sobota, 28 stycznia 2017

Ferro - dynamiczny rozwój poza Polską

Grupa FERRO jest jednym z największych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej producentów armatury sanitarnej i instalacyjnej. W wielu domach przy zlewie zamontowane są baterie Ferro, które można kupić w supermarketach budowlanych i hurtowniach instalacyjnych.

Trudno rozwijać się dynamicznie w Polsce, w której jest potentatem, ale po kolei wchodzi na nowe rynki zagraniczne i tam staje się jednym z liderów. Rok 2016 był udany dla Grupy.

Po 3 kwartałach 2016 roku grupa Ferro osiągnęła przychód ze sprzedaży 250 mln zł (+12,9% r/r) i zysk netto 24,8 mln zł (+27,4% r/r). (raport za III kw.)
Grupie udało się podnieść marżę ze sprzedaży z 28,3% do 30,2%, a także mocno zmniejszyć koszty finansowe. Stąd wyższa dynamika zysku niż przychodów. Rentowność sprzedaży netto zwiększyła się z 8,8% do 9,9%.


Ponad połowa sprzedaży to baterie i akcesoria.

Kluczem do zwiększenia sprzedaży był rozwój poza Polską. Bardzo dynamicznie wzrosła sprzedaż w Rumunii. 4 rynki są kluczowe - Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja. Obecnie spółka wchodzi do Bułgarii i planuje wejście do krajów bałtyckich.


Jak widać na powyższym wykresie wzrost w Polsce był symboliczny, podczas gdy w Rumunii było to ponad 40%.

Prognoza wyniku
IV kwartał to sezonowo najsłabszy kwartał (powiązanie z budownictwem), dlatego prognozuję, że w IV kw. sprzedaż przekroczyła 78 mln zł, co daje w całym roku 328 mln zł (+12,3% r/r).
Zakładam również niższą rentowność w IV kw., a także wzrost kosztów działalności (na koniec roku tworzone są rezerwy na premie, urlopowe, aktuarialne, na audyt itp.).
Oczekuję, że zysk netto wyniesie przekroczy 5 mln zł (+78% r/r) i w całym 2016 roku zbliży się do 30 mln zł (+34% r/r). EBITDA 44,3 mln zł vs. 35,2 mln rok wcześniej.


Informacje dodatkowe
W kwietniu fundusz IK Investment Partners chciał przejąć spółkę oferując 11,3 zł za akcję. Nie udało mu się. Akcjonariusze nie zaakceptowali tej ceny.

Obecnie akcjonariat to OFE i TFI, co w obliczu zapowiadanego przekształcenia OFE wprowadza ryzyko polityczne.
Dominujący udział inwestorów finansowych to również presja na wypłatę dywidendy. W poprzednim roku wynosiła ona 0,75 zł na akcję - cały zysk jednostkowy. Ale na 30.09.2016 pomimo wysokiego zysku skonsolidowanego, sam zysk jednostkowy Ferro był niski (zaledwie 5 mln zł), gdyż nie została wypłacona dywidenda ze spółki zależnej. Nie ma też informacji o takiej wypłacie w IV kw. Jednak trudno mi przypuszczać, żeby fundusze nie chciały wysokiej dywidendy.

W listopadzie spółka zapowiedziała rozpoczęcie analizy opcji strategicznych m.in. rozważa przejęcie innych spółek (link). To może być istotne z punktu widzenia oceny wartości Ferro. I może też wpłynąć na ograniczenie lub brak dywidendy.

W związku z walką rządu z agresywną optymalizacją podatkową w listopadzie Urząd Kontroli Skarbowej zarzucił spółce nieprawidłową amortyzację znaków towarowych i oszacował zwiększenie podatku za 2014 rok o 1,14 mln zł plus odsetki (link). Zapewne tak samo spółka postępowała w kolejnych latach. Szykuje się więc tu spór sądowy i ryzyko utworzenie rezerw na koniec 2016 roku.

W aktywach aż 154 mln to wartości niematerialne i prawne, głównie wartość firmy z przejęć oraz znaki towarowe. Stali czytelnicy blogu wiedzą, że ja nie lubię takich aktywów, bo to są zwykle papierowe zapisy i grożą dokonaniem w przyszłości odpisu.

Podsumowanie
Wygląda na to, że rok 2016 był bardzo udany dla grupy Ferro, głównie dzięki rozwojowi poza Polską. Dalszy wzrost w Rumunii, wejście do Bułgarii i krajów bałtyckich jest dobrą perspektywą, a otoczenie makroekonomiczne obecnie jej sprzyja.


PS. Rumunia (link)
Rumunia to obecnie absolutne "must-have" -  Konrad Marchlewski, wiceprezes finansowy Atlas.
Bank Światowy przewiduje dalszy wzrost gospodarczy Rumunii w kolejnych latach na poziomie około 4 proc., to Viorel Stefan - rumuński minister finansów - zapewnia, że 2017 r. wzrost gospodarczy powinien utrzymać się na poziomie powyżej 5 proc.
Wzrost gospodarczy napędza wewnętrzna konsumpcja.


Jak zawsze gdy podaję moją prognozę wyników przypominam, że to są tylko i wyłącznie moje subiektywne szacunki bazujące na czynnikach, które mogą się nie spełnić. Nie jest to żadna rekomendacja. I nie należy kierować się powyższym wpisem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

11 komentarzy :

 1. + W Rumuni jest wysoki wzrost PKB i Ferro na tym plynie
  - Ale czy spolka nie jest wrazliwa na kurs USD
  Wypowiedz prezesa z wrzesnia 2016:
  20.09.2016.:
  "W I półroczu grupa Ferro zanotowała wzrost marż brutto zarówno w segmencie baterii i akcesoriów łazienkowych, jak i armatury instalacyjnej. - Dotychczasowy poziom marż chcielibyśmy utrzymać, zwłaszcza jeśli nie wzrośnie kurs dolara - twierdzi Raczek."
  - Produkty sprzedawane przez spolke sa z miedzi ktora znacznie wzrosla, czy to nie ma wplywu na marze

  Czy tu z potencjalna inwestycja nie najlepiej poczekac do podania przynajmniej wynikow za IV kwartal ? Urzad skarbowy, kursy USD i miedzi, oraz inne odpisy moga wygenerowac nawet strate i korekte kursu.

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. W raporcie rocznym za 2015 r. jest podana analiza wrażliwości na waluty. Z niej wynika, że przy osłabieniu o 5% wpływ na wyniki to -400 tys. zł. Ale to nie jest cała prawda, bo ważny jest koszt zakupu i możliwość przerzucenia go na cenę końcową.

   Usuń
  2. The Economist szacuje, że PKB Rumunii wzrośnie o 3,4% w 2017 roku. Będzie to najwyższy wzrost w Europie, spowodowany głównie przez wzrost konsumpcji.

   http://carpathiacapital.eu/the-economist-rumunia-zanotuje-najwyzszy-ue-wzrost-pkb-2017-roku/

   Usuń
  3. Warto przeczytać o Rumunii: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rumunia-polskie-firmy,10,0,2243082.html
   Bank Światowy przewiduje dalszy wzrost gospodarczy Rumunii w kolejnych latach na poziomie około 4 proc., to Viorel Stefan - rumuński minister finansów - zapewnia, że 2017 r. wzrost gospodarczy powinien utrzymać się na poziomie powyżej 5 proc.

   Usuń
 2. z sektora materiałów budowlanych to jeszcze może Decora jest ciekawa...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jezeli chodzi o Rumunie to troche podobne story mamy w przypadku spolki Getin Holding. Idea Bank Rumunia podobnie jak Ferro Rumunia nie jest tak duze jak Idea Bank Polska jak i Ferro Polska. Ale robi rownie ladny progress.

  L.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bilans Ferro - aktywa obrotowe wieksze od calosci zobowiazan dlugo i krotkoterminowych. Aktywa trwale tylko 28 mln. Kapitale wlasne 205 mln. ROE niby jest ~ 10%. Ale gdyby w jakis sposob nie uwzgledniac tych wartosci niematerialnych ktore chyba nie maja duzego udzialu w generowaniu gotowki (chyba marka Ferro nie jest tu az tak wazna, jak to jest np. w przypadku Coca Coli) to rentownosc ROE byloby bardzo wysokie.

  L.

  OdpowiedzUsuń
 5. A co myślisz o Ropczycach? Spoleczka totalnie zapomniana i całkiem sensownie wycemiana. Pisałeś kiedyś o niej. Może mógłbyś napisać parę słów jak wg. Ciebie wygląda teraz?

  OdpowiedzUsuń
 6. Odszukalem raport DM Millenium dla spolki Ferro, gdzie analitycy tej instytucji podjeli sie analizy zmian cen miedzi na rentownosc spolki:

  "Uzależnienie rentowności od cen miedzi

  GłÇwnym surowcem do produkcji baterii oraz armatury sanitarnej jest miedź, dlatego jej ceny mają istotne znaczenie dla rentowności prowadzonego przez Ferro biznesu. Według przedstawicieli spÇłki ceny miedzi przekładają się na wyniki Ferro z opÇźnieniem rzędu 3 do 9 miesięcy. Najszybciej reaguje asortyment produkowany w Czechach, bo po ok. 3 miesiącach. Towar sprowadzany z Chin odzwierciedla ceny miedzi z opÇźnieniem ok. 6 miesięcy. 9 miesięcy dotyczy asortymentu, ktÇry jest produkowany na zapas, przed okresem wzmożonej koniunktury."

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na to warto zwrócić uwagę. Pytanie, czy w tym okresie zostaną te koszty przerzucone na cenę końcową produktu.

   Usuń
 7. Zaryzykowalbym stwierdzenie, ze abstrachujac od tego czy najblizsze miesiace beda finansowo pozytywne czy nie, to spolka wyglada na taka ktora moze w najblzszych latach powtorzyc sukces Forte, czy InterCars.

  L.

  OdpowiedzUsuń