piątek, 24 lutego 2017

Ambra - udany najważniejszy kwartał

IV kwartał roku jest dla Ambry kluczowy - to wtedy ludzie kupują największą ilość alkoholi dystrybuowanych przez Ambrę. Miniony kwartał był dla grupy bardzo udany, co potwierdza mocny popyt konsumpcyjny w Polsce i Rumunii.
Przychody wyniosły 168,4 mln zł (+10,5% r/r), a zysk netto 24,2 mln zł (+8,1% r/r) (link).

W całym I półroczy roku obrotowego (lipiec-grudzień 2016) przychody wzrosły r/r o 11,0% do 283,5 mln zł, a zysk netto o 17,7% do 26,7 mln zł.
Grupa ocenia, że był to najwyższy w historii wzrost organiczny.

Podstawowe wnioski po tym półroczu:
- Dynamika sprzedaży w pierwszym półroczu na poziomie 11,0% - najwyższy wzrost organiczny w historii Grupy AMBRA,
- Wzrost sprzedaży win stołowych w Polsce o 10,3% ponownie przewyższył dynamikę rynku, która wyniosła 5,05%
- Rekordowe tempo wzrostu głównych marek na rynku rumuńskim – wzrost na poziomie 29,3% w walucie lokalnej
- Sprzedaż w Czechach i Słowacji wyższa o 2,1% w walutach lokalnych dzięki dobrym wynikom win musujących
- Rosnąca sprzedaż win przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów wsparcia marki CYDR LUBELSKI spowodowały ponadproporcjonalny wzrost zysku brutto ze sprzedaży, który był wyższy niż rok wcześniej o 13,7%
- Poprawa efektywności operacji: łączny wzrost kosztów operacyjnych (w tym wynagrodzeń) wyniósł 5,5% - poniżej dynamiki sprzedaży.
- Dalsza poprawa wykorzystania kapitału pracującego i skrócenie cyklu konwersji gotówki umożliwiły obniżenie zadłużenia oprocentowanego netto o 8,4 mln zł, czyli 11,0%
- Zysk operacyjny w kwocie 41,7 mln zł wyższy o 5,5 mln zł w porównaniu do roku ubiegłego. Po oczyszczeniu o efekt zdarzeń jednorazowych zysk operacyjny poprawił się o 6,9 mln zł, czyli o 19,1%.
- Zysk netto akcjonariuszy AMBRA S.A. w kwocie 26,7 mln zł – wzrost o 4,0 mln zł. Skorygowany zysk netto akcjonariuszy AMBRA S.A. wzrósł o 5,1 mln zł, czyli o 22,5%.
- Można liczyć na wzrost dywidendy po zakończeniu roku obrotowego

Rynek wina w Polsce jest najważniejszy. Rośnie on stabilnie - w 2016 roku o 5%.
76,3% przychodów generuje Polska, jednak Rumunia rośnie i osiągnęła już poziom 16,4%. Wzrost w Rumunii grupa zawdzięcza marce Zarea.

To dopiero I półrocze spółki, ale już po najważniejszym kwartale, więc można już oczekiwać, że kolejny raz dywidenda wzrośnie. Już w listopadzie Zarząd Grupy AMBRA zapowiadał: "W kolejnych latach planujemy zwiększanie kwot wypłacanej dywidendy." (link).

Można oczekiwać, że w październiku akcjonariusze otrzymają ok. 55 gr na akcję dywidendy, co dałoby obecnie stopę 6,0%. 

W przypadku Ambry nasuwa mi się jeszcze pytanie o Almę. Odpisy aktualizujące należności wzrosły o 1,2 mln zł (podczas gdy w całym roku poprzednim zaledwie o 72 tys. zł). Czy to dotyczy Almy? Na pytanie o Almę w listopadzie Zarząd odpowiedział: "Alma nigdy nie zaliczała się do głównych klientów Grupy AMBRA, stąd kłopoty Almy nie będą mieć istotnego wpływu na wynikach Grupy AMBRA." (link).

Podsumowanie
Ambra prowadzi stabilnie rosnący biznes, jednak II półrocze 2016 było szczególnie udane. Jest to spółka dywidendowa, która w ostatnich latach wypłacała dywidendy powyżej 5% i można oczekiwać po tych wynikach, że w październiku dywidenda będzie nominalnie najwyższa w historii.

4 komentarze :

 1. Dobre jest to, że takie Spółki jak Ambra maja kluczowy IV. kw. to lepiej chyba, że mają przesunięty rob obrotowy, bo wyniki są lepiej prognozowalne.

  Ale nie o tym chciałem a o TRANSPOLNII, miałem to kupować po 5 zł, to mówię nastroje są dobre, pewnie niedługo korekta to poczekam. To poczekałem i rynek mi odjechał w tydzień o 40%... i teraz nie wiem co robić. OBS jak Ty sobie radzisz z takimi sytuacjami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie zrobisz wszystkich transakcji idealnie. Kurs odjechał - szkoda, trzeba poszukać innych inwestycji lub zastanowić się, gdzie ten kurs będzie za miesiac, 2, 6 lub rok.

   Usuń
  2. Jak się nic nie wydarzy pewnie wyżej, bo przejęli przewoźnika PKP ONRLEN i teraz powoli stają się "monopolistami" jeżeli chodzi o dostawy paliwa do stacji benzynowych. Ale jest ryzyko z planowaniem transportów w paliwami. OBS masz jakieś informacje czy Spółka jest na to przygotowana?

   Powinna być spora poprawa wyników (wykluczając jakąś katastrofę) więc pewnie w średnio i długoterminowym horyzoncie to jest niedrogo, ale margines bezpieczeństwa odjechał.

   A co do inwestycji to mam trochę innych, tylko wszystkie łączy jeden fakt, jak będzie korekta to po kilka procent pospadają i można by było taniej podkupić.

   Usuń
 2. Cześć. Jak widzisz dalej kurs Ambry w kontekście tych wiadomości? Warto trzymać do kwietnia do raportu kwartalnego? A może dłużej? http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/tesco-ciagnie-w-dol-sprzedaz-grupy-ambra,141764.html

  OdpowiedzUsuń