niedziela, 19 lutego 2017

Na szybko: TFI pod presją

Quercus -6%, Skarbiec -5%, Altus -3% w ten piątek. Okazuje się, że KNF chce ograniczyć opłaty za zarządzanie do max. 2%, podczas gdy większość funduszy akcyjnych i tych o wysokim ryzyku ma opłaty na poziomie 3%-4%. Jeżeli to by przeszło to w TFI obniżą się przychody i zyski.
Również zmniejszony ma być tzw. kick-back do 0,5% (część opłaty za zarządzanie przekazywany do dystrybutorów funduszy). Dotknie to banki, ubezpieczycieli i niezależnych dystrybutorów. Co gorsze dla TFI może się okazać, że część dystrybutorów po prostu przestanie być zainteresowana sprzedażą funduszy. Niepewność nie będzie sprzyjać kursom giełdowych TFI.

PS. Dziś pojawiła się rekomendacja TRIGON dla tych spółek - bardzo pozytywna (link), w której oceniają ryzyko ze strony MiiFID II jako wyolbrzymione.
Jednak w tej publikacji analizują tylko ewentualny zakaz płacenia prowizji pośrednikom, natomiast nie poruszają sprawy, jak wypłynęła ostatnio - planów ograniczenia maksymalnej prowizji i ograniczenia poziomu kick-backu.

13 komentarzy :

 1. Prowadzenie funduszów przez TFI często trudno nazwać zarządzaniem. Taka obniżka jest wg mnie zasadna. Poza tym są prowizje przy samym ich nabywaniu/umarzaniu. Szczerze powiedziawszy te 2% powinno być całkowitym (rocznym) kosztem dla Kowalskiego, który jednostki nabył i po roku umorzył.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, że przy obecnych kosztach trudno polecać fundusze akcyjne. Świadczy to niestety o tym, że polski rynek wciąż jest płytki i słabo rozwinięty.

   Usuń
 2. Moim zdaniem Pańska diagnoza jest błędna. Niższe prowizje raczej przyciągną nowych klientów, więc zyski funduszy powinny się utrzymać mniej więcej na dotychczasowym poziomie. Zresztą powiedzmy sobie uczciwie, że opłaty 3-4% są zdecydowanie za wysokie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście zgadzam się, że 3-4% to za wysokie opłaty, ale spadek prowizji nie byłby łatwy do odrobienia.

   Usuń
 3. Moze kandydat do analizy - Rovita, czy tam sie cos dobrego przypadkiem nie dzieje ? Duza skala dzialalnosci i mala kapitalizacja.
  Niby ma ujemne kapitaly wlasne i wyglada jakby byla mozliwosc utraty plynnosci. Ale nalezy do grupy PGD Polska i w duzej mierze zobowizania sa zwiazane z powyzsza grupa. Upadlosc pociagnela by cala grupe. 25 lat dzialalnosci, ponad 100 osob zatrudnioych, zdjecia z rocznicowego balu na stronach spolki :)
  Przy 300 mln obrotow i 1% rentownosci C/Z~2. Tylko czy mniejszosciowi akcjonariusze cos z tego zobacza kiedykolwiek ?

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biznes, który przy ekspansji Biedronki wydaje mi się ograniczony i schyłkowy. Ale to tylko subiektywne odczucie. Wyniki poprawili, choć 2 mln zł w samym IV kw. wydaje się podkręcone.

   Usuń
 4. Kompletnie tego nie rozumiem w czym problem? Po co regulować coś co dobrze działa? Jeżeli ktoś uważa, że opłaty są za wysokie to po prostu niech inwestuje na własną rękę (bez wiedzy i doświadczenia). Natomiast Ci ludzie którzy wpłacili oszczędności akceptują te opłaty, gdyby tego nie robili to by oni nie inwestowali. Więc kogo ma chronić KNF? Jak ludzie którzy nie chcą inwestować sami się chronią ...

  Natomiast gdyby rząd nie przeszkadzał stopy zwrotu z giełdy, czytaj z funduszy byłyby większe, a więc i opłaty na tym tle byłyby mniejsze ...

  Oj politycy Wy wszystko pierw popsujecie, potem mówicie ludziom, że wolny rynek działa źle i wkraczacie i to "poprawiacie", a kończy to się katastrofą jak skończy się bez opamiętania drukowanie pieniędzy przez banki centralne stworzone przez Was.

  A ja uważam, że porsche 911 kosztuje za dużo i co rząd ma wkroczyć i ustalić cenę max na porsche?
  Max opłaty spowodują mega konsolidację, bo małe fundusze, po prostu nie utrzymają się na rynku.
  A i szkoda tylko, że te mądre głowy wpadły na ten pomysł dopiero teraz bo, od 1998 roku funduszy OFE pobierały koszmarne opłaty (mając 505 obligacji rządowych) za zarządzanie. Po prostu brak słów. Skrajny populizm.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny temat do dyskusji o roli państwa. Ja mam poglądy wolnorynkowe, choć widzę miejsca, gdzie sam rynek jednak nie działa.
   Inna sprawa, że obecnie mamy mocny skręt w stronę centralnego planowania i zarządzania przez państwo.

   Usuń
 5. Trigon DM rekomenduje kupno akcji Altus TFI (wycena 20,3 zł) oraz kupno Quercus TFI (wycena 8,5 zł). Dla akcji Skarbiec Holding Trigon DM wydał rekomendację "trzymaj", wyceniając je na 34,2 zł.

  Okazja inwestycyjna ? :D nie ogarniam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trigon nie napisał nic o planach ograniczenia prowizji, więc normalnie byłaby to dobra rekomendacja, ale obecnie wydaje się, ze nie uwzględnia ryzyka, które ostatnio wypłynęło.

   Usuń
 6. Jakiś komentarz do obecnej sytuacji na Altusie? Wysoka dywidenda mało zachęcająca dla inwestorów, czyżby był jakiś trup w szafie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie na rynku poza kilkoma spółkami jest duży pesymizm inwestorów. Taka dziwna bessa trwa w najlepsze.
   Dlatego złe informacje lub ryzyka bardziej ruszają kursem w dół niż dobre w górę.
   W przypadku Altusa jest kilka ryzyk związanych z MIFID II (utrata kanałów dystrybucji, ograniczenie prowizji). Do tego doszły interesy z GetBackiem - np. sprzedaż EGB po zawyżonej cenie.
   To powoduje, że sentyment dla spółki jest zły i spycha kurs coraz niżej.
   Przy "normalnym" rynku pewnie nie byłoby takiej przeceny, ale mamy teraz bessę na MiS-ach, więc chętnych na sprzedaż jest dużo, a nie ma kto kupować.

   Usuń
  2. Zainteresowanie skupem widoczne tylko po stronie osób związanych z zarządem. Obecna wycena wydaje się być mocno przesadzona, ewidentnie rynek wyczekuje rozstrzygnięć kwestii GBK.

   Usuń