poniedziałek, 15 maja 2017

Refleksje nad wynikami spółek - 1k17 cz.IV

Ciąg dalszy refleksji po wynikach I kw. 2017.

PROLOG,  PYLON, AGROLIGA, BIOMAXIMA, ALDA, ALUMAST, UNIFIED FACTORY, 4FUN, COMECO, SFK POLKAP, EXAMOBILE
PROLOG (raport za I kw.)
To spółka świadcząca usługi magazynowania. Prowadzi skład celny i usługę naklejania banderol akcyzowych. O spółce napisałem blisko rok temu: link

Wyniki I kw. (III kw. roku obrotowego spółki) są dobre. Pomimo, że przychody wzrosły nieznacznie o 2% r/r do 4,1 mln zł to spółce udało się podwyższyć rentowność i zysk netto wzrósł o 62% r/r do 374 tys. zł.

Ze względu na to, że obsługują głównie branżę alkoholową to największy przychody i zyski spółka realizuje w IV kw.

C/Z = 4,8.  Bardzo niskie, szczególnie przy stabilnych zyskach co roku.

Szkoda tylko, że spółka zaprzestała wypłacać dywidendę.

PYLON
Pylon to producent głośników.

Po wynikach I kw. mi przychodzi do głowy wniosek: "niby lepiej, a jednak gorzej".
Sprzedać wzrosła o 11%.

A jednak spółka ma stratę -62 tys. zł vs. zysk rok wcześniej +7 tys. zł.
Częściowo słabsze wyniki tłumaczy wzrost amortyzacji (114 tys. zł vs. 61 tys. zł), ale przecież po to się inwestuje w środki trwałe, żeby zwiększać zyski, a nie przynosić straty.

To co mnie dziwi to przeznaczenie przy tej skali biznesu aż 8,4 mln zł na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego. Wprawdzie dofinansowanie to 4,5 mln zł, ale przecież swoje 4 mln zł też trzeba włożyć. Pytanie, kiedy i czy ten projekt się zwróci.
W ramach projektu ma być nabyta nieruchomość w woj. podlaskim, co jest o tyle dziwne, że siedziba spółki jest w Jarocinie - kilkaset kilometrów dalej.
Pylon nie rozpieszcza swoich akcjonariuszy.

AGROLIGA
Spółka rolnicza z Ukrainy - produkuje olej słonecznikowy.
Przy zwiększonych przychodach (4,8 mln EUR vs. 3,6 mln EUR) spółka uzyskała zbliżony wynik netto (559 tys. EUR vs. 586 tys. zł.). I kw. to nie jest kluczowy kwartał dla tej spółki i w branży rolniczej ważniejsze są wyniki całoroczne ze względu na wpływ plonów.

Zwraca uwagę wzrost aktywów trwałych o 1 mln EUR, co świadczy o trwającej realizacji budowy nowej linii do tłoczenia oleju.
I pewnie uruchomienie tej linii wpłynie na wyniki.

Niestety komentarz Zarządu do wyników praktycznie nie istnieje. Notowanie na NewConnect i słaba komunikacja z rynkiem powodują, że spółka jest wyceniana bardzo nisko.

BIOMAXIMA
Przejecie BioCorpu przez Biomaximę wpłynęła na wyższy przychody, ale niestety nie zyski.
Przychody (bez spółek rumuńskich) wzrosły o 22%, zaś zysk zaledwie o 3%.
Spółki rumuńskie przyniosły na razie stratę.
Wyniki rozczarowujące.

ALDA
Produkcja aluminiowych koszy na śmieci i czajników.
Alda wynikami I kw. potwierdza na razie to, co kiedyś napisałem (link), że spółka chyba nie chce osiągać zysku netto.
W I kw. zysk wyniósł symboliczne 12 tys. zł.
A rosnąca sprzedaż eksportowa będzie niestety dotknięta mocnym złotym.

ALUMAST
Alumast produkuje słupy oświetleniowe. Kiedyś za pieniądze państwowe (czyli z naszych kieszeni) był ratowany przed bankructwem. Niestety na razie wygląda na to, że sytuacja spółki pogarsza się.
Przychody w I kw. wyniosły 1,6 mln zł (-10% r/r), a strata netto wyniosła aż 561 tys. zł.
Spółka wskazuje na zastój spowodowany wstrzymaniem przetargów publicznych i chwali się uzyskaniem certyfikatów na ... Kubie.
Na razie zobowiązania krótkoterminowe rosną (już 5,5 mln zł) i powoli wygląda na to, że sytuacja płynnościowa staje się napięta.

UNIFIED FACTORY

IT - sprzedaż i wdrożenie własnego systemu automatyzującego obsługę klientów.
I spółce napisałem tu: link.
W I kw. przychody wyniosły 7,6 mln zł (+71% r/r), a zysk netto 1,25 mln zł (+73% r/r). Dynamika wygląda imponująco, ale trzeba pamiętać, że kapitalizacje też jest wysoka i w cenie jest już duża poprawa wyników.
W raportowanym okresie zrealizowali 53 wdrożenia (rok wcześniej 32). 
Uruchomiony został system CSA w modelu SaaS. w I kw. zarejestrowało się 1585 użytkowników. Zapewne większość w opcji bezpłatnej, lecz stopniowo z tej grupy będą przybywać płatne opcje. A z czasem ma się to zmienić w kulę śnieżną, która będzie przynosić coraz większe przychody.
To założenia, a kolejne kwartały pokażą czy się to sprawdzi.

Spółka informuje, że zainwestowała w I kw. w system CSA 5,8 mln zł. 
Z raportu bije duży optymizm. Spółka podchodzi ambitnie do swojego systemu. Wynik r/r jest dużo lepszy, ale słabszy od tego w IV kw.
Zatem ciekawe jak rynek je przyjmie w poniedziałek.

4FUN
Programy muzyczne w TV, agencja reklamowa Bridge2Fun, sieć wyświetlaczy reklamowych ScreenNetwork.
Najpierw ciekawostka. Zgodnie z cennikiem telewizja 4FUN sprzedała reklamy w I kw. za 85 mln zł (tu wyniki marca: link), a rzeczywiste przychody to zaledwie 5,6 mln zł. Czy to strategia marketingowa czy zwykłe oszustwo? W tej branży mocno się sami przed sobą oszukują.

Wyniki w I kw. są dobre. Przychody wyniosły 9,6 mln zł (+11% r/r), a skonsolidowany zysk netto 0,65 mln zł (+56% r/r). Źle radzi sobie Screen Network i obniża wyniki grupy. Widać to np. poprzez udziały niekontrolujące -175 tys. zł.
W kontekście II kw. dobrze wróży wzrost oglądalności kanały 4FUN Music Dance, który w marcu osiągnął rekordową oglądalność.

Wyniki wyglądają obiecująco, do poprawy jest Screen Network.

COMECO
Spółka sprzedaje korę i podłoże torfowe m.in. do Leroy Merlin.
W mojej ocenie w sprzedaży Comeco występuje sezonowość - sprzedaż głównie na wiosnę, gdy ludzie zaczynają prace ogrodowe. Dlatego wyniki I i II kw. są najistotniejsze. 
W poprzednich latach spółka prowadziła jeszcze działalność związaną z tworzywami sztucznymi i dopiero 2016 rok jest porównywalny.
Na początek trzeba stwierdzić, że ponieważ free float wynosi zaledwie 8% i jest to NewConnect to jest to praktycznie dla mnie temat nie inwestycyjny. Ale padło pytanie o tą spółkę.

I kw. był udany w porównaniu do I kw. 2016 r. Przychody wyniosły 5,5 mln zł (+20% r/r), a zysk netto 94 tys. zł (+168% r/r). Patrząc na sam poziom zysku ze sprzedaży to jest jeszcze lepiej.
Ale trzeba pamiętać, że zapewne dostawy do Leroy Merlin są głównie w I kw. przed sezonem i w kolejnych kwartałach może już takiej dynamiki nie być.
Pewnie wynik II kw. będzie znacznie lepszy, ale później już będą słabsze kwartały.

W pozycji pozostałe koszty operacyjne pojawia się duża kwota 215 tys. zł (nie wyjaśniona). Może to być odpis na należności. I tu pojawia się wielki znak zapytania - należności.
Wynoszą one już ponad 8 mln zł i jest to rekordowy poziom, który często świadczy w spółkach o napiętej sytuacji płynnościowej (np. należności przeterminowane).
Zobowiązania również osiągnęły rekordowy poziom ponad 7 mln zł. Na szczęście krótkoterminowe 4 mln zł. Gotówki brak.
A zatem może tu być problem z kapitałem obrotowym na działalność np. brak środków lub limitów na zakup towarów i surowca. 
Ale na razie można napisać tylko o ryzyku. 

Przy wycenie 5 mln zł i sezonowości, że I półrocze musi zarobić na II półrocze oraz wspomnianym już niskim free float inwestycja dla mnie inwestycja mało atrakcyjna.

SFK
SFK w 2016 roku przechodziła różne zawirowania, zmiany w akcjonariacie. W 2016 roku przychody spadły, a także zyski na poziomie operacyjnym. Zysk netto został sztucznie podbity w IV kw.

I kw. przyniósł pogorszenie wyników. Przychody skonsolidowane praktycznie bez zmian, natomiast zysk netto był niższy o 30%. Ale rzeczywista sprzedaż spadła o 12%, a aż 936 tys. zł to zmiana stanu produktów, czyli produkcja na magazyn.
Jak popatrzymy na zysk jednostkowy to jest duża strata. Zarabia na sprzedaży spółka zależna ok. 1,7 mln zł.

Warto też zwrócić uwagę na ujemne przepływy operacyjne. Zarówno w skonsolidowanym, jak i jednostkowym jest to ponad 800 tys. zł.

Polkap dostał kredyt, więc ma sporo kasy, ale należności są na rekordowo wysokim poziomi 10,7 mln zł (czyli wysokość ponad 6-miesięcznej sprzedaży). I to powinno mocno niepokoić. Czy klienci nie płacą?

Do tego dochodzi umocnienie PLN, które będzie negatywnie wpływać na przychody.


EXAMOBILE
Przyznam się, że kiedyś byłem fanem tej spółki. Robiła proste śmieszne aplikacje na komórki (np. Test całowania) i zarabiała na wbudowanych reklamach. Działało to jak kula śnieżna, bo nowe aplikacje tylko dodawały odsłon do istniejących już aplikacji.
Niestety w pewnym momencie spółka poszła w ambitniejsze aplikacje i efekt jest taki, że stare już się zużyły, a nowe nie generują takiej ilości pobrań i przychodów.
W efekcie przychody spadają, a zyski na poziomie +-0 istnieją tylko z powodu ograniczenia kosztów.
Spółka po niepowodzeniu z wypuszczeniem większej gry nie podjęła tego kierunku i de facto przegapiła obecną modę na gamedevy, Chwilowy przebłysk nadziei po wypuszczeniu prostej gry VR AntyMosquito szybko zgasł.


Potrzebna jest jakaś zmiana strategii.
Spółka ma ponad 500 tys. zł środków i powinna je w coś zainwestować, bo inaczej będzie dalej trwał taki marazm.

32 komentarze :

 1. Czesc OBS ! CZy moglbys napisac kilka zdan co myslisz na temat wynikow spolki comeco? W moim przeczuciu moze to byc bardzo dobry typ ze wzgeldu na szanse osiagniecia rekordowych wynikow w II kw 2017. Straszy jedynie ten FF

  OdpowiedzUsuń
 2. Triton Development - kapitalizacja 22 mln. Środki pieniężne ~ 19mln.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważny będzie 3 kw., gdy ruszy wydawanie mieszkań w Winnicy

   Usuń
 3. Avia aml pokazala ladne wyniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak i to tylko z leasingu. W II kw. pośredniczyli w transakcji 3 samolotów, więc będzie dodatkowy przychód. I nie ma jeszcze nic z join-venture z chińczykami

   Usuń
 4. Jestem ciekaw twojej opinii na temat Avii i Efektu. Obie firmy miałes już tu na tapecie niedawno.
  Zauważyłem poprawę w raporcie za I kw w Mode, zerkałeś na ten raport może tez ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Avia bardzo dobrze.
   Efekt zaskoczył na minus, ale w kolejnych kwartałach ma być lepiej.
   Mode - faktycznie zredukowali koszty i udało im się wyjść na plus.

   Usuń
 5. OBS, ale z tego co pamiętam to cała strategia, emisja ostatnich lat 4Fun polegała na tym aby ScreenNetwrok uniezależnił w duźym zakresie spółkę od coraz bardziej konkurencyjnego rynku muzycznego. Wiec albo ScreenNetwork ma tak duźą amortyzacje. Albo to jest tragedia (mowie to bo miałem 4fun gdy był po ~20 PLN i pamiętam tą historię).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amortyzacji jest tam sporo. Screen Network nie zarabia na siebie, ale dobrze radzą sobie telewizja i agencja reklamowa, więc cały 4FUN poprawia się.
   Nie wiem, czy uda im się ten ScreenNetwork wyprowadzić na prostą - to jest wielka niewiadoma

   Usuń
 6. LST Tech Home - startup który pierwszy kwartał pokazał dodatni wynik 10 mln przychodu, 3 mln zysku. Ma portfel zamówień. Może jesteśmy w punkcie zwrotnym ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Screen to w ogóle problematyczna firma - krótka historia:
  1 założona przez IQ Partners, sprzedana do EI
  2 bankructwo, EI sprzedaje Screena do Nova Group (akcjonariusz 4Fun TV), restrukturyzacja...
  3. ...i 4Fun kupuje Screena of Novej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli może sam model biznesowy jest błędny i nie ma sensu tego ciągnąć.

   Usuń
 8. UNIFIED FACTORY - czyli raportując "po amerykańsku" nadal byłaby strata. W USA zdaje się koszty rozwoju systemu idą ...w koszty, a nie w WNiP. Ciekawe kiedy trend się odwróci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak jest w USA, ale to prawda, że kosztów tu jest mnóstwo i nie ma ich od razu w wyniku. Jest za to duża amortyzacja, czyli wchodzi to w koszty z opóźnieniem.
   Ale model ciekawy i będę UF obserwował, bo jest tu szansa na dynamiczny wzrost sprzedaży na świecie.

   Usuń
 9. Obs
  Co myslisz o spolce SFK ??? Produkuja kapelusze i wyglada ze rentownosc jest bardzo duza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam ostatnio było mnóstwo zawirowań, zmian w akcjonariacie, problemów z fabryką i sprzedażą.
   W efekcie kurs mocno nurkował, a spółka straciła wiarygodność.
   Wysoka rentowność?
   Wyniki w I kw. się pogorszyły. Wysokie ujemne przepływy operacyjne wymuszają zwiększenia finansowania zewnętrznego.
   Do tego mocny złoty, a tam prawie wszystko to eksport.
   Ja to słabo widzę.

   Usuń
  2. Wyniki nie zachwycają, a szczególnie te przepływy i należności. Podobna wartość przepływów operacyjnych (blisko minus 1 mln) zdarzyła się ostatnio w 2013 roku.

   Zmiany w akcjonariacie trudne do oceny, ale podaż bierze się chyba głównie ze strony Synergii Finanse SA (na koniec grudnia mieli 9,89% akcji, pod koniec marca zeszli poniżej 5%). Na kolanie licząc to ponad połowa obrotów z całego kwartału.

   Usuń
  3. Komentarz na temat SFK Polkap w odniesieniu do wyników spółki zależnej jest nietrafiony i wynika z nieznajomości zasad konsolidacji. Nie można odtwarzać jednostkowego rachunku wyników spółki zależnej poprzez różnicę ponieważ dla niektórych pozycji zostały dokonane korekty konsolidacyjne. Analiza fundamentalna wymaga orientacji w mechanizmach konsolidacji. To niełatwa materia ale niezbędna ponieważ grupy kapitałowe są codziennością.

   Usuń
  4. Masz rację. Tu za szybko zrobiłem założenie, że sprzedaż jednostkowa jest do do zewnętrznych klientów.
   A pewnie jest to sprzedaż do spółki zależnej, a ona sprzedaje to dalej z marżą 1,7 mln zł.
   Mój błąd. Już koryguję.

   Usuń
  5. Prawdopodobnie tak to wygląda. Jestem zdania, że spółka dobrze zarządzana ma duży potencjał. Niestety nie była i chyba nie jest dobrze zarządzana skoro w 4 kwartale mię mogli doliczyć się przychodów. Dla zainteresowanych spółką większe znaczenie będzie miało zbadane sprawozdanie roczne.

   Usuń
 10. A jak widzisz TOWER INVESTMENTS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze widzę. Napisałem już o Tower - znajdź na blogu.
   Niepewność to zapowiadana emisja akcji, co wpływa niekorzystnie na kurs.

   Usuń
  2. Co do Pylona i realizowanego przez niego projektu to ogólnie można by się zgodzić, że projekt jest pewnie zbyt duży jak na spółkę. Jednak jeśli chodzi o same wielkości to jest pewna subtelność - wartość dofinansowania - ok.4,5 mln netto zaś projekt ok.8,4 mln brutto. Realne nakłady w spółce rozliczającej VAT nie wyniosą z całą pewnością 4 mln.

   Usuń
  3. Dzięki za zwrócenie uwagi.

   Usuń
 11. @OBS @Berety
  Jak skomentujecie aktualne wiadomości nt. rezerw w Polapie? Raport 11/2017

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne chodzi o Polkap. To, że coś złego w spółce się dzieje widać było już wcześniej. Ostatnio zwracałem uwagę na rosnące należności.
   Całe zamieszanie w akcjonariacie, silnie spadający kurs itd.
   Nie wygląda to dobrze.

   Usuń
  2. Skala odpisów jest szokująca. Nie jest to wynik niegospodarności ale raczej skutek wyprowadzenia majątku ze spółki, dla którego lepszym terminem jest kradzież gospodarcza.
   Sytuacja jest nieciekawa. Nie wiadomo jak się zachowają wierzyciele finansowi. Konieczne może być uzupełnienie kapitałów. Trudno powiedzieć czy są na to gotowi, chociaż uchwały zostały podjęte.
   Inną sprawą jest to, że produkują i sprzedają pomimo, że bezwartościowe aktywa znajdowały się w bilansie od dłuższego czasu.
   Obecna sytuacja źle świadczy o nadzorze właścicielskim ponieważ zasadnicze przetasowania w akcjonariacie miały miejsce w 2015. Nie wiem czy należy oczekiwać poprawy skoro główny akcjonariusz nie zapobiegł temu co się stało.
   Na dodatek niedawna zmiana prezesa. Ryzyko jest duże. Nie można wykluczyć próby sanacji czy postępowania układowego w przypadku pogorszenia sytuacji.

   Usuń
 12. Hej obs :)
  Co do agroligi jest jeszcze jedna ciekawa rzecz, o tej fabryce oleju słonecznikowego piali kilka kwartałów z rzędu w sprawozdaniach. Teraz nagle zrobiła się cisza. Ciekawe czemu, coś poszło nie po myśli?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak cisza. Przeczytaj list prezesa w raporcie rocznym.

   Usuń
  2. I z głównych celów:
   Oil production plant
   Aim: to develop own power supply of oil-processing, by switching on another technology – oil extraction.
   *This means that one more stage of oil clarification is added, which allows of oil expression process simpler on the
   first stage and greatly increasing the capacity of existed lines.
   Tasks:
   1. Starting of extraction lines with simultaneous, three-stage increasing of refinery capacity from 35,000 to 100,000
   tons / per year.
   2. Add equipment to existed lines to additional clarification and widen existed power capacity of storage on 10,000
   tons as a minimum.
   3. Installation and starting of contemporary oil-extraction factory in September, 2017.
   4. To achieve refinery capacity in 70,000 tons per year till 2018, now it is 55,000 tons.
   5. To process 100,000 tons of sunflowers per year till 2019.
   6. To implement a technology of refinery and desodoration refining, and also oil delivery in consumer packaging in
   2019.

   Usuń
  3. Rocznego nie przejrzałem jeszcze, tylko Q1. Dzięki za cynk :)

   Usuń