poniedziałek, 20 marca 2017

PEPEES - uzupełnienie po raporcie rocznym

Dziś został opublikowany raport roczny. O spółce już sporo napisałem (link), ale dziś jeszcze kilka spostrzeżeń po lekturze tego raportu.

1) Spółka podając wstępne wyniki napisała, że tak dobry wynik to wzrost sprzedaży eksportowej i sprzedaż białych certyfikatów. Ale okazuje się, że te certyfikaty to zaledwie 1,15 mln zł, czyli jednak rekordowy zysk to zasługa przede wszystkim podstawowej działalności.

2) Ciekawie wygląda struktura sprzedaży:
Wszystko rośnie, ale najmocniej (ponad 2-krotnie) sprzedaż eksportowa do pozostałych krajów. I co jest najciekawsze jest to eksport do ... Azji.
To wydaje się naprawdę ciekawym i perspektywicznym kierunkiem sprzedaży.

3) Pepees kupił w listopadzie 2016 r. za 5,1 mln zł 42,5% udziałów w CHP Energia (obecny udział wynosi 67,43%). Jest to biogazownia, która z założenia ma spalać wycierki ziemniaczane (odpady poprodukcyjne) i dostarczać energię. CHP Energia miała 2,7 mln zł straty w 2016 roku. Zakup za tę cenę wydaje mi się dziwny i mega optymistyczne wyjaśnienia tej transakcji w raporcie mnie nie przekonały, ale ... faktem jest, że biogazownia po nowelizacji ustawy o OZE ma tzw. błękitne certyfikaty, których cena na rynku rośnie, więc może po jakim czasie ta inwestycja będzie miała finansowe uzasadnienie.


I na koniec przekopiuję to, co już napisałem o PEPEESie po wstępnych wynikach (link):

Przychody skonsolidowane w 2016 roku wyniosły 185,7 mln zł (+31%), a zysk netto 17,6 mln zł (+232%).


Po tak dobrych wynikach można zastanawiać się, co będzie w 2017 roku.

Po pierwsze istotny jest rosnący eksport skrobi, co przy stabilnym popycie w Polsce pozwala Pepeesowi na wzrost przychodów.
Wypowiedź Wiesława Dzwonkowskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (link): "W sezonie 2016/2017 wyprodukowano w Polsce rekordową ilość skrobi ziemniaczanej,  bo blisko 200 tys. ton. Ponieważ krajowy popyt na skrobię jest stały, w granicach 70 - 80 tys. ton, ratunkiem dla producentów był eksport, rekordowy w tym sezonie. Już udało się wyeksportować ok. 100 tys. ton tego produktu."

Po drugie wysokie zbiory ziemniaków w Polsce powodują, że nie powinno być problemu z surowcem (link):
"Całkowite zbiory ziemniaków w Polsce w 2016 roku oceniono na 8,8 mln ton. Choć według niektórych prognoz krajowa produkcja miała przekroczyć poziom 9 mln ton, to uzyskany wynik jest i tak o prawie 40% większy od zbiorów z 2015 r.".

Po trzecie ceny ziemniaków w hurcie są na niskim poziomie (link1link2):
"Ceny ziemniaków w Polsce pozostają niskie (...) Na rynkach hurtowych średni poziom cen ziemniaków w końcu roku wynosił 0,48 zł/kg, a na przełomie stycznia i lutego br. 0,56 zł/kg wobec 0,76 zł/kg w analogicznym okresie 2016 r".

Po czwarte konkurenci w Europie zachodniej mają wysokie ceny ziemniaków, a eksport ziemniaków z Polski jest mocno ograniczony przez konieczność przeprowadzania badań fitosanitarnych.
"Ceny ziemniaków na zachodnioeuropejskich rynkach utrzymują się na bardzo wysokich poziomach." (link)
"Od 2004 roku nałożona jest na polskie ziemniaki kwarantanna. Eksport wiąże się z szeregiem kontroli które wręcz go uniemożliwiają." (link)

To wskazuje na dużą szansę dla Pepeesu na bardzo dobry 2017 rok.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.  Są to moje subiektywne szacunki bazujące na czynnikach, które mogą się nie spełnić.

27 komentarzy :

 1. mam takie pytanie czy mógłbyś coś powiedzieć odnośnie spółki BRIJU ?

  OdpowiedzUsuń
 2. już za późno mam kupione po 15,50 i zastanawiam się czy nie sprzedać ze stratą i dać sobie spokój

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raport za luty pokazuje załamanie na handlu złotem. To na co tu można jeszcze liczyć? Duże zyski brały się z tego, ze kupowali tanio złoto od dziwnych dostawców. Jak to się skończyło to nie będą mogli oferować niskiej ceny.

   Usuń
 3. a jak myślisz jest szansa na wyższą cenę pps jeszcze w tym roku ? Ja obstawiam korektę do 1 -1,10 , stąd moje pytanie do Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja obstawiam rekordowe wyniki w tym roku i kurs znacznie wyżej

   Usuń
 4. Co ten ALTUS nawyprawiał w swoim sprawozdaniu? Tak to jest teraz mało czytelne, że masakra i roczne sprawozdanie ma 17 stron...
  Normalnie jest zawiedziony...

  OdpowiedzUsuń
 5. JSF ALTUS strona 13 tego bogatego sprawozdania. Gróna tabela liczba akcji 58 930 000 dolna tabela 58 330 000 coś im się w tym bogatym sprawozdaniu nie spina ... gdzie jest 600 000 akcji?

  Jak można opublikować 20.03.2017 r. 17 stron raportu z błędami ...
  Przecież to co pokazali to powinni zaraportować max. 09.01.2017 r. ... Krew mnie zalewa taki jestem zdenerwowany.

  OdpowiedzUsuń
 6. A dobra tłumaczą to pod tabelą dlaczego jest różnica na 600 000 akcji. Ale dlaczego nie pokazują na dzień przekazania raportu stan posiadania tylko na 31.12.2016 r. ?

  OdpowiedzUsuń
 7. ALTUS SF za I półrocze 2016 r. strona 13 piszą zysk (strata) netto (zaanualizowany) podają dla 30.06.2016 r., oraz 30.06.2015 nieprawdziwe wartości, ponieważ wg mnie zaanualizowany to za ostatnie 12 miesięcy ...,a nie raportowany za dany okres...

  OdpowiedzUsuń
 8. OBS wiesz co to wynagrodzenie z odzysku strona 15 tego rozbudowanego raportu ?

  OdpowiedzUsuń
 9. czyli skupować dalej ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy sam podejmuje decyzję. Ja napisałem o MOIM przekonaniu co do PPS.

   Usuń
 10. Anonimowy, co prawda Altus nie wchodzi w szczegóły tak jak np Quercus, który informuje ile zarobił na każdym z funduszy. Przychody natomiast mniej więcej da się rozbic po funduszach samemu. Obs można prosić o analizę Altusa? Zysk/ilość gotowki sa imponujace, ciekawie wygląda tez C/Z w perspektywie historycznej. Wycena natomiast z dość dużym dyskotem do przykładowego Quercusa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do analizy Altusa przymierzam sie od dawna i zawsze mi wypada. Obecnie dla Altusa, Quercusa i Skarbca ryzykiem jest MIFID i ograniczenie prowizji. Mozę warto poczekać, aż to się wyjaśni.

   Usuń
 11. Co do PPS i zakupy biogazowni to tutaj juz wczesniej byly problemy z dziwnymi transakcjami - kilka lat temu PPS wydzierzawilo kilkaset ha ziemi rolnej placac z gory za chyba 25 lat wiecej niz wynosila cena rynkowa tego gruntu.

  OdpowiedzUsuń
 12. OBS jak oceniasz projekty uchwał na NWZ Pepees : split i skup akcji?

  OdpowiedzUsuń
 13. Może chodzi o to, że po scaleniu 5:1 kurs nie wzrośnie x5 tylko mniej, więc skupią z rynku po prostu taniej. Cena zaproponowana w skupie akcji własnych jest nieatrakcyjna max 1,20 zł. Kto przy zdrowych zmysłach im odda po tej cenie, a przy zamieszaniu ze scalaniem może się to częściowo udać. W uchwale jest zapis, iż przy dojściu scalania do skutku, skup akcji ilościowo i cenowo dostosują do sytuacji poscaleniowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy resplicie z automatu mnoży się x5 i tyle

   Usuń
 14. Co do wcześniejszego wpisu anonimowego. Nie split tylko scalenie akcji.

  OdpowiedzUsuń
 15. Są wstępne wyniki za 1q 2017.
  Jak może być w Twojej ocenie wpływ mocniejszej złotówki na następne kwartały?
  https://nawozy.eu/aktualnosci/newsy/warzywa/nadpodaz-trzyma-ceny-ziemniakow-na-niskim-poziomie.html
  Ceny ziemniaków niższe = większa marża?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przychody w 2016 roku wyniosły 186 mln zł, w tym eksport 64 mln zł.
   Marża na sprzedaży 27%.
   Umocnienie PLN o 10% to wpływ na wynik brutto rocznie o -1,7 mln zł.
   To nie jest aż tak dużo.
   A realne umocnienie jest mniejsze, bo wysoki kurs był tylko w IV kw.

   Usuń
 16. Gdzie sprawdzasz ceny skrobi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam takiej strony niestety

   Usuń
  2. Spółka wydaje się znów atrakcyjna, brakuje mi natomiast pełnego obrazu rynku skrobi. Konflikt z epsilonem jest chyba niegroźny...

   Usuń
  3. Osłabienie PLN wobec USD jej sprzyja, bo ma rosnący eksport do Azji.
   Natomiast tam nie wszystkie operacje są przejrzyste. Spółka odkupuje od głównego akcjonariusza różne aktywa i trudno zweryfikować czy są to rzeczywiście ceny rynkowe.
   Przecież na biogazownię został po zakupie zrobiony juz odpis.

   Usuń