wtorek, 31 stycznia 2017

Blue Ocean Media - syndrom NewConnect

O Blue Ocean Media pisałem dawno temu. Ale jest to już nieaktualne, bo spółkę spotkało marzenie inwestorów z NewConnect - została przejęta, a ogłoszona nowa strategia kusi - inwestujemy w firmy produkujące gry komputerowe (zawsze musi być koniecznie zgodna z obecną modą na giełdzie, żeby lud to kupił). 
Wystrzał kursu, bo kapitał spekulacyjny nie przepuści takiej okazji.
I oczywiście nowi właściciele od razu ogłaszają, że muszą zrobić emisję i zebrać środki na swoją strategię. Typowy syndrom Newconnect - wchodzimy na giełdę, ogłaszamy piękne plany i zbieramy kasę. Zadziałało wielokrotnie.
                                        
A dziś pojawiła się wycena spółki, w którą Blue Ocean Media chce zainwestować 1,14 mln zł (49% udziałów) - Red Dev Studio (nawet nazwa brzmi nieźle) (link) .
Niezależna firma wyceniła Red Dev Studio na ... 5688 tys. zł. Cóż za błyskotliwa inwestycja! Za 49% udziałów dają 1,14 mln zł, a po kilku dniach warte są już blisko 2,8 mln zł!

Ciekawiej się robi, gdy popatrzymy na tę profesjonalną wycenę.
Spółka Red Dev Studio została zarejestrowana w KRS 18.04.2016 roku z kapitałem 5 tys. zł. Wycena została zrobiona na dzień 30.09.2016 r., a wiec niecałe pół roku po rejestracji.
Co zatem zrobiła, że jej wartość wzrosła do 5,7 mln zł? Wypuściła kilka gier (link - gry w google play):
- łamigówka Patiance Patterns - liczba pobrań w Google Play między 1000-5000,
- Powertris - liczba pobrań 100-500,
- Ptong! - liczba pobrań 10-50
- Laser Panic - liczba pobrań 10-50

No to popatrzmy na dane finansowe na dzień wyceny (30.09.2016):
- przychody 0 zł 
- koszty 3 tys. zł
- aktywa 2 tys. zł
- kapitał własne 2 tys. zł

I to jest warte 5,7 mln zł ?! 

Czym zatem wyceniający kierował się robiąc to, co zrobił?
Prognozą przychodów. 

A więc pomysł dla wszystkich - zarejestruj spółkę, napisz ładną prognozę, a znajdzie się ktoś, kto to wyceni na kilka milionów.

Prowadząc bloga boję się, żeby ktoś nie przyczepił się do mnie z art. 39 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi "Manipulację stanowi : 4) rozpowszechnianie za pomocą środków masowego przekazu, w tym internetu, lub w inny sposób fałszywych lub nierzetelnych informacji albo pogłosek, które wprowadzają lub mogą wprowadzać w błąd w zakresie instrumentów finansowych"
A tu oficjalnie w systemie giełdowym pojawia się taka wycena.

12 komentarzy :

 1. Najpierw trzymałem ich akcje bo mieli dochody i dużo gotówki na rachunakch, potem wyrzuciłem wszystko po przejęciu i podbiciu kursy ... no i zostało mi teraz prawo poboru po 44 gr za akcję. Zastanawiam się czy ryzykować zakup czy odpuścić. Co myślisz ? Czy to tylko jedna wielka nagonka czy jednak planują aby to jakaś wartość z czasem miało ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powiem Ci. Wydaje mi się, że będą chcieli pompować wartość, a le to tylko gdybanie.

   Usuń
 2. Jasny gwint! Mam na google play kilkanaście tytułów. Gdybym wiedział, że byłem milionerem, nie szedłbym na etat :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to załóż spółkę i wprowadź na giełdę. To nowa odsłona programu "Milion w portfelu"

   Usuń
 3. A co myślisz o sytuacji LUG w tej chwili ? Dziś 7 % wzrosło a tendencja jest stała od początku grudnia. Wskaźniki w miarę nisko, W Argentynie szykuje się nowa fabryka i to już z zamówieniami. Może to właściwa chwila dla tej spółki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Argentyna to przyszłość - na razie będzie generować koszty. Nie mam dobrego zdania o LUG (kiedyś miałem dobre). Owszem rosną przychody, ale niestety rosną też mocno koszty. Po kosztach sprzedaży zostaje 14%-15% marży, ale ze względu na rosnące koszty ogólnego zarządu niewiele zostaje już zysku. A dywidendy nie ma.

   Usuń
 4. Kupuje się przyszłość. Mamy hosse na spółkach gdev, proszę porównać kapitalizacje BUM do Ifun4all Qubicgames, czy te spółki mają czym się pochwalić w swoich sprawozdaniach? kiedy wchodziły na giełde, A są wyceniane na 30 mln zł. Tutaj póki co nie uwzględniając emisji to 2 mln zł.
  Każdy rozsądny inwestor wie, że te wszystkie wyceny są z kosmosu, ale giełdą przede wszystkim żądzą nastroje i psychologia. Kiedyś na pewno ten balon gdev pęknie ale do tego czasu można zarobić niezłe pieniądze mając niewielkie środki na rach DM.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z drugą częścią wpisu. Oczywiście jak to z bańkami - wygra ten, kto zdąży uciec.

   Usuń
 5. Red Dev Studio to pralnia pieniędzy z giełdy. Firma nic nie reprezentuje do tej pory mimo wcześniejszych zapowiedzi parę obrazków i opisów gier zrobiła na pokaz. Przekręt jakich sporo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No przecież o tym pisałem rok temu - spółka wpuszczona na NC tylko po to, by ściągnąć kasę od ludzi. Ale KNF na szczęście zablokowała emisję.

   Usuń
 6. I co teraz? Nikt się takim czymś nie zajmie przecież tam zostały wpompowane już pieniądze z giełdy, czyli nieświadomych inwestorów a wiadomo kto na tym zarobił. Sprawa dla prokuratura czy skok na kasę w białych rękawiczkach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wysłałeś jakieś zgłoszenie do KNF-u czy prokuratury?
   Niestety nikt się tym nie zajmie - to nie pierwszy i nie ostatni przypadek na giełdzie.
   Ja w styczniu wysłałem zawiadomienie do KNF i GPW. Dostałem odpowiedź, że wycena została zrobiona przez niezależną firmę, więc w skrócie jest to akceptowalne.
   I tak brawo dla KNF-u, że zablokowało nową emisję.

   Usuń