wtorek, 29 listopada 2016

Mercator Medical - presja USDPLN

Mercator Medical to producent i sprzedawca jednorazowych rękawic medycznych. Jest właścicielem fabryki w Tajlandii z mocami produkcyjnymi 1,8 mld sztuk.
We wrześniu z sukcesem spółka uplasowała emisję akcji po 17,50 zł pozyskując ponad 30 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na rozbudowę fabryki rękawiczek nitrylowych (są lepsze od lateksowych) i pozwolą na wzrost mocy do 3 mld sztuk.
Zwiększanie nakładów na opiekę zdrowotną, większa świadomość dotycząca higieny powodują, że ilość zużywanych rękawiczek jednorazowych na świecie dynamicznie rośnie. A Mercator poprzez nową inwestycję chce nadążać za zapotrzebowaniem rynku.
Przyszłość po zakończeniu rozbudowy fabryki (a to ma nastąpić w połowie 2018 r.) zapowiada się dobrze.
                                                naciśnij czytaj więcej, aby wyświetlić cały wpisRobiąc przegląd informacji o spółce natrafiłem na rekomendacje TFI Noble i DM BOŚ, które dokładnie opisują działalność spółki oraz potencjał wzrostu po uruchomieniu nowych linii produkcyjnych: raport NOBLE TFIraport DM BOŚ
Wyceniają oni spółkę na 26,50-27 zł /akcję
A tu jest omówienie wyników za III kw.: po III kw.

Jednakże to, na co chcę zwrócić Waszą uwagę to ryzyko walutowe.
Wbrew pozorom umocnienie dolara to nie jest dobra informacja (nawet jeżeli poprawi wynik fabryki w Tajlandii).
Mercator Medical to przede wszystkim importer, a sprzedaż towarów to aż 70% przychodów.
Spółka kupuje rękawice płacąc w USD, a sprzedaje głównie w PLN (oraz RUB i UAH).

W III kw. średni kurs USDPLN wynosił ok. 3,9. Obecnie jest to 4,17, czyli ok. 7% więcej. Przy kwartalnym koszcie zakupionych towarów (ok. 35 mln zł) utrzymanie się takiego kursu średniego w kwartale powoduje, że koszt zakupu rośnie o blisko 2,5 mln zł. Ponieważ sprzedaż rękawiczek odbywa się w dużej części przez przetargi, w której ustalane są stałe ceny to ewentualne podniesienie cen i odbudowa marży może trwać miesiącami.


Z drugiej strony część produkcyjna zależna jest od kursu USDTHB, a tu na kursie ostatnio przełamany został trend umacniania tajlandzkiego bata, który zjadał marżę na produkcji. Jednakże ruch ten w niewielkim stopniu rekompensuje strat na dystrybucji.


Zatem krótkoterminowo Mercator musi zmierzyć się z umocnieniem dolara, który uderza w marżę na sprzedaży.
Nie zmienia to na razie pozytywnych długoterminowych perspektyw. Choć osłabienie złotówki to wyższy koszt (w PLN) budowy fabryki.

I warto też pamiętać, że ostatnio akcje obejmowane były po 17,50 zł, więc zapewne dla funduszy ten poziom będzie istotnym wsparciem.

9 komentarzy :

 1. Co sądzisz o Quantum Software? Trwa wezwanie ale spółka wydaje się megatania - dużo gotówki, przyzwoite zyski, kończąca się niedługo amortyzacja WNiP. Cena rynkowa powyżej ceny z wezwania więc pewnie się nie uda ale zagrożenie wyciskaniem jest niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stabilna sytuacja finansowa, sporo gotówki, którą mogliby dać akcjonariuszom.
   A wygląda na to, że chcą przejąć całość i pewnie wycofać. Kasę wypłacą wtedy sobie, a spółka dalej będzie sobie działać.
   Ale...
   Przy takim akcjonariacie, który nie chce dzielić się zyskami, a raczej myśli o przejęciu całości istnieje ryzyko działań zniechęcających akcjonariuszy mniejszościowych np. jakaś strata w IV kw (zawiązanie rezerwy), który wystraszy i pozwoli skupić akcje.
   Mi tu brakuje też dynamicznego wzrostu.
   Jeśli nie skupią, a pojawi się szansa na dywidendę to ok.
   Jest też możliwość, że podniosą cenę w wezwaniu.

   Usuń
 2. OBS czy bylaby mozlwiosc wrocic do spolki PEPESS ? Bardzo pozytwynie wypowiedziales sie po podaniu wynikow wstepnych za Q3. Czy majac pelny raport za Q3 widac moze cos wiecej ?

  L.

  OdpowiedzUsuń
 3. OBS co sądzisz o Jujubee czy ta spółka ma szanse pójść w ślady 11Bit jeszcze w tym kwartale a najpóźniej na poczatku 2017 premiera gry REALpolitics..a w połowie 2017 kolejna premiera gry Kursk jak oceniasz szanse na wzrost i ryzyko.
  Z góry Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wrazenie, ze to moze byc obecnie matka wszystkich wykresow:
  http://stooq.pl/q/?s=pln_i&c=10y&t=c&a=lg&b=0

  Albo sie sytuacja uspokoi na tym wykresie. Albo po kolejnym oslabieniu zdeterminuje sytuacje wiekszosci spolek.

  L.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, że pisałeś o polskim super samochodzie, ale nie mogę znaleźć tego wpisu, więc piszę tutaj.

  http://stooq.pl/n/?f=1132905&c=1&p=4+22

  Wychodzą z emisją i chcą 10 mln pozyskać. Cytat kluczowy:
  "Rozwijamy się zgodnie z planem. (...)" (:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ile to już lat budują? Dla tych, co lubią emocje.

   Usuń
 6. Ferro to chyba spolka rowniez wrazliwa na kurs USD.

  20.09.2016.:
  "W I półroczu grupa Ferro zanotowała wzrost marż brutto zarówno w segmencie baterii i akcesoriów łazienkowych, jak i armatury instalacyjnej. - Dotychczasowy poziom marż chcielibyśmy utrzymać, zwłaszcza jeśli nie wzrośnie kurs dolara - twierdzi Raczek."

  L.

  OdpowiedzUsuń