środa, 26 kwietnia 2017

Na szybko: Podatek od dywidendy z Inter RAO Lietuva (IRL)

Rozliczając PITa muszę uwzględnić dywidendę otrzymaną w 2016 roku z IRL. Jest to dochód od firmy zagranicznej, a tym samym zapłata podatku od dywidendy nie jest tak "bezobsługowa" jak w przypadku polskiej spółki.
Ponieważ na Litwie jest 15%, a w Polsce 19% to trzeba dopłacić różnicę.
Polecam szczegółową instrukcję na stronie : portfelemerytalny.pl
Może komuś się przyda.

6 komentarzy :

 1. Dzień dobry.
  Jestem jeszcze studentem i dopiero nosze się z zamiarem założenia rachunku maklerskiego - tzn chce go założyć i w związku z tym mam kilka pytań - po 1 jak wygląda sprawa podatku od zysków. Czy jeśli kupię akcje za 5000 zł i sprzedam za 6000 zł to zapłacę 1000*19%=190 podatku (pomijając wszelkie prowizje domu maklerskiego - maksymalnie to upraszczam)?
  I co Pan sądzi o inwestycji w akcje Komputronika i liczenie na podwyższenie ceny wezwania?
  Pozdrawiam,
  Rafał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podatek płaci się dopiero po zakończeniu roku składając zeznanie PIT38. Dziś go wypełniłem za 2016 rok. Tak jak napisałeś jest to 19% od zysku.
   Szanse są, bo kapitalizacja nie jest wysoka. Kurs obecnie nie wskazuje na to, żeby rynek mocno w to wierzył, ale jeżeli Buczkowscy chcą mieć ponad 90% to przy tej cenie wezwania może im się nie udać.
   Sam Komputronik pokazuje dobre wyniki, a niska wycena to ciągnące się sprawy sądowe. Niedawno był komunikat, że chcą się dogadać, więc może Buczkowscy już to wiedzą i chcą przed zawarciem ugody skupić maksymalną ilość akcji.

   Usuń
 2. Nie wiem czy w takim wypadku nie trzeba też wypełnić PIT-ZG do dochodów zza granicy (chyba że jest to jakoś już ujęte w PIT-8C, ale wydaje mi się, że nie).

  Ja ostatnio rozliczałem sprzedaż akcji pracowniczych właśnie za granicą - też pokręcony temat, bo akcje albo kupowane są z dyskontem, albo w ogóle nabywane za darmo. Podatek tylko w Polsce - samo PIT-ZG służy też właśnie do wykazania podatku zapłaconego za granicą - który potem będziemy odliczać od tego należnego.

  OdpowiedzUsuń
 3. hej mam pytanie czy mógłbyś coś powiedzieć o spółce Energoinstal SA? kurs jeszcze na początku 2016 była na poziomie 8 zł , upadłość ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu wypowiedź prezesa: http://budownictwo.wnp.pl/energoinstal-po-trudnosciach-liczy-na-nowe-kontrakty,295421_1_0_0.html
   Mieli problemy w swoim największym projekcie i dodatkowe koszty. Nie mają teraz żadnego istotnego projektu, co może spowodować słabe wyniki w kolejnych kwartałach.
   Ale przy takim ostrym spadku wydaje mi się, że jest coś, czego jeszcze rynek nie wie, a wiedzą "znajomi królika". Może jakaś kara za opóźnienia w Zofiówce? Ale to gdybanie tylko.

   Usuń
  2. Przeczytaj też List do Akcjonariuszy. Ma bardzo negatywny wydźwięk.

   Usuń