poniedziałek, 22 maja 2017

CDRL rośnie i może skorzystać na umocnieniu PLN

CDRL w I kw. zwiększyło przychody o 12% r/r do 50,5 mln zł oraz zysk netto o  36% do 1,2 mln zł (raport za I kw.).
Dziś w Parkiecie (link) jest informacja, że tylko jedna spółka z 10 odzieżowych, które opublikowały wyniki za I kw. ma zysk. Jest to CDRL.


Liczba sklepów powiększyła się w I kw. o 2 sklepy. W ciągu roku jest o 43 więcej placówek tj. 10%.
Połowa sklepów jest w Polsce, a polska sieć w ciągu roku powiększyła się o 6%. Generuje natomiast 65% przychodów ze sprzedaży.
Kontynuowany jest wzrost sprzedaży, który jest jednak niewiele wyższy od przyrostu liczby placówek.
I kw., a przede wszystkim styczeń-luty to okres wyprzedaży i niższych rentowności. Grupie jednak udało się podnieść marżę ze sprzedaży brutto o 2%, co może być związane z niższymi zapasami na początku roku i mniejszą presją na wyprzedaż zapasów.
Przychody ze sprzedaży wzrosły o 12,4%, natomiast koszt sprzedanych towarów wzrósł o 7,4%. W efekcie zysk na sprzedaży brutto wzrósł o 16,4%.
Jak cała odzieżówka grupa odczuwa spadek bezrobocia i presję na wynagrodzenia. Koszt wynagrodzeń w ciągu roku wzrósł o 20% r/r, należy jednak pamiętać, że częściowo w związku z powiększeniem sieci sprzedaży.
Usługi obce zwiększyły się o 10,2% r/r.
Ostatecznie zysk ze sprzedaży netto zwiększył się aż o 30,8% r/r i wyniósł 3,06 mln zł. 
Rok wcześniej (w I kw. 2016 r.) pojawił się jednorazowy przychód - grupa sprzedała wierzytelności i dokonała odwrócenia odpisu, dlatego pozostałe przychody operacyjne wyniosły 1,74 mln zł, a łączny wynik na pozostałych przychodach i kosztach operacyjnych był dodatni i wyniósł +1,07 mln zł. Natomiast w I kw. wynik na pozostałych przychodach i kosztach operacyjnych był ujemny i wyniósł -0,21 mln zł.
Dlatego pomimo wyższego zysku na sprzedaży sam EBIT był niższy o 16% r/r i wyniósł 2,85 mln zł.

Ze względu na dużo niższe koszty finansowe (rok wcześniej była strata na sprzedaży wierzytelności 1,76 mln zł) zysk netto był wyższy o 36% r/r i wyniósł 1,18 mln zł.


Czynniki wpływające na przyszłe wyniki

Pozytywne:
- rozwój sieci sprzedaży - otwieranie nowych placówek
- umocnienie PLN wobec USD zmniejsza koszt zakupu towarów w Azji, a spółka prawie wszystko importuje z Azji, gdzie jest produkcja na zlecenie wg wzorów Coccodrillo. Bardzo pozytywny czynnik.

- umocnienie PLN wobec EUR obniża koszty najmu placówek (w 2016 r. czynsze w EUR wyniosły 1,73 mln EUR).
- rosnący kurs EURUSD oznacza poprawę relacji pomiędzy importem w USD i sprzedażą eksportową w EUR


Negatywne:
- presja na wynagrodzenia - w I kw. koszty wynagrodzeń wzrosły o 20% r/r

- wpływ umocnienia PLN na przychody z eksportu, które stanowią 35% sprzedaży
- pogoda - zimna wiosna ma wpływ na sprzedaż kolekcji wiosna-lato; ale informacje o sprzedaży w fatalnym zimnym kwietniu były dobre (link); sprzedaż w sieci detalicznej w Polsce wzrosła w kwietniu o 9% r/r, czyli nawet więcej niż w I kw. 
- ostatnio została odcięta dywidenda (1,20 zł/akcja) - kurs niższy i presja ze strony tych, którzy kupowali tylko pod dywidendę
- przesunięcie w czasie (nieznany wpływ) - zakup towaru w USD występuje kilka miesięcy wcześniej niż sprzedaż. Pytanie, czy słaby złoty z końca roku jest już w kosztach towarów. Rotacja zapasów wynosi 122 dni, natomiast rotacja zobowiązań 86 dni. Zatem może nie być dużego przesunięcia.

Podsumowanie
W I kw. grupa zwiększyła sprzedaż i poprawiła zysk netto. Jako importer powinna skorzystać na umocnieniu PLN ze względu na niższy koszt zakupu towarów w kolejnych miesiącach. Natomiast ciążyć może presja na wynagrodzenia. 

13 komentarzy :

 1. OBS, przypominam się z Dekpol który kiedyś opisywałem, że można warto mu się przyjrzeć. Dzisiaj opublikował wyniki i są bardzo dobre.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że jednak wyjdą na plus. Więcej jest korzyści niż niebezpieczeństw.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć OBS, miałeś okazję zerknąć na wyniki Q1 ERG? Osobiście spodziewałem się trochę lepszych. Spółka stara się zwiększyć udział produktów z lepszą marżą, ale jak na razie nie ma to przełożenia na zyski, bo mimo lepszej rentowności na sprzedaży, to spadają przychody + rosną koszty...

  Z drugiej strony nowe moce produkcyjne uruchomione pod koniec Q1 + umocnienie PLN dają szansę na lepszy Q2 - jak myślisz?

  OdpowiedzUsuń
 4. OBS, co sądzisz o wynikach Kupca, Auto-Spa i Verte?

  OdpowiedzUsuń
 5. Quercus robi skup akcji własnych po 9,50 zł.
  Myślisz, ze cena zbliży się to tej stawki ?
  Zastanawia się tez jak policzyć wartośc akcji po umorzeniu już skupionych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, bo skupią tylko ok. 5% akcji. To jest odpowiednik dywidendy.

   Usuń
 6. Jak można prosić o opinie n/t spółki ATAL

  pzd
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała deweloperka ma się teraz dobrze. Sprzedaż mieszkań zasuwa ze względu na niskie stopy procentowe i przede wszystkim niskie bezrobocie, co daje poczucie bezpieczeństwa ludziom.
   Firmy nie wtapiały na drogich gruntach, więc kondycja całej branży ma się dobrze.

   Usuń
 7. Ta spółka to mój wyrzut sumienia. Chciałem mocno wejść w okolicach 18 PLN - fundamentalnie wychodziło bardzo dobrze, ale zadrżała ręka i wybrałem inne spółki z branży. A teraz ponad 30 podczas gdy np. WTN trochę utknął

  OdpowiedzUsuń
 8. Co sądzicie o spółce Będzin. Da się na tym zarobić ?
  Elektrociepłownia Będzin być może będzie sprzedana. C/Z 4, C/WK 0,5.

  http://energetyka.wnp.pl/wazy-sie-przyszlosc-elektrocieplowni-bedzin,284691_1_0_0.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć OBS, jak sądzisz, które spółki oprócz CDRL skorzystają na umocnieniu złotówki w stosunku do dolara? Z odzieżówki moim zdaniem np Monnari.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu masz odpowiedź: http://www.sii.org.pl/11561/aktualnosci/newsroom/wyjatkowa-sila-zlotowki-i-jej-wplyw-na-spolki-z-gpw.html
   Mi się Monnari nie podoba.

   Usuń
 10. dobry artykuł dziękuję ci za niego :)

  OdpowiedzUsuń