poniedziałek, 27 marca 2017

Tower Investments - rośnie wraz z siecią dyskontów

Gdy cena miedzi rośnie inwestorzy wiedzą, że trzeba kupować KGHM, a gdy złotówka się osłabia to eksporterów. A gdy sieci detaliczne zapowiadają inwestycje w nowe placówki to czy należy kupować Tower Investments?PKB w Polsce w 2017 r. ma przekroczyć 3%, program 500+, spadające bezrobocie i rosnące wynagrodzenia mocno stymulują sprzedaż detaliczną.
Tak korzystne warunki makroekonomiczne zachęcają sieci detaliczne do inwestycji w nowe placówki. 

Sieć Netto chce otworzyć w tym roku 10-15 sklepów w porównaniu do 8 sklepów w 2016 roku (link).
Prezes Jeronimo Martins zapowiada w tym roku budowę 100 sklepów Biedronka i zainwestowaniu 400 mln EUR vs. 230 mln EUR rok wcześniej (link).

Obie te sieci to obok Intermarche, Shell i BP klienci Tower Investments - dewelopera sieci handlowych, który zadebiutował w 2016 roku na NewConnect.

Podstawowy model biznesowy polega na znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, nabyciu jej, uzyskaniu wszystkich zezwoleń administracyjnych i wybudowaniu budynku "pod klucz". Umowa kupna terenu zwykle powiązana jest z umową sprzedaży sieci handlowej tak, że Tower w takim przypadku nie ponosi ryzyka złego wyboru lokalizacji.

Drugim segmentem działalności jest budowa małych parków handlowych SHOPIN razem z partnerem grupą Budner. Zostały zbudowane parki w Łodzi i Garwolinie, gdzie głównymi najemcami jest Netto i Rossman. Park w Garwolinie został już sprzedany z zyskiem 1,4 mln zł. Budowana placówka w Płocku została pod koniec 2016 roku również sprzedana.

Trzecim segmentem jest świadczenie usług deweloperskich dla zewnętrznych podmiotów.

W marcu spółka poinformowała o 3 umowach o łącznej wartości 30 mln zł dotyczących sprzedaży projektu Citi Shopin w Warszawie przy ul. Szwedzkiej oraz sprzedaży działek dla Jeronimo Martins i Netto (link).

W raporcie za I kw. (01.11.2016-31.01.2017) spółka poinformowała, że łączna wartość sprzedażowa realizowanych projektów wynosi 270,9 mln zł.

DM BOŚ w najnowszej rekomendacji przedstawił szacunek zysków z realizowanych projektów (link):Spółka ma przesunięty rok obrotowy. W poprzednim okresie (01.11.2015-31.10.2016) uzyskała 9 mln zł przychodów i 5,3 mln zł zysku (link). W przedłużonym obecnym roku księgowym (01.11.2016-31.12.2017) oczekuje 14 mln zł zysku netto (link).

DM BOŚ wydał rekomendację KUPUJ i cenę docelową 122,4 zł o 50% wyższą od obecnej. A że ten dom maklerski udowodnił, że potrafi dobrze wyszukiwać małe i średnie spółki to warto się nad Tower Investments zastanowić.

Spółka planuje w II półroczu 2017 roku przenieść się na główny parkiet GPW.

11 komentarzy :

 1. tu bym jednak uważał,ta branża deweloperów powierzchni handlowych ma bardzo mieszany track record...
  - CzTorebka - budowali Biedronki, mieli budować pasaże handlowe, później walczyli w internetach - został smrodek i obligacje do spłacenia
  - PA Nova - Kauflandy - dają radę i płacą dywidendę, ale wielkiego szału też nie ma
  - Kleba Invest - też Kauflandy ale radzą sobie dużo gorzej
  - PBO Anioła - Biedry i Kauflandy z tego co pamiętam... chyba już wylecieli z giełdy
  - Rank Progres - było ok, sprzedawali nawet te galerie do Blackrocka aż się wszystko rozkleiło...

  Oczywiście każda z tych firm miała troche inny model biznesowy i nie robiła dokladnie tego co Tower Inv., ale każda dużo obiecywała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. edit.. aż sprawdziłem z ciekawości Czerwoną - obligacje spłacone i nawet nie są jakoś mocno zadłużeni ale znowu zmienili branżę - teraz deweloperka mieszkaniowa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. odnośnie tej branży niestety jest tak że jak nie zapłacisz to nie dostaniesz zlecenia.
  szejker

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzisiaj w Parkiecie jest wywiad z prezesem Tower Investments.Według niego wycena DM BOŚ jest solidna lecz nie docenia możliwości rozwojowych firmy.Trochę podebrałem-zobaczymy. Nie chcę wklejać artykułu bo może OBS nie chce zaśmiecać swojego blogu.

  OdpowiedzUsuń
 5. https://www.rolandberger.com/publications/publication_pdf/polski_rynek_handlu_spo_ywczego_w_2010_2020_szczeg__owa_analiza_segmentu_convenience_i_supermarket_w_proximity.pdf.

  Na stronie 8 jest prognoza liczby sklepów detalicznych do 2020 roku. CAGR dla obszarów w których działa Tower (dyskonty, convenience, duże supermarkety) nie zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
 6. przeniesienie z emisja to chyba nie jest cos na co czekalismy.. dla UNIMOTu nie skonczylo sie to dobrze
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/NWZ-Tower-Investments-zdecyduje-o-emisji-do-300-tys-akcji-w-ramach-oferty-publicznej-7514608.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przejście jak najbardziej pozytywne. Emisja - pytanie po jakiej cenie. Trochę zaskakujące.

   Usuń
  2. masz TOWER w swoim portfelu prywatnym?

   Usuń
  3. Nie informuję o swoich prywatnych inwestycjach

   Usuń
 7. Co sądzisz o świeżutkim raporcie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaskakuje strata, ale tu zyski będą w momencie sprzedaży nieruchomości. Na razie kurs dołuje ze względu na zapowiadaną emisję.

   Usuń