wtorek, 9 maja 2017

Spółki z górnej półki: CDRL (II kwartał)

Dziś dodaję akcję CDRL do portfela 'Spółki z górnej półki'. O spółce napisałem niedawno: linkI kwartał może mieć jeszcze negatywny wpływ słabej złotówki z IV kw., ale liczę, że w kolejnych kwartałach umocnienie PLN już pozytywnie wpłynie na wyniki. Inwestycja w portfelu do wyników II kw.

CDRL to producent odzieży dla dzieci Coccodrillo.

Najważniejsze czynniki:
- rozwijająca się sieć i rosnące przychody
- dobra sytuacja finansowa
- produkcja w Azji - niższy kurs USDPLN to niższe koszty zakupu
- 75% sprzedaży w Polsce, więc umocnienie złotówki w mniejszym stopniu wpłynie na marże ze sprzedaży
- znaczna część czynszów własnych lokali jest denominowana w EUR; umocnienie PLN to niższy koszt
- niski poziom zapasów r/r (pomimo wzrostu liczby placówek) na koniec 2016 może świadczyć o niższej presji na konieczność wyprzedaży
- wzrost sprzedaży w kwietniu w sieci detalicznej w Polsce o 9% r/r pomimo kiepskiej pogody
- dywidenda 1,20 zł

Oczywiście na minus jak to dla całej odzieżówki to presja na wynagrodzenia. Do tego może być opóźnienie we wpływie na wyniki zmian kursu.
Nie do końca wiadomo jak zmiana kursu wpłynie na wycenę aktywów i zobowiązań. Z jednej strony kredyt 3,5 mln CHF, a z drugiej duża wartość należności i środków w walutach obcych. Zakładam, że neutralnie.

Niedawno DM BGŻ rekomendował kupno (link).

Na tle innych innych spółek odzieżowych nie jest wysoko wyceniana (C/Z=13), choć też nie jest to mocne niedowartościowanie. A ryzyko nietrafienia w gusta klientów w przypadku mody są zawsze.

Zakup 235 sztuk po 30,66 zł.

Portfel: link

14 komentarzy :

 1. Witam,
  to chyba jakaś promocja była :)
  Ja też chciałbym za tyle kupić
  Pozdrawiam
  piofun

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A sprawdź sobie dzisiejsze transakcje. Godz. 9:24 podpowiem. Po tyle dziś dokupiłem.

   Usuń
 2. Chyba zera brakło; 30,66 brzmi sensowniej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro na umocnieniu złotówki zarobić powinien CDRL. Może warto też poszukać we własnym portfelu tych, którzy odczują umocnienie złotego negatywnie i tymczasowo ich pożegnac. A co myślisz o firmie LUG ? Sporo urosła ale wyniki również sa rekordowe. W raporcie powtarzają zawsze, że zmiana kursu jest dla nich neutrelana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, że eksporterzy mają teraz gorzej.

   Co do LUG to nie mam już zaufania do tej spółki. Kilka razy ją miałem i zaskakiwała mnie często swoimi wynikami negatywnie, gdy wydawało się, że już będzie lepiej.

   Usuń
 4. Witam od kilku dni mocno spada elektrotim myślę że w granicach 12 pln to może być dobra okazja boom w inwestycjach infrastrukturalnych ponoć przed nami spółka cylkiczna ale dobrze zarządzana.zastanawiam się tylko czy nie za wcześnie. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli chodzi o spółki odzieżowe warto zwrócić uwagę na dużo mocniej niedowartościowane Monnari, które pozycję bilansową również ma bardzo dobrą przy jeszcze niższych wskaźnikach (np. C/Z=7,5).

  Twister.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki Monnari są podbite jednorazowymi przychodami 14 mln zł z wyceny nieruchomości. Jak to odejmiesz od wyniku to zostaje tylko 11,7 mln zł zysku netto i C/Z=23,6. Mało atrakcyjne.

   Usuń
 6. A nie sądzisz, że podobnie jak CDRL moga skotzystać na uzmocnieniu złotówki oraz na koniunkturze w handlu ? Wiem, że moda ma swoje ryzyka jeszcze ale kurs jest w terndzie spadkowym a jak wszystkim się kręci to może Monnari też zmieni trend na rosnący.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że poprawią wyniki, ale jeżeli jest wysoka wycena to masz ryzyko, że ta poprawa jest już w cenie i kurs nie ruszy.

   Usuń
 7. Co myslisz na temat wynikow kwartalnych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I kw. jest jeszcze po wpływem mocnego USD z końca roku. Zrobili też rezerwę 800 tys. zł na zapasy. Wyniki sieci krajowej lepsze niż rok wcześniej.
   Tak jak napisałem dla mnie to inwestycja pod wyniki II kw., kiedy zakładam, że umocnienie PLN poprawi marże.

   Usuń