poniedziałek, 27 lutego 2017

Na szybko: Dziś mija termin wysyłania JPK

JPK to jednolity plik kontrolny z ewidencją zakupu i sprzedaży VAT. Od lipca 2016 r. obowiązek wysyłania JPK dotyczy dużych przedsiębiorstw, a od 1 stycznia 2017 muszą to robić mali i średni przedsiębiorcy. Pierwszy JPK - czyli ten za styczeń  - "misie" muszą wysłać do dziś. 
Ale co to ma wspólnego z giełda?

A no to, że firmy informatyczne oferujące systemy ERP musiały dostosować systemy przedsiębiorstw do generowania i wysyłania takich plików. A to są dodatkowe przychody.


Cytat z raportu za IV kw. Macrologic (link): 
"Dla firm z branży IT mijający rok był stabilny. Pozytywnie na dochody dostawców informatyki dla biznesu wpłynęły liczne zmiany prawne, które pojawiały się w ciągu całego 2016 roku, a przede wszystkim te związane z wprowadzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego. Klienci dostawców systemów ERP inwestowali w dostosowanie swoich firmowych rozwiązań IT do wielu nowych przepisów."

KBJ (link):
"Ważnymi dokonaniami były również przeprowadzone z sukcesem budowa i sprzedaż oprogramowania e-JPK dla klientów spółki"

Asseco Business Solution opublikuje raport za IV kw. 3 marca i można liczyć, że m.in. dzięki JPK pokaże lepsze wyniki, a potem wypłaci ponad 5% dywidendy.
W rekomendacji DM BDM z grudnia 2016 r. można przeczytać (link): "W przyszłym roku liczymy na większy popyt ze strony małych podmiotów, co ma związek z wprowadzeniem jednolitego pliku kontrolnego także w obszarze mniejszych firm."
A DM BOŚ w raporcie miesięcznym za luty 2017 r. napisał (link): "Dodajemy do portfela akcje Asseco BS z uwagi na oczekiwane dobre wyniki finansowe za IV kw. 2016 roku i oczekiwane szczególnie dobre wyniki finansowe w I kw. 2017".

"Dla firm to prawdziwa rewolucja. – A to przekłada się na więcej projektów do realizacji przez dostawców systemów ERP – mówi Paweł Mich, zastępca dyrektora działu sprzedaży i wdrożeń systemów ERP w Asseco Business Solutions" (link)

Zatem można oczekiwać, że firmy oferujące JPK do systemów ERP mają dobre wyniki w IV kw. 2016 r. i pokażą dobre wyniki w I kw. 2017.

PS. (2017-03-03) Asseco Business Solution podało wyniki za 2016 rok (link). Zysk wyniósł 42,4 mln zł przekraczając nieznacznie oczekiwania analityków. Cytat z raportu: "Istotnym czynnikiem generującym poprawę wyników był dynamiczny wzrost sprzedaży na rynkach zagraniczych. Znaczący wpływ miały także zmiany w prawie i wprowadzenie obowiązku wdrożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego przez duże przedsiębiorstwa.

7 komentarzy :

 1. Od przyszłego roku JPK będzie obejmować również mikro firmy, wiesz może czy na giełdzie są firmy, które dostarczają rozwiązania informatyczne do mikr firm lub biur rachunkowych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Comarch i Talex - ale dla większych. Na NewConnect XPLUS.. Mikro to kupią prosty programik do wysyłki.

   Usuń
  2. Mam małą firmę i pracuję na Symfonii 2.0 z gwarancją, co daje dostęp do aktualizacji i wsparcia technicznego. Moduł do generowania jpk jest prosty w obsłudze. Na yt masz filmiki jak to wygląda.

   Usuń
  3. Uważam, że wpływ JPK na zeszłoroczne wyniki i I kwartał będą znikome, jeśli nie negatywne. Przytoczę to na swoim przykładzie. Korzystamy z oprogramowania COMARCH. Płacimy stała opłatę roczną za aktualizacje, bez względu na konieczne aktualizacje do obecnych przepisów. JPK trochę kosztował firmy informatycznę, a kasy póki co z tego nie ma, ponieważ podatnicy, którzy mają obowiązek wysyłania JPK już takie oprogramowanie mają, a najmniejsze firmy będą miały obowiązek wysyłać JPK od 2018. Wg mnie pozytywne przełożenie JPK na wyniki firm informatycznych, które na tym zarabiają będzie dopiero od IV kw 2017.

   MS

   Usuń
  4. No to opinia przeciwna temu, co widać w wynikach Macrologic, KBJ, zapowiedzi analityków dla Asseco BS

   Usuń
 2. Zapewne przyczyna wzrostów była inna. Stawiam, że nie JPK.
  Co do zapowiedzi analityków. Zawsze podchodzę do nich z dystansem.

  MS

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł. Dopiero poznaję wszystko co związane z funkcjonowaniem działalności gospodarczej
  Czy wiesz może gdzie kupić program do małej księgowości?

  OdpowiedzUsuń