poniedziałek, 23 stycznia 2017

Spółki z górnej półki: AlejaSamochodowa.pl (+79%)

AlejaSamochodowa.pl podała dziś wyniki za IV kw. Przychody wyniosły 8,4 mln zł (w IV kw. 2015 r. było 0,77 mln zł ), a zysk netto 329 tys. zł (rok wcześniej 30 tys. zł). Poprawa znacząca. W całym roku jest to 849 tys. zł zysku netto i jest to rekordowy wynik w historii spółki.
Ale wyniki są słabsze od oczekiwań rynkowych i moich.

Kurs w ostatnim miesiącu wykonał olbrzymi skok podwajając swoją wartość, a na forach można było znaleźć coraz bardziej odjechane prognozy. Dlatego w reakcji na podane wyniki dziś było mocne i zapewne nie ostatnie cofnięcie.

Spółka w portfelu pozwoliła zarobić 79%.

Portfel i jego historia: link

                                             naciśnij czytaj więcej, aby wyświetlić cały wpis
Raport kwartalny za IV kw.: link
Takiego kwartału pod względem przychodów nie było w spółce - 8,4 mln zł, w tym 6,4 mln zł z eksportu, który  mocno rośnie.

Ale bardzo zaskakujące jest załamanie się marży na sprzedaży. Wyniosła ona zaledwie 7,5%. I to jest główna przyczyna znacznie niższego wzrostu zysku w porównaniu do skoku przychodów. Jest ona niższa niż w poprzednich kwartałach oraz niższa niż zakładana w raportach informujących o podpisanych umowach eksportowych.
Dodatkowo wzrósł koszt usług obcych z ok. 70 tys. zł do 230 tys. zł kwartalnie. W sumie zysk jest wyższy, ale patrząc na poprzednie kwartały można było oczekiwać czegoś lepszego. 

W sumie pomimo wyższych wyników raport jednak pozostawia u mnie słabe wrażenie - głównie za sprawą niskiej marży na sprzedaży.

Zwróciłem też uwagę na ujemne przepływy operacyjne związane ze wzrostem należności. Może to być wynik wysokiej sprzedaży w grudniu. Trzeba koniecznie patrzeć na poziom należności w kolejnym raporcie.

9 komentarzy :

 1. OBS, sprzedales ? czy trzymasz dalej ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do zasady nie wypowiadam się na temat moich własnych inwestycji.

   Usuń
 2. Czytam Twojego bloga już od dłuższego czasu i... Bez dwóch zdań i krótko: dzięki! Pzdr!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy możesz mi wyjaśnić dlaczego piszesz że zysk za 4 kw 2015 był 30 tys jak w raporcie rocznym został skorygowany na 505 tys, faktycznie Aleja pokazała znacznie gorsze wyniki bo tylko 329 tys. Dla mnie wyniki są bardzo słabe, niepokoi wzrost należności (wschód może nie płacić), przepływy wcale się nie zgadzają, niskie zapasy a takie to sklepie spożywczym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki za IV kw. 2015 podane są w raporcie za IV kw. 2016 i tego, co spółka publikuje trzymam się.
   To, o czym piszesz to zmiana całorocznego wyniku za 2015 rok przy audycie poprzez jednorazowe zdarzenia.
   Operacyjnie było dużo, dużo lepiej. I temu trudno zaprzeczyć.
   To, na co wskazujesz to ryzyka, które trzeba brać pod uwagę oceniając Aleję.
   Co do należności to może to być efekt wysokiej sprzedaży w grudniu. Wystarczy 30-dniowy termin płatności, żeby należności przekroczyły 2 mln zł. Ale to trzeba koniecznie obserwować, bo może to być również to, co napisałeś - problem z płatnościami.
   Sprawozdania Alei (szczególnie przepływy) zawsze są skopane i to jest minus dla spółki.
   Aleja to inwestycja wyższego ryzyka. Dała już dobrze zarobić, wyniki roczne są dobre, ale ryzyka wskazane przeze mnie i Ciebie realne.

   Usuń
 4. Witam,czy mógłbyś wskazać link do raportu za 4Q. Nie mogę znalężć.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26233749,alejasamochodowa-pl-sa-3-2017-raport-kwartalny-za-iv-kwartal-2016-r

   Usuń
 5. Szykuje się emisja z PP i obniżenie wartości nominalnej akcji. Jak to oceniasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chcą wykorzystać zainteresowanie spółką i ściągnąć trochę kasy.

   Usuń