środa, 10 maja 2017

Ferro pędzi dalej

O pozytywach Ferro napisałem już w styczniu i marcu (link), ale wynikami I kw. przebił wszelkie oczekiwania. (raport roczny).
Przychody wyniosły 92,2 mln zł (+14% r/r), a zysk netto 12,5 mln zł (+54% r/r).

Do tej pory dynamicznie rosła sprzedaż w Rumunii. Jednak w I kw. największy skok pokazała Polska i sprzedaż baterii. Czyli naród masowo kupuje mieszkania i je wykańcza, a także remontuje.


Pomimo dynamicznego wzrostu sprzedaży grupie udało się poprawić marżę na sprzedaży brutto.

Na wyniki grupy oprócz zwiększenia sprzedaży wpłynęły też kursy walutowe.

Sprzedaż w Rumunii w I kw. mogła być "dotknięta" silnym umocnieniem PLN wobec RON, co spowodowało, że przychody wzrosły "tylko" o 17% r/r i były wartościowo niższe niż w IV kw. Również niższa dynamika sprzedaży w Czechach związana jest w umocnieniem PLN wobec CZK.
Umocnienie PLN to też 8,5 mln zł strat kursowych na przeliczeniu pozycji bilansowych spółek zagranicznych, ale to jest ujmowane w kapitałach, a nie przez wynik.
Natomiast wycena kredytu w CZK (ok. 30 mln zł) wpłynęła na ok. 1,5 mln zł dodatnich różnic kursowych, co powiększyło przychody finansowe. I trzeba to traktować jednorazowo.

Większość kosztów zakupu surowców i towarów jest w walutach obcych - głównie USD. Zatem umocnienie PLN negatywnie wpływa na sprzedaż zagraniczną (57% przychodów), ale też obniża koszty działalności. W I kw. zagranica to przychód 52 mln zł, natomiast koszt własny sprzedanych towarów i materiałów to 46,5 mln zł (zapewne większość kupiona w USD), zużycie materiałów i energii to 15,6 mln zł (część materiałów kupiona w walucie obcej). Czyli nie licząc wyceny bilansowej kredytu w CZK grupa ma w naturalny hedging, który niweluje znaczącą część zmian kursowych.
Możliwe jest jednak przesunięcie w czasie, bo zakup jest wcześniej, a sprzedaż po kilku miesiącach. Zatem eksport już cierpi na mocnym PLN, a korzyści z tańszych zakupów towarów pojawiają się z opóźnieniem.

Podsumowanie
Ferro pozytywnie zaskoczyło wynikami I kw. Wpływ na to miał przede wszystkim wzrost sprzedaży w Polsce. Sprzedaż zagraniczna cierpi z powodu mocnej złotówki, ale z drugiej strony niwelowane jest to przez niższe koszty zakupu towarów i materiałów. Działa tu naturalny hedging.
Kluczowe dla grupy są rozwój gospodarczy, produkcja budowlano-montażowa i sprzedaż mieszkań. Zatem 2017 rok powinien być bardzo dobry.

PS. No i ładna dywidenda 1,20 zł na akcję.

7 komentarzy :

 1. a może OBS po udanym debiucie DINO warto kupić w IPO Słoneczko :)
  http://sloneczko.zgora.pl/?page_id=4463

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy raz słyszę o takich sklepach.
   Chcą pojechać na sukcesie Dino, a to coś zupełnie, zupełnie innego.

   Oferują 250 tys. akcji (16,7%) po 6,5-7,5. Czyli w kapitalizacja to ok. 10 mln zł, a chcą pozyskać ok. 1,5 mln zł. Wchodzi to na NewConnect, więc fundusze nawet na to nie spojrzą.
   Kapitał własny to zaledwie 2 mln zł, a zysk w 2016 roku 350 tys. zł i spadł o połowę r/r.
   Przychody niewiele rosną, a zadłużenie za to rośnie.

   Słoneczko w porównaniu do Dino to jak porównywanie osiedlowego sklepiku z Lidlem. I to sklep i to sklep, a jednak różnica jest.
   Mnie nie przekonuje.

   Usuń
 2. Podrzucam spółkę do sprawdzenia: Suntech.

  Spółka informatyczna. Istnieje ponad 20 lat. Ma ponad 50 pracowników. Ma jakieś swoje produkty. Ogólnie branża IT bardzo się rozwija, a wycena spółki to 4.46 mln PLN. Pomijając zupełnie to czy firma ma zysk, czy jest dobrze prowadzona, czy nie ma trupów w szafie itp. to: przy tej skali działalności i w takiej branży ta wycena wydaje mi się mała. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tego czy akurat firma ma zysk czy go nie ma akurat bym nie pomijał ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Branża IT wcale lekko nie ma - raczej narzeka ze względu na brak projektów unijnych. Tylko gamedevy mają się dobrze (jeszcze...).
   50 pracowników w IT to duża presja na wynagrodzenia.
   A patrząc na wyniki to w 2016 roku ani dynamiki sprzedaży ani rentowności.
   Musiałoby się coś zmienić, żeby temat był interesujący.

   Usuń
 4. Czesc OBS, sam zastanawialem sie nad inwestycja w ferro, pytanie czy oslabienie zlotowki jest ryzykiem dla ferro czy taczej jest neutralne/pozytywne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No przecież masz to we wpisie przeanalizowane. Ja oceniam, że mają hedging naturalny.

   Usuń