środa, 18 stycznia 2017

Merit Invest


Jeden z czytelników zapytał się o Merit Invest, więc skoro już popatrzyłem na ich raporty to przeleję moje wrażenia na "papier".

                                                   naciśnij czytaj więcej, aby wyświetlić cały wpis


Merit Invest to firma zajmująca się doradztwem gospodarczym. Kapitał własny wynosi 94 tys. zł, a aktywa 409 tys. zł, więc nawet jak na NewConnect jest to mikrus.
Przychody jakie generuje są na poziomie osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Po 3 kwartałach 2016 roku 78 tys. zł. Przy takich przychodach strata wynosi -78 tys. zł.
Historia ostatnich lat pokazuje, że nie jest to wyjątkowy rok.

W aktywach są właściwie 2 pozycje:
- 197 tys. zł - wartości niematerialne i prawne - pozostałość po realizowanych projekcie unijnym e-contest.pl, który sukcesu nie odniósł (ostatnie aktualności z 29.02.2016, indeks INN z 04.04.2016, ostatnia oferta w giełdzie ofert z 10-01-2015 r.). Taki częsty przypadek, który polega na uzyskaniu środków unijnych i przymusowym odbębnieniu wymaganego okresu użytkowania. (Środki unijne przejedzone i mało co wartościowego pozostaje). I generuje wysoką amortyzację 35 tys. kwartalnie.
- 205 tys. zł - akcje spółki niepublicznej, która chce wejść na giełdę. Kupione 6 lipca 2016 r. Czytelnik sądzi, że jest to  Voice Finder.

W pasywach 
- 95 tys. zł kapitał
- 48 tys. zł zobowiązania krótkoterminowe, które co kwartał rosną, co może świadczyć o niezapłaconych zobowiązaniach. Może dlatego ostatnio wyemitowany został nowy kapitał 34,55 tys. zł po 0,10 zł za akcje, które objęła Dorota Denis-Breczewska. Co ciekawe za chwilę zaczęła sprzedawać akcje po 0,16-0,27 zł. Niezły deal :)
- 267 tys. zł - rozliczenia międzyokresowe. Część to rozliczenie dotacji unijnej (ok. 130 tys. zł). A pozostała część to zapewne rozliczenie zakupu akcji spółki niepublicznej (nie ma śladu, żeby akcje były kupione za gotówkę).

I jeszcze materiał z lokalnej prasy (link), który mówi o podpisanych umowach z Voice Finder na 167 tys. zł (możliwe, że rozliczane nabytymi akcjami).

I ile może być warta taka spółka?
Wg rynku na dziś 1,44 mln zł :)

No cóż. Wg mnie zabawa dla spekulantów liczących na zysk na tych kupionych akcjach (Voice Finder ?) po wejściu na giełdę albo liczących, że ktoś przejmie Merit (podobnie jak to się stało ostatnio z BlueOceanMedia).

Dla fundamentalnych inwestorów szukających spółek niedowartościowanych o dochodowym i rosnącym biznesie temat, o którym można zapomnieć po przeczytaniu tego wpisu.

10 komentarzy :

 1. O spółka pochodząca z Radomia, to koło miejscowości z której pochodzę czyli Kozienic.

  A tak na poważnie to mam pytanie OBS trochę nie w temacie, ale czy kojarzysz jakaś spółkę, która oprócz Stalproduktu z GPW, która miałaby pozycję na rynek cynku (chodzi mi o longa na cynku), piszę o tym w kontekście strategii Trigona na rok 2017, która już jakiś czas temu została opublikowana i wynika z niej, że po zamknięciu kopalń na rynku utworzył się nadpopyt, który będzie do roku 2018/2019 zakładając w miarę względnym popyt i otwieranie nowych kopalń zgodne z planem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam. Natomiast wzrosty na cynku negatywnie uderzą w wykonujących cynkowanie np. FAM.

   Usuń
  2. Chyba jedynie ZGH Bolesław z grupy Stalprodukt produkuje w Polsce cynk elektrolityczny

   Usuń
  3. Dzięki za udzielenie odpowiedzi. Właśnie Stalprodukt część biznesu ma cynkowego i myślałem, że wiesz coś o jakieś spółce wyżej skolerowanej z cenami cynku na wzrosty, a FAM jak mówisz ma odwrotną korelację.

   Dla mnie ciekawie wygląda spółka Helio szczególnie w kontekście RB nr 15/2016 i poprawy wyników do tej pory. Szykuje się rekordowy od dawien dawna rok.

   Usuń
  4. Czyżby szykowała się pierwsza dywidenda? Chociaż ja wiem przy tak rosnącej spółce to KON zacznie mocno zaciągać kapitał.

   Usuń
 2. Voice Finder prezentuje nie tylko nowe i oryginalne technologie, ale jest również liderem rynku w Polsce. Liderem rynku, który się dopiero tworzy i będzie bardzo ważną dziedziną życia gospodarczego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałem właśnie twój komentarz na temat Voicetel. Tak jak piszesz jest to integrator systemu innej firmy.
  Natomiast Voice Finder operuje na własnych technologiach. Spektum tych technologii jest bardzo szerokie. Innowacyjność budzi mój podziw, chociaż tak naprawdę nie mam wystarczających kwalifikacji, aby je właściwie ocenić.
  Jedną z mniej ważnych technologii, to wdrożony w polskich bankach system identyfikacji głosowej. Wspomnę też o wdrożeniach w Senacie i w IPN.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyniki za 2016 Merit Invest pokazał jednak całkiem, całkiem ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przestań ...
   Popatrz na czym ten wynik jest zrobiony.
   Strata na działalności operacyjnej i sztuczny zysk na wycenie akcji.

   Usuń