się na wyniki Spółki.Przychody ze sprzedaży wyniosły w III kw. 1,80 mln zł tj. o 160% więcej r/r.
Wcześniej w raportach miesięcznych spółka podawała, że sprzedaż eksportowa z nowych umów wyniosła w III kw. 1352 tys. zł.

W ostatnich 4 miesiącach łączna wartość umów eksportowych wyniosła 26,9 mln zł. Realizacja po 4 miesiącach wynosi 3,02 mln zł tj. 11%. Warto jednak podkreślić, że wzrost sprzedaży w kolejnych miesiącach jest znaczący. W samym październiku było to 1,66 mln zł, czyli więcej niż w poprzednich 2 miesiącach.

Oznacza to, że szykuje się rekordowa sprzedaż w IV kw.

Eksport to sprzedaż hurtowa z niższą marżą (spółka w informacjach o zawartych umowach podawała szacunkową marżę 10-15%). Jest to niżej niż marża na detalu. 
W 2015 roku marża bezpośrednia wynosiła 24%, a w I półroczu 2016 r. aż 34%. Natomiast w III kw. spadła do 20%.

Zysk netto w III kw. wyniósł 243 tys. zł (+119% r/r).

Po III kwartałach przychody wyniosły 3,29 mln zł (+107% r/r), a zysk netto 512 tys. zł (+178% r/r).

Niestety poziom raportów dalej jest niezadawalający - błędy w bilansie, rachunku przepływów pieniężnych. 

7 komentarzy :

 1. Spółka bardzo ładnie się rozwija, mam nadzieje, że to jeszcze nie koniec pozytywów. Poza tym spółka powinna być na innych poziomach cenowych ( mowa o cenie akcji ).

  OdpowiedzUsuń
 2. fajnie że blog wrócił do życia ;)
  wziąłbyś pod lupe zastal :) ? i napisał kilka słów co twoim okiem widać ;) albo czego nie widac ;) ?

  OdpowiedzUsuń
 3. OBS poniewaz Twoj blog traktuje rowniez edukacyjnie prosba o podpowiedz na czym polegaja bledy w bilansie i rachunkow przeplywow ? Myslalem, ze takie rzeczy w spolce gieldowej nie sa mozliwe, raport jest chyba weryfikaowany przez audytora ?

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rachunek przepływów praktycznie niewypełniony. Przepływy zupełnie nie zgadzają się ze zmianą środków.
   W bilansie aktywa trwałe o takiej samej wartości jak rok wcześniej. A jednocześnie liczona jest amortyzacja. To jest praktycznie nierealne, żeby wartość aktywów trwałych się nie zmieniła. Podobnie wartość inwestycji krótkoterminowych (a tam jest przecież gotówka).

   Usuń
  2. Audytor bada raport roczny. Kwartalne nie są audytowane.

   Usuń
 4. O co chodzi z Pozbudem? Co u nich kuleje? Czego można się spodziewać w najbliższych kwartałach? Kurs zjechał gładko o ponad 50%, ale wydaje się wreszcie uklepywać dno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://obligacje.pl/pl/a/pozbud-t-r-ostrzega-o-znacznym-pogorszeniu-wynikow-w-iii-kw
   "Obniżenie przychodów ze sprzedaży w okresie trzech kwartałów 2016 roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego jest wynikiem zaistniałej stagnacji na rynku usług budowlanych na rynku zamówień publicznych, związanej między innymi z przedłużającymi się postępowaniami przetargowymi, podano w komunikacie. "

   Usuń