poniedziałek, 2 stycznia 2017

Na szybko: Vantage - wyniki IV kw.

 Ostatnio opublikowałem analizę dewelopera Vantage (link). Dziś grupa ogłosiła wstępne dane ze sprzedaży mieszkań w IV kw. (link).
W IV kw. liczba wydanych lokali (a te ujmuje się przychodach) wyniosła 267, a w całym roku 513. Są to liczby większe od planowanych w analizie ( 233 w IV kw. i 480 w 2016 roku). To tylko potwierdza, że 2016 rok był rekordowy.
Sprzedaż wyniosła w IV kw. 210 lokali, a w całym roku 812. To oznacza, że ok. 700 lokali jest już sprzedanych, a jeszcze nie wydanych, co jest z kolei zapowiedzią dobrych wyników 2017 roku.

5 komentarzy :

 1. Witaj OBS dobrze opisujesz spółki więc chciałem Cię poprosić o przygotowanie analizy spółki Mostostal Warszawa.Branża budowlana lubi po nowym roku rosnąć także moja propozycja jest chyba na czasie...Dziękuje za analizę spółki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Branża budowlana jest w słabej kondycji (poza mieszkaniówką), bo leżą przetargi infrastukturalne. Najwcześniej w II p. 2017 może się ruszyć na rynku, ale na razie ostro walczą na przetargach, co może okazać się pułapką dla słabszych podmiotów. Do tego dochodzi wzrost wynagrodzeń i brak pracowników, co odbije się na budowlance. Ja na razie stoję z boku i nie ruszam tej branży.

   Usuń
  2. Zgadza się w praktyce co pisze OBS. Przetargi jak są, to oferty są przygotowywane na granicy opłacalności. Jedynie pozytywnie mogą wyglądać firmy budujące infrastrukturę kolejową.

   Usuń
  3. Kolejowa w 2016 roku przeżyła dramat. Mało przetargów, walka dumpingowa. Dopiero w końcówce roku lekko poprawiło się i pojawiły się duże przetargi.
   Firmy nabrały kontraktów z bardzo niską rentownością lub poniżej progu. To był chyba najgorszy rok w ostatnich latach.
   Ale teraz powinna być lepiej, bo presja na wydanie 67 mld zł z Unii jest duża. Ryzykiem jest kompasacja prac, wzrost cen materiałów i brak podwykonawców. Ale na razie rynek walczy o przeżycie. A firmy giełdowe muszą pokazywać wygrane przetargi, żeby Zarząd nie był odwołany :)

   Usuń
  4. Duże kontrakty na kolei trwają 3 lata, więc te niskorentowne kontrakty będą obciążać wyniki w przyszłości.
   Rynek teraz jest taki, że wszyscy widzą słabsze wyniki, ale wierzą, że za chwilę będzie dobrze. I może tak być, ale myślę, że publikacje wyników mogą rozczarowywać (na chwilę)

   Usuń