środa, 11 stycznia 2017

Agroliga dostrzeżona

Agroliga to ukraińska firma rolnicza. Podstawową działalnością jest produkcja oleju słonecznikowego. Tłoczy go ze słonecznika zebranego z własnych pół, ale także skupionego od okolicznych rolników.
Oprócz słonecznika grupa uprawia pszenicę, jęczmień, kukurydzę oraz posiada stada krów i produkuje mleko.

                                               naciśnij czytaj więcej, aby wyświetlić cały wpis

We wrześniu 2016 roku napisałem o Agrolidze, jej inwestycji w nową instalację do tłoczenia oleju, dobrej kondycji finansowej oraz tym, że została w tyle za wzrostami kursów większych ukraińskich spółkach - Kernelu i Astarcie.

W międzyczasie Agroliga pokazała bardzo dobre wyniki za III kw. 2016 r., a także pojawił się na stronie spółki wywiad z prezesem i właścicielem A.Berdnikiem (wywiad).
Po III kw. zysk netto wyniósł 2 894 tys. EUR (+35% r/r) tj. 12,5 mln zł.
Spółka osiąga co roku stabilne zyski pomimo dużej niepewności politycznej oraz osłabieniu ukraińskiej hrywny. Praktycznie brak długu odsetkowego i brak zadłużenia w walucie obcej spowodował, że gwałtowne załamanie hrywny nie wpłynęło negatywnie na koszty finansowe. A ceny produktów rolnych uzależnione są od cen na rynkach światowych notowanych w USD. 
W 2016 roku zapewne przekroczone zostało 3 mln EUR zysku netto.

Jeszcze kilka dni temu kapitalizacja wynosiła niewiele ponad 20 mln zł. A C/Z=1,3.

W ostatnich dniach została jednak dostrzeżona i kurs przy dużych (jak na Agroligę) obrotach skoczył w górę o ponad 20% wyrywając się z trendu bocznego.


Spółka ma dobre podstawy fundamentalne, jednak lokalizacja na Ukrainie i notowanie na NewConnect powodują, że wielu inwestorów od razu rezygnuje z Agroligi i patrząc na ostatnie 5 lat kurs porusza się w przedziale C/Z od 1 do 4.

Eksport oleju słonecznikowego z Ukrainy wzrósł o 31% w pierwszych 3 miesiącach sezonu rolnego (link). Główni odbiorcy to Indie, Chiny i Iran. Uruchomienie nowej instalacji do tłoczenia oleju spowoduje skokowy wzrost sprzedaży, bo nie powinno być problemu ze zbyciem, a wyzwaniem stanie się pozyskanie odpowiedniej ilości słonecznika do produkcji.

Byle tylko Rosja nie wkroczyła na Ukrainę, ale patrząc po osiąganych maxach na WIG_Ukraina widać, że ten scenariusz staje się coraz mniej prawdopodobny wśród inwestorów. 

Zdjęcia aktywów Agroligi: galeria

12 komentarzy :

 1. Witam
  Jest możliwość zarobienia na akcjach iAlbatros Group SA
  Pod warunkiem że zostanie sprzedana spółka iAlbatros za 140 mln zarząd chce zrobić wezwanie sam prezes namawia na sprzedaż kupcy to najprawdopodobniej Havas http://m.bankier.pl/wiadomosc/iALBATROS-GROUP-SA-Zawarcie-znaczacej-umowy-przez-spolke-zalezna-7473919.html lub fcm Travel Solutions
  jak Ty uważasz czy jest szansa na sprzedaż i czy idzie coś zarobić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O iAlbatros przeczytasz na blog: BlogPrezesa. Jest link na Giełdoblogach.
   Rynek coś nie wierzy w wariant optymistyczny, bo wycena jest duzo niższa na rynku. "Możliwość zarobienia" jest, jeżeli spełnią się wszystkie 'jeżeli'.

   Usuń
 2. zysk netto za 3 kw to 2.9mln jak piszesz, natomiast w tym okresie WK wzrosła o 1.8mln, dywidend nie było.

  Podobnie za trzy kwartały 2015, zysku było 1.8mln a WK od końca 2014 do września 2015 SPADŁA z 9.8mln do 9.5mln! Jakieś operacje porobili poza RZiS bo dywidend nie było.

  Ciekawe jakby tak policzyć za wszystkie lata od emisji, ile było zysków a o ile wzrosła WK w tym okresie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni działają na Ukrainie i wszystkie operacje są w hrywnie. Potem wszystko przeliczają na EUR i tu występują różnice kursowe. Ponieważ hrywna się osłabiała to wpłynęło to na kapitały w EUR.

   Usuń
 3. OBS powiedz coś na temat Merit. Chyba nabyli udziały w Voice Finder, który chce na NC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ostatnio mało czasu na analizy niestety

   Usuń
  2. Popatrzyłem. Dla mnie ta spółka nic nie ma. Wycena 1,3 mln zł przy kapitałach 0,1 mln zł, stratach i żadnej ciekawej działalności. Dla spekulantów, a nie fundamentalistów.

   Usuń
 4. Jakie wszystkie "jeżeli" ? Tu warunek jest tylko jeden, sprzedaż polskiego Albatrosa. W piątek kurs się ruszył przy dość dużym obrocie.

  OdpowiedzUsuń
 5. OBS, jaka jest Twoja opinia o wynikach finansowych Agroligi za Q4 opublikowanych dzisiaj ?

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem na feriach poza Polską, wiec patrzę na sprawozdania tylko pobieżnie. Agroliga pokazała bardzo dobre wyniki.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 6. Hej, jak postrzegasz AGL po ostatnich wynikach?

  OdpowiedzUsuń