wtorek, 17 stycznia 2017

Na szybko: Braster rozczarował


Braster szczęśliwie doprowadził do komercjalizacji swój patent na urządzenie do wykrywania raka piersi. To bardzo dobra informacja, że udaje się nowatorskie pomysły zrealizować i skomercjalizować. Kapitalizacja Brastera osiągnęła w szczytowym momencie poziom 180 mln zł. Potem jednak kurs mocno spadł, jakby przewidując, że tak łatwo ze sprzedażą nie będzie.
I niestety początki nie są dobre. Zakładano 10 tys. sztuk w 2016 roku, a jest niby 1917 sztuk. I podkreślam słowo "niby", bo de facto 1444 sztuki przekazano do aptek z możliwością zwrotu. A zatem to tylko sprzedaż papierowa i za parę miesięcy mogą pojawić się korekty związane ze zwrotami. Rzeczywista sprzedaż to zaledwie 473 sztuki
Nie przekreśla to szans na przyszłość, ale na pewno teraz rynek bardziej ostrożnie podejdzie do prognoz spółki. A spółkę czekają dalsze koszty związane z promocją i szkoleniami sprzedawców urządzenia.

12 komentarzy :

 1. I co ciekawe spolka finansuje sie obligacjami na tak wczesnym etapie rozwoju.

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby wyszli z ofertą obligacji po publikacji wyników sprzedaży.. to trudno byłoby pozyskać 10mln.

   Usuń
 2. Posłużmy się lepiej danymi i to nie błędnymi :) Braster sprzedał 756 abonamentów - licząc nawet je po 24 zł(zamiast 29) wychodzi i tak rocznie przychodów z samej sprzedaży w 2016 211k zł rocznie. Dla porównania MDG po 9 latach bytności na Polskim rynku chwali się z Polski przychodami z abonamentów rzędu 130k zł rocznie! Do tego Braster w obecnej wersji to taka wczesna Alpha projektu. Do tej pory trwa badanie Innomed, które ma potwierdzić, że Brastera można stosować zamiast mammografii jako badanie przesiewowe oraz badanie, które da potwierdzenie, że Braster jest użyteczny dla kobiet po mastektomii (czyli tak naprawdę główna grupa nabywców detalicznych, jeszcze nie powinna kupować urządzenia). W drodze jest również pojedyńcza matryca ciekłokrystaliczna (zamiast obecnych 3) co wpłynie na koszta produkcji urządzenia :) Pozdrawiam P. s. Braster to spółka bardzo wysokiego ryzyka, ale też z gigantycznym polem wzrostowym, jeśli Innomed wyjdzie pozytywnie to jeszcze w tym roku poziomy rzędu 100 zł nie będą nikogo dziwić kiedy FDA da zgodę i się ubezpieczyciele z USA rzucą na urządzenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co jest błędne?
   Sprzedali 473 sztuki i tak jest.
   756 abonamentów zamiast 10000 planowanych przy takiej promocji. Nie zmienia to oceny.
   Pytanie cały czas to same, czy można wiarygodnie dalej traktować zapowiedzi Zarządu dotyczące przyszłych wolumenów sprzedaży.
   211 tys. przychodu rocznie. To chyba na waciki. :)

   Wyniki 2016 bardzo słabe. Nie oceniam przyszłości spółki.
   211 tys. zł

   Usuń
  2. I żeby było jasne - życzę Brasterowi sukcesu. Naprawdę.
   Chodzi mi tylko o to, żeby jasno pokazać, że nie został zrealizowany plan, a podawanie sprzedaży blisko 2000 sztuk jest nie do końca prawdziwe.

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa dyskusja. Tez trzymam kciuki za powodzenie tej firmy. Ale dla potrzeb inwestycji w akcje tej firmy moze warto odpowiedziec na pytania:
  - jaki jest szacunkowy termin zakonczenia badania Innomed ?
  - jaki jest szacunkowy termin zgody FDA ?
  Czy to miesiac, kwartal, rok, czy jeszcze dluzej.
  - zakladajac, ze spolka bedzie kolejne miesiace jechala na stratach, ile spolka bedzie "spalala" gotowki miesiecznie i na ile wystarczy gotowki do kolejnego podniesienia kapitalu ?

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odp.: dzisiaj jest odpowiedz, spolka oglosila emisje :)

   L.

   Usuń
 4. + na 30 wrzesnia 12,8 ml srodkow pienieznych
  + 10 mln z obligacji oprocentowanych ~ 7,5%
  - zakup dzialki za 5,3 mln
  - koszty ogolnego zarzadu w q4 estmacja wedlug Q3 3,5 mln
  czyli jest 14 mln na inwestycje i pokrycie dzialalnosci operacyjnej.

  L.

  OdpowiedzUsuń
 5. heh no dlatego w Polsce taki zastój w innowacjach bo ludzie patrzą przez pryzmat stabilnej spółki :) Nie rozumiem skąd komentarz, że wyniki są słabe. Są IDENTYCZNE do Prognoz East Value Research jeszcze z 2015 roku. Według tych prognoz spółka miała sprzedać 1120 urządzenia z abonamentem w cenie 550 zł w 2016 roku :) Spółka sprzedała 756 sztuk (liczmy według abonamentów bo to na nich spółka zarabia) Terazjak weżmiesz wartość 1120 sztuk po 550 zł i 756 po 818 zł to przychodowo wychodzi IDENTYCZNIE :) Tak więc ja nie rozumiem, prognoza została spełniona idealnie jak na dość ograniczony produkt w wersji alpha :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu masz program motywacyjny przyjęty przez Braster w dniu 05.07.2016:
   http://ri.braster.eu/wp-content/uploads/2016/07/BRASTER_RB_35_20160705_ESPI_zalacznik-nr1.pdf
   Wprost jest napisane, że oczekują sprzedaży 10000 sztuk urządzenia w 2016 roku (nie abonamentu).
   TO JEST FAKT.

   Usuń
 6. OBS a jak Ci się podoba nestmedic? Spółka z tej samej branży co braster, ale na dzień dobry wyceniana na 90 mln. myślisz, że może im pójść lepiej niż brasterowi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja unikam takich spółek. W cenie jest już duży sukces produktu.
   W Brastera - nie wierzę.

   Usuń