środa, 8 lutego 2017

iFun4All - jak czytać sprawozdanie

iFun4All to tzw. gamedev - producent gier komputerowych. Jego flagowym produktem jest gra 'Serial Cleaner', która w wersji Early Access miała 28.09.2016 debiut na platformie Steam (link). Ostatnio opublikowała raport za IV kw. i w związku z tym postanowiłem w celach edukacyjnych napisać, co można wyczytać ze sprawozdań finansowych. Robię to w celach edukacyjnych, bo inwestorzy i tak patrzą w tej branży w przyszłość (realną czy nie, nie ma znaczenia byle był popyt na akcje, a ten ciągle jest), ale sprawozdania iFun4All są bardzo analogiczne do innych gamedev-ów i pokazują pewne podobieństwa tych firm.


iFun4All wyceniane jest na giełdzie na 27 mln zł. Jest to spółka zależna od Bloober Team, a w akcjonariacie są Trigon TFI i Quercus TFI, które lubią wyszukiwać mniejsze spółki do swoich inwestycji. Oczywiście jest to fajna opcja na początku inwestycji, gdzie często szybko pojawia się zysk na rosnącej wycenie, jednak w dłuższym horyzoncie przy małych spółkach większym problemem staje się wyjście ze względu na niższą płynność.

Raport za IV kw: link.
Wg SteamSpy (link) liczba posiadaczy tej gry wynosi ok. 1 tys. Spółka wprawdzie wykazuje  w 2016 roku przychody ze sprzedaży 1,2 mln zł, ale rzeczywista sprzedaż produktów to zaledwie 43 tys. zł. Pozostała część to 'zmiana stanu produktu' czyli koszty poniesione na rozwój produktów, które jeszcze nie zamieniły się w sprzedaż. 
Intencją takiej konstrukcji księgowej jest zasada adekwatności przychodów i kosztów. Chodzi ogólnie o to, żeby uniknąć sytuacji, że dużo kosztów jest w jednym okresie, a przychody ze sprzedaży dopiero w następnym i raz jest strata, a raz duży zysk.
Ale to działa wtedy, gdy faktycznie poniesione koszty zamienią się w analogiczny przychód w przyszłości. Na razie są tylko koszty i zapis księgowy w przychodach.

Popatrzmy na RZiS:

To przejdźmy od razu do przepływów pieniężnych:

Jeżeli popatrzymy na IV kw., to kwartalnie przy obecnym poziomie sprzedaży spółka wydaje netto ok. 300 tys. zł kwartalnie. Środków zatem wystarczy jeszcze na ok. 3-4 kwartały. W tym czasie spółka musi zacząć generować znacznie większe przychody ze sprzedaży produktów niż obecnie lub pozyskać środki poprzez emisję lub dług.

Aktywa:

W aktywach są głównie kody programów i środki pieniężne.

Pasywa:

Spółka finansuje się głównie kapitałem własnym. Poziom zobowiązań jest obecnie niski. Trudno byłoby o duży kredyt bankowy (brak twardych zabezpieczeń), dlatego gamedevy emitują obligacje, bo można bez zabezpieczeń.

Podsumowanie
Przedstawiona krótka analiza sprawozdań w celu edukacyjnym pokazuje, że na razie to spółka poniosła dużo kosztów inwestując w przyszłość i nie osiągając na razie istotnych przychodów ze sprzedaży produktów. Tak ma wiele gamedevów na giełdzie. "Liczy się przyszłość!".
Poduszka finansowa (1,1 mln zł gotówki) pozwoli na działanie w okresie ok. 3-4 kwartałów, zatem flagowy produkt 'Serial Cleaner' powinien już w tym roku zacząć mocno zarabiać albo spółka będzie zmuszona do pozyskania dodatkowych środków.

8 komentarzy :

 1. Swietny wpis. Fajnie by bylo jesli bedziesz od czasu do czasu tego typu wpisy publikowal. Gdy bym byl przedstawicielem WGPW tez bym pogratulowal za propagowanie wiedzy o rynku kapitalowym ;)

  L.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przystępna analiza. Niech będzie autor pochwalony.

  OdpowiedzUsuń
 3. Celnie w punkt. Trzeba oddzielić ziarno od plew.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro branża jest modna to powinni zdążyć w tym czasie sprzedać nowe akcje albo chociaż obligi... zanim się zawali.

  OdpowiedzUsuń
 5. Więcej takich wpisów pokazujących przebieg analiz od kuchni. Dzięki temu się człowiek uczy konkretów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widać że odziedziczyli sztuczki bloobera - tam tak samo kapitalizowali prace w przychody i chowali dług pod dywan :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To nie sztuczka Bloobera, ale powszechnie stosowane zasady księgowania tzw. aktywowania kosztów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod warunkiem, że pojawią się proporcjonalnie wysokie przychody do tych kosztów, a tu wcale nie ma takiej pewności delikatnie mówiąc.

   Usuń