czwartek, 17 listopada 2016

eo Networks - we mgle


eo Networks to bardzo gorący temat na giełdzie w pewnych kręgach. Ostatnie dni to wzmożone obroty na akcjach i po zjeździe w dół, teraz jest mocne poderwanie w górę.

źródło: biznesradar.pl
Co kusi inwestorów?
- niski wskaźnik C/Z=4,1
- wysoki poziom gotówki 9,2 mln zł

Na wstępie niestety muszę podkreślić, że czytając raporty kwartalne niewiele można się o niej dowiedzieć i o tym, co się tam dzieje. Poza lakonicznymi i mało tłumaczącymi zdaniami trudno znaleźć informację, jakie projekty wykonują, kiedy nastąpi ich rozliczenie i jakie są przyczyny takich, a nie innych wyników. Kiedyś dużo pisali o projektach współfinansowanych środkami unijnymi, a teraz nie wiadomo, co się z tym dzieje.
Po przeczytaniu raportów można wyciągnąć bardzo mądrą myśl: "albo będzie dobrze albo będzie źle". Zarząd mógłby się bardziej postarać.

eo Networks to spółka informatyczna. Jak można przeczytać : "W prowadzonej działalności Spółka koncentruje się na projektowaniu i budowaniu rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw z sektorów finansowego, technologicznego, mediów i telekomunikacji. Spółka realizuje projekty informatyczne kompleksowo, zaczynając od analizy wymagań, poprzez projekt, programowanie i testowanie, aż do wdrożenia w środowisku produkcyjnym, utrzymania i rozwoju. "
Zazwyczaj takie projekty trwają miesiącami i niestety dopiero na koniec po rozliczeniu pojawiają się dodatkowe zyski. Widać to, gdy przegląda się wyniki kwartalne.Jak widać na wykresach największy skok zysku był w I kw 2016 r.. I jak można przeczytać w raporcie: "pierwszy kwartał bieżącego roku był nietypowy, z uwagi na kumulację projektów których rozliczenie nastąpiło w tym okresie i pozytywnie wpłynęło na zysk spółki." Co ciekawe nie ma tu korespondencji z przychodami, bo te większe były kwartał wcześniej.

Zatem obecnie można czekać, aż pojawi się kolejne takie spiętrzenie. O ile się pojawi.
I jak mantra powtarzane w raporcie co kwartał nic nie mówiące: "W ocenie Zarządu Spółki szanse na poprawę wyników w kolejnych kwartałach, uzależnione są od realizacji dodatkowych zleceń oraz zwiększenia skali realizacji usług ciągłych (infrastrukturalne oraz rozwój i utrzymanie systemów)."

Jest jeden wskaźnik, który może wskazywać, że spółka realizuje większą ilość projektów - jest to zatrudnienie. Na koniec wrześnie 2016 r. wyniosło 158,5 etatów wobec 145,5 etatów rok wcześniej. 

Warto spojrzeć na cały rynek IT. Zgodnie z badaniami PMR wartość rynku IT w Polsce ma wzrosnąć w 2016 roku o 4,1%, a w następnym aż o 5,5% (link). Co ciekawe. Zmiana tego rynku jest skorelowana z wynikami eoNetworks - najgorszy rok dla spółki (2013 r.) miał najniższą dynamikę wzrostu branży IT w ostatnich latach. Zapowiadane przyspieszenie w branży IT ma zatem szansę również wpłynąć pozytywnie na Spółkę.
I porównajmy powyższy wykres z wynikami rocznymi eoNetworks.


Podsumowanie
eoNetworks słabo informuje o tym, co się w spółce dzieje i ma to zapewne wpływ na niską wycenę na giełdzie (16,9m). Jednak poza tragicznym 2013 roku uzyskuje dobre wyniki roczne. Niestety sposób rozliczania wielomiesięcznych projektów powoduje, że wyniki kwartalne są zmienne i występują 'lepsze kwartały', w których są zakończenia dużych projektów. 
Sytuacja finansowa jest bardzo dobra. Spółka ma nadpłynność.
eoNetworks zapowiada rozwój organiczny, tak więc nie potrzebuje 9 mln zł środków pieniężnych, które są na kontach. Niestety do tej pory nie płaciła dywidendy i nie ma zapowiedzi zmian w tym zakresie. 
Tak więc inwestycja w eoNetworks to trochę płynięcie we mgle, ale raczej na stabilnej łodzi.

6 komentarzy :

 1. Analogicznie do portfela spolek dywidendowych proponuje portfel spolek "kiszacych" gotowke :))) Podaje pierwszy sklad portfela to: eoNetworks, Tesgas, Wistil :)

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak spółka nie wie, co zrobić z kasą powinna oddać ją akcjonariuszom.

   Usuń
 2. Czy z Twoich obserwacji sa jakies spolki ktore moga byc beneficjentem aprecjacji dolara ? Jest LiveChat ale jego wycena wskaznikowa jest wysoka.

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Orzeł Biały - sprzedaje ołów, który jest notowany w USD

   Usuń
 3. Dziekuje, ciekawy pomysl

  + kurs dolara sie umacnia
  + dodatkowo kurs olowiu w USD takze notuje coraz wyzsze poiomy: http://stooq.pl/q/?s=pb_c.f&c=1y&t=l&a=lg&b=0
  + dzisiaj pojawil sie TFI Querqus z ponad 5%

  L.

  OdpowiedzUsuń