czwartek, 24 listopada 2016

CDRL - i co z tym 500+?


CDRL zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją ubranek dla dzieci i młodzieży marki Coccodrillo. 
Akcje od połowy 2015 roku zwiększyły swoją wartość ponad 2-krotnie osiągając w połowie roku kapitalizację 200 mln zł. Z jednej strony było to związane z poprawą wyników (o czym pisałem w maju 2015 r. link), ale prawdziwym paliwem do wzrostów była zapowiedź wprowadzenia programu 500+, który miał napędzić sprzedaż ubranek dla dzieci. Oczekiwania były spore.
Patrząc jednak na wyniki III kw. można stwierdzić, że wprawdzie udało się zwiększyć przychody, ale niestety zyski spadły. A wzrost przychodów wynikał w dużej części ze zwiększenia ilości punktów sprzedaży (ilość wzrosła 11% w ciągu roku).

                                              naciśnij czytaj więcej, aby wyświetlić cały wpisRaport zdecydowanie rozczarował (raport za III kw.). Pomimo wzrostu przychodów o 14,4% r/r spadł zysk na sprzedaży netto o 10,8%, a zysk netto aż o 22,2%.


Można oczekiwać, że na koniec 2016 roku przychody osiągną poziom 200 mln zł, ale pomimo zapowiedzi Zarządu (link) trudno będzie osiągnąć wynik taki sam jak w 2015 r., gdyż dotychczas IV kw. był dużo słabszy od III kw..


W samym III kw. przychody pięknie skoczyły aż o 18% r/r, ale zysk ze sprzedaży zleciał o 23%. Sama marża brutto niewiele się zmieniła (spadła z 49,0% do 47,4%), ale olbrzymi skok nastąpił w usługach obcych (+29% r/r i trudno to wytłumaczyć) i wynagrodzeniach (+19% r/r). Można się zastanawiać, czy to wzrost czynszów (ale aż taki skok?), czy wzrost innych kosztów operacyjnych (jednorazowy czy stały?). Raport niestety nie daje nam prostej odpowiedzi. A tym samym pozostaje niepewność, co do przyszłości.


Ciekawie zachowuje się też wynik na segmentach - kraj, zagranica. Znaczny spadek wyniku w Polsce i olbrzymi wzrost za granicą. Zastanawiające - mi to wygląda na jakąś zmianę księgową/prezentacyjną, ale w raporcie jest info, że zasady księgowe się nie zmieniły.

Podsumowanie
Kurs CDRL miał swoje 5 minut bazując na nadziejach związanych z wprowadzeniem programu 500+. Niestety wyniki w III kw. mocno podkopały wiarę w dynamiczny rozwój. Przychody wprawdzie wzrosły, ale koszty też. A trzeba pamiętać, że osłabienie złotówki, to wyższe czynsze i koszt importu z Dalekiego Wschodu. I tylko w pewnym stopniu rekompensuje to sprzedaż zagraniczna. Do tego dochodzi presja na wynagrodzenia w Polsce.
Sytuacja płynnościowa jest dobra, rosnące przychody są pozytywne, ale kapitalizacja obecna 160 mln zł również wymaga poprawy wyników.
Zarząd zapowiada osiągnięcie wyniku takiego jak w 2015 roku. To byłby sukces (o ile nie zostanie zrobiony jednorazowymi zabiegami księgowymi). Teraz ważniejszym nawet od wzrostu przychodów będzie sprawdzenie, jak spółka rodzi sobie z rosnącymi kosztami.

9 komentarzy :

 1. Wielkie podziękowania za wszystkie wnikliwe analizy. Jestem początkującym inwestorem i sam miałbym kłopot z wyceną fundamentalną spółki, tym bardziej doceniam sobie twój blog. Ap ropo programu 500+ to wiele branż wiązało z tym nadzieje zysku, co wg mnie było zbyt optymistyczne. W przypadku większości rodzin, to te 500 poszło na spłaty długów. Przy okazji można prosić o analizę spółki Mercator MRC, chyba, że była a nie mogę znaleźć. Jako laik wyceny fundamentalnej widzę potencjał w tej spółce, przy wzroście zapotrzebowania na rękawiczki medyczne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważaj na kurs USDPLN! Oni w dystrybucji kupują rękawiczki za USD, a sprzedają za PLN. Marża w IV kw. może spaść.

   Usuń
 2. OBS ciekawa opinia. Ja uwazalem (zapewne naiwnie), ze Mercator jest wlasnie dobra ekspozycja na aprecjacje USD, ze wzgledu na biznes w Tajlandi i plany eksportu wiekszosci produkcji do USA (najwiekszy rynek). Jak rozumiem rynek jednak moze byc roczarowany wynikami za Q4, import za USD aby sprzedac wiekszosc w Europie.

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z raportu:
   Kształtowanie się kursów walutowych. Grupa jest importerem netto, przy czym:
    w działalności dystrybucyjnej sprzedaje towary głównie za złotówki i inne waluty środkowoeuropejskie
   nabywając je za dolary amerykańskie; obserwowane umocnienie USD (średni kurs
   USD/PLN w III kwartale 2016 r/r wzrósł o 3,3%, a za trzy kwartały 2016 o 4,6%) nie ma już
   jednak negatywnego wpływu na osiągane marże na sprzedaży towarów, gdyż rynek
   dostosował się do mocniejszego dolara; dalsze kształtowanie marż będzie zależeć od kierunku
   zmienności kursu tej pary walutowej;
    w działalności produkcyjnej nabywa surowiec do produkcji za baty tajlandzkie, a przychody ze
   sprzedaży produktów realizowane są w dolarach amerykańskich. Na tej parze walutowej
   widoczny jest trend umacniania bata tajskiego, przez co r/r marże produkcyjne obniżyły się.

   Usuń
  2. Dystrybucja to 70% przychodów, produkcja 30%.

   Usuń
 3. OBS dzięki za opinię o Mercator. Zaskoczyła mnie informacja o negatywnym wpływie USD. Widać, że wiele muszę się jeszcze nauczyć na co zwracać uwagę. Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakaś opinia o Quantum Software, szczególnie w kontekście trwającego wezwania? (cena w wezwaniu po odjęciu akcji własnych to niecałe 12 mln zł, gotówka na koncie >7 mln zł, prawie 2 mln zł zysku za 12 miesięcy i kończąca się niedługo amortyzacja WNiPów)Case wydaje się interesujący. Aktualna wycena giełdowa to 13 mln zł po odjęciu akcji własnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stabilna sytuacja finansowa, sporo gotówki, którą mogliby dać akcjonariuszom.
   A wygląda na to, że chcą przejąć całość i pewnie wycofać. Kasę wypłacą wtedy sobie, a spółka dalej będzie sobie działać.
   Ale...
   Przy takim akcjonariacie, który nie chce dzielić się zyskami, a raczej myśli o przejęciu całości istnieje ryzyko działań zniechęcających akcjonariuszy mniejszościowych np. jakaś strata w IV kw (zawiązanie rezerwy), który wystraszy i pozwoli skupić akcje.
   Mi tu brakuje też dynamicznego wzrostu. Jeśli nie skupią, a pojawi się szansa na dywidendę to ok.

   Usuń
  2. Jest też opcja podniesienia ceny...

   Usuń