czwartek, 2 lutego 2017

Na szybko: Quercus zwiększa aktywa

Quercus osiągnął poziom 4,54 mld zł aktywów w zarządzaniu, który jest rekordowy w historii spółki. Chciałoby się napisać, że dobra koniunktura na giełdzie w styczniu wpłynęła na wartość aktywów, ale to nie fundusze akcyjne głównie rosną, lecz fundusz Ochrony Kapitału, który zwiększył się o blisko 190 mln zł do 2,14 mld zł. Fundusz Agresywny ma więcej o 27 mln zł, ale wynika to nie z nowych wpłat, a ze wzrostu wartości jednostki o 6,6%,

Wyższe aktywa to wyższe przychody z opłaty za zarządzanie. Jednak trzeba pamiętać, że opłata w funduszu Ochrony Kapitału jest najniższa ze wszystkich funduszy Quercusa, więc będzie to ewolucyjny, a nie dynamiczny skok przychodów.
Miesiąc temu podałem swoją prognozę wyników (link) za 2016 rok - zysk 27,6 mln zł oraz zamieściłem wykres, który pokazywał ciekawą powtarzalność kursu na początku roku. 
Od początku roku kurs wzrósł o 18%. Stało się to jednak szybciej niż w poprzednich latach, co może oznaczać, że ten wzrost kursu wynika w większym stopniu z dobrej koniunktury na giełdzie i oczekiwania wpływu środków do funduszy Quercusa niż już gry pod skup akcji ("dywidenda").

2 komentarze :

 1. Tak troche zartobliwie, jesli to nie ma zwiazku z koniunktora gieldowa (bo nie ma wplat do funduszu akcyjnego), lacznie w grudniu i styczniu aktywa wzrosly az o 0,5 mld. Gdyby trend sie utrzymal to aktywa w ciagu roku wzroslyby o 3 mld :)

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo inaczej - na razie ciągnie Ochrona Kapitału, ale niedługo mogą ruszyć akcyjne. Tylko, że wyniki Quercusa w tych funduszach nie zachwycają na tle rosnącego rynku.

   Usuń