środa, 5 kwietnia 2017

Orzeł Biały - wyniki znacznie lepsze od oczekiwań

Orzeł Biały dziś opublikował raport za 2016 rok (link). Pokazał w nim stratę netto -4,3 mln zł. Po wcześniejszych zapowiedziach (link) o odpisach (ponad 12 mln zł) można było oczekiwać, że coś jeszcze wymyślą, żeby wspomóc ogłoszone wezwanie na akcje, ale nie dało się ukryć znacznej poprawy wyników na podstawowym poziomie operacyjnym. I jednorazowe zabiegi dobrego obrazu nie zmieniają.
Przychody ze sprzedaży w 2016 roku wyniosły 537,3 mln zł (+5,7% r/r).

Jeżeli popatrzymy na stronę 17 sprawozdania Zarządu to można znaleźć info, że wynik na hedingu pomniejszył przychody w 2016 roku o -17,1 mln zł, podczas gdy w 2015 roku powiększył o 11,7 mln zł. Zatem rzeczywisty wzrost przychodów +11,6% r/r.

Jak widać koszty zabezpieczania obniżyły wynik aż o 17 mln zł. Spółka ogłosiła niedawno, że zmienia dotychczas stosowane metody zabezpieczania (bo faktycznie dyskusyjne jest w jakim stopniu firmy jak KGHM czy Orzeł Biały powinny stosować hedging). Ostatnie transakcje zabezpieczające wygasły 04.04.2017 (strona 51 sprawozdania Zarządu).

Bardzo poprawiła się rentowność i zacytuję tu raport (strona 41) :
"Wzrost wyniku operacyjnego w 2016r. jest spowodowany głównie wzrostem sprzedaży ołowiu przy korzystnej kosztowo strukturze zużywanych do produkcji surowców stąd poprawa zysku brutto ze sprzedaży o 35% w stosunku do poprzedniego roku. W roku 2016 ceny złomu akumulatorowego utrzymały się na poziomie porównywalnym z rokiem ubiegłym, podczas gdy jego wykorzystanie w procesie produkcji wzrosło."

Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 44,7 mln zł (+35,2% r/r)
Natomiast marża brutto na sprzedaży wzrosła z 6,5% do 8,3%
Jeszcze lepiej wygląda poprawa na poziomie zysku netto ze sprzedaży, czyli po uwzględnieniu kosztów sprzedaży i kosztów ogólnego zarządu. Wzrósł on aż o 165% !

Czy rozumiecie, jak duża jest poprawa? I jednorazowe odpisy nie zmieniają obrazu i perspektyw spółki.

Dla porządku przypomnę odpisy, które pomniejszyły zysk:
- odpis wartości firmy -8,2 mln zł
- aktualizacja inwestycji w jednostce stowarzyszonej -0,9 mln zł
- odpis na należności - 2,1 mln zł
- odpis na zapasy - 1,7 mln zł
Łącznie jednorazowe koszty 12,9 mln zł.

A dodatkowo doszedł jeszcze zwiększony podatek o 8,9 mln zł z tytułu korekty podatku za lata ubiegłe (strona 43).

Jeżeli policzymy sobie to wszystko (hedging -17,1 mln zł, odpisy - 12,9 mln zł, podatek -8,9 mln zł) to widać jaki jest "normalny" wynik spółki.

Wyniki IV kw. i wnioski na przyszłość
Popatrzmy jeszcze na wyniki IV kw. w kontekście rozwoju i wyników w 2017 roku.

Przychody w IV kw. wyniosły 171 mln zł i były rekordowe w historii spółki.

Zysk netto ze sprzedaży przekroczył 10 mln zł!

No i obecne ceny ołowiu na świecie.

No i ciekawostka - zapasy na koniec roku wynosiły aż 157 mln zł, czyli prawie 2 razy większe niż rok wcześniej. Czyli szykuje się niezła sprzedaż w I kw. i zysk.

Jedynym istotnym negatywnym czynnikiem jest umocnienie złotówki, co obniża cenę ołowiu w przeliczeniu na PLN.

Moim subiektywnym zdaniem patrząc na wyniki IV kw. spółka ma realną szansę przekroczyć w tym roku 30 mln zł zysku netto.

Podsumowanie
Dodatkowe koszty (hedging -17,1 mln zł, odpisy - 12,9 mln zł, podatek -8,9 mln zł) mocno obniżyły wynik. Jednak analiza otoczenia, przychodów i rentowności daje więcej niż nadzieję na znakomite kolejne kwartały.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.  Są to moje subiektywne szacunki bazujące na czynnikach, które mogą się nie spełnić.

18 komentarzy :

 1. KGHM ma ołów (miedź, kobalt i srebro) pierwotny, a OBL wtórny. To jest bardzo istotna różnica, stąd też różny sposób zabezpieczenia. W skrócie, KGHM zabezpiecza cenę, a OBL marżę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jeden i drugi wytwarza surowiec (miedź, ołów).
   Zabezpieczenie Orła to de facto przesunięcie w czasie (ok. 3 miesięcy) zmian cen. To pytanie, czy faktycznie warto to zabezpieczać?
   Skoro są producentami surowców to i tak są zależni od ceny tego surowca na świecie.
   To teza o zabezpieczeniu marży o tyle jest słaba, że cena w skupie tak szybko nie reaguje na zmianę cen ołowiu na świecie.

   Usuń
  2. Kolega analityk się grubo myli. Firma o takim wolumenie sprzedaży nie może uprawiać partyzantki. Nie mówię, że zabezpieczają się optymalnie, ale co do zasady działania są właściwe. O ile na rynku wzrostowym sytuacja sama się ratuje, to na rynku spadkowym jak by się kolega zabezpieczył? KGHM jedną stronę kosztów praktycznie w 100% kontroluje więc ma bardzo łatwe zadanie. W OBL jest problem z wysokością marży przerobowej. Podejrzewam, że nie jest ona konsumowana przez emitenta tylko np. przez podmiot trzeci, który „załatwia kontrakty” odbiorcy ołowiu – taka mam koncepcje badawczą, a wszystko to celem oczywiście taniego przejęcia, co zresztą się dzieje i czego nie trzeba udowadniać.

   Usuń
  3. :)
   To, co piszesz to tylko teoria. W takich firmach jak KGHM czy Orzeł stosowanie hedingu to trochę sztuka dla sztuki.
   Marża i wyniki zależne są głównie od ceny ołowiu (miedzi) na giełdzie. A zabezpieczenie tylko przesuwa zmianę (niezależnie czy dół czy w górę) w czasie.
   Dlatego jak miedż idzie w górę to rynek kupuje KGHM. I zabezpieczenia nie powodują, że KGHM jest zabezpieczony przed zmianami ceny miedzi na świecie.

   Usuń
 2. Czy sądzisz, że będą chcieli skupić akcje po wyższej cenie teraz ?
  Coraz bardziej się przekonuję do tej spółki i zastanawiam się czy nie ma tu jeszcze innych ryzyk ...
  analizowałeś może spółkę ATREM ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ATREM nie patrzyłem.
   Co do wezwania to jednak jest już kilkadziesiąt procent wyżej, więc nie będzie im łatwo dostać kredyt na skup po wyższej cenie.

   Usuń
  2. Główni klienci ATREM to spółki gazownicze i energetyczne. A one zamiast inwestycji musiały płacić na górnictwo. W zależności od dalszych decyzji rządu zależeć będzie, czy inwestycje u nich wrócą na normalny poziom, czy dalej trzeba będzie na coś płacić.
   Audytor zwraca uwagę na naliczone kary dochodzone przez kontrahentów. To jest dodatkowe ryzyko.

   Usuń
 3. OBS, co sądzisz o Ropczycach? Warto wchodzić jeszcze w Orła?

  Pozdrawiam
  Sebastian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Ropczyce dawno nie patrzyłem.
   Co do Orła to każdy podejmuje decyzję indywidualnie.
   Ja robię tylko analizy.

   Usuń
 4. Witam bardzo fajny blog !! Niestety przzegapilem cene wejsciowa jak Ty :P
  Z AT patrzac to spokojnie 16zl , czy zakladasz jakas cene docelowa ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam. Patrzę na otoczenie (głównie cenę ołowiu) i analizuję sprawozdania

   Usuń
 5. Witam. Cenię sobie Twoje analizy bo są szczegółowe i rzetelne. Tak jak już wcześniej wspomniałeś ciężko jest znaleźć podobne blogi, które nie opierają się tylko na AT, ale w dużej mierze na AF. Mam pytanie, czy warto czytać sprawozdania Audytorów przy przeglądaniu raportu finansowego ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opinia tak, raport rzadko. W opinii czasem pojawia się ważna informacja.

   Usuń
 6. OBS, Czy wedlug Ciebie Decora jest dobrym pomyslem inwestycyjnym ?
  Wysokie EBITDA i wysokie dywidendy w stosunku do kapitlizacji moze swiadcza o tym, ze spolka jest takim "generatorem gotowki", zachowujacym jednoczesnie mozliosc ekspansji miedzynarodowej :)

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Decora jest OK, ale na początku roku mocno wzrosła cena PS (polistyren), który odpowiada za 60% materiałów do produkcji. Pytanie, jak sobie z tym poradzi.

   Usuń
 7. OBS masz jakieś wytłumaczenie spadków na energoinstal? Branża wiadomo niezbyt dobra, ale żeby kurs spadł 50 % w tydzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne szykują się jakieś duże kary za opóźnienia w realizacji kontraktów.

   Usuń
 8. Dzis dosc duzy obrot ciekawe czy to wynik wymiany pomiedzy funduszami tylko czy pomiedzy glownym akcjonariuszem i funduszami

  OdpowiedzUsuń