środa, 19 kwietnia 2017

Mercator zaszokował i uświadomił

Mercator Medical producent rękawic lateksowych negatywnie zaskoczył rynek informując, że wynik netto I kw. wyniesie ok. 0 zł (link). Kurs zareagował gwałtownym spadkiem.

Rok 2016 był całkiem udany (raport roczny). Przychody wyniosły 265 mln zł (+16% r/r), a zysk netto 14,8 mln zł (+44% r/r).
Jeżeli popatrzymy się uważniej to widać jednak pewne niekorzystne czynniki w 2016 roku.
O ile marża na sprzedaży towarów delikatnie wzrosła z 21,5% do 22,2% to mocno spadła marża na sprzedaży produktów z 19,2% do 14,5%.
W związku z tym pomimo wzrostu przychodów o 15,8% EBIT wzrósł mniej, bo o 10,5%.
Znaczny wzrost zysku netto natomiast to efekt różnic kursowych. W 2016 roku były dodatnie + 1 mln zł podczas gdy rok wcześniej aż -4 mln zł. Głównym winowajcą był rubel, który w 2015 osłabiał się, a już w 2016 roku umocnił się. W I kw. dalej umacnia się.

Wyjaśniając spadek marży produkcyjnej spółka wskazuje na koszty nabycia głównego surowca - lateksu. W liście do akcjonariuszy prezes wskazał ten fakt jako ewentualny powód korekty kursu akcji, jednak de facto bagatelizował go podając, że trend się już zmienia, a sam oczekuje znacznie wyższych poziomów notowań.
Tym samym opublikowany negatywny komunikat o szacunkowych wynikach po I kw. zaledwie 3 tygodnie po uspokajających słowach prezesa zaskoczył i na pewno zmniejszyły wiarygodność samego prezesa. DM BOŚ wywalił Mercator ze swojego portfela, a w reakcji zapewne część inwestorów sprzedaje akcje.

W komunikacie jest mowa, że głównymi powodami obniżenia rentowności działalności są: (1) opóźnienie w pełnym dostosowaniu rynkowych cen rękawic lateksowych do znaczącego wzrostu cen surowca (kauczuku naturalnego) oraz (2) wysoki kurs USD względem PLN w końcu 2016 r. i na początku 2017 r.

Warto zatem popatrzeć, co wpływa na wyniki Mercatora.

1) Popyt
Ten rośnie i dalej powinien rosnąć. Przychody w 2016 roku wzrosły o 16%, a w I kw. osiągnęły rekordowy poziom 73,8 mln zł (+24% r/r).

2) Cena lateksu naturalnego (bulk latex), który stanowi 40%-60% wartości gotowego produktu.
Lateks notowany jest na Malaysian Rubber Exchange (notowania).
Cena lateksu z maksymalnego poziomu 816,5 SEN/KG (01.02.2017) spadła do 625 SEN/KG (19.04.2017). Ale jest to nadal poziom o 40%-50% wyższy od tego sprzed gwałtownego wzrostu.
Dlatego warto obserwować dalej, co dzieje się z ceną (link powyżej).

Spółka podkreślała, że ceny sprzedaży rękawic dostosowują się do cen surowca, ale tak gwałtownego skoku nie udało się szybko skorygować. A poza tym moim zdaniem, gdy zawarte są umowy na dostawy (np. poprzez publiczne przetargi) to cena zapewne jest stała.

Czyli owszem poprawa sprzed Armagedonu (listopad-luty) jest, ale dostosowanie rynku jeszcze potrwa.

3) Kurs USDTHB - produkcja.
Mercator produkuje rękawice w Tajlandii i prawie wszystkie koszty ponosi w THB. Natomiast sprzedaż produkcji jest w USD. Tym samym ważny jest kurs USDTHB. Umocnienie bahta tajlandzkiego wpływa na pogorszenie marży.
I tu niestety nie ma dobrej informacji.
Baht się od początku roku umacnia, co powoduje pogorszenie rentowności produkcji w Tajlandii.
O ile IV kw. był pomyślny to niestety teraz jest słabo, a kurs USDTHB zanotował minimum roczne.

4) Kurs USDPLN - sprzedaż towarów
Pomimo, że dużo się mówi o Mercatorze jako producencie rękawic to większość przychodów pochodzi ze sprzedaży rękawic kupionych u obcych producentów. Przychody ze sprzedaży towarów to 70,2% .
Oczywiście cena zakupu rękawic zależy również od ceny lateksu, bo inni producenci również chcą przerzucić koszt surowca na klienta.

Rękawice kupowane są w Azji za USD. Natomiast sprzedaż odbywa się już w innych walutach. Z tego 1/3 sprzedawana jest w Polsce za PLN. 

Tym samym osłabienie dolara względem innych walut poprawia rentowność Mercatora.
Osłabienie złotówki na koniec roku wpłynęło negatywnie na spółkę i był to jeden z czynników słabego wyniku w I kw., o tyle obecne umocnienie PLN jest pozytywne.Podsumowanie
Mercator podając negatywne info o wynikach I kw. uświadomił inwestorów, że oprócz popytu, który rośnie ważny wpływ mają ceny surowca i kursy walut. Warto więc je obserwować i wykorzystać tą wiedzę. Na razie wydaje się, że ciągle wysokie ceny lateksu działają mocno negatywnie, choć spadki cen i stopniowe dostosowanie rynku mogą pozwolić w przyszłości odbudować marżę.

3 komentarze :

 1. Treść publikacji Cena docelowa Data wydania Kurs w dniu wydania Zwrot w ciągu 5 sesji Instytucja
  27,20 zł 2016-12-09 18,88 zł -3%
  Vestor DM
  kupuj 27,00 zł 2016-11-03 17,40 zł +5%
  DM BOŚ SA
  26,50 zł 2016-10-07 17,48 zł -2%
  Vestor DM


  Data wydania rekomendacji - bez komentarza !
  L.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem już trochę na GPW ale nieraz przecieram oczy ze zdumienia, kurs lateksu rósł , dolar rósł a mimo to BOS wydawał pozytywne reko,Vestor również, ludziska walor kupowali na szczyty wprowadzili, dziś gdy efekty drogiego surowca i dolara ujrzały światło dzienne / co było do przewidzenia bo zawsze efekt jest po paru miesiącach/, fabryka się buduje, ostro wyprzedają walor. Wydaje mi się że teraz właśnie albo w najbliższej przyszłości po uspokojeniu się cen surowca warto spółkę akumulować bo jest wzrostowa. Akurat co do prezesa to ma u mnie plusa, zauważ że wiele spółek nie podało jeszcze wyników za 2016 rok a tu mamy wcześniej info o wynikach za I 2017 / było też w raporcie za 2016/ że wyniki są słabe i będą takie w pierwszym półroczu. Analiza świetna bez cukrowania pokazane są najważniejsze czynniki które wpływają na wynik. Pozdrawiam Radek

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo rzeczowy i tym samym wartosciowy wpis - bez zbednej histerii lub slodzenia, dziękuję obs, dodaje strone do ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń